PROJEKT OGRODZENIA – Jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego

10 czerwca, 2019

Brama ogrodzeniowa to ten element płotu, który – poza tym, że spełnia konkretną funkcję, umożliwiając wjazd na posesję – mocno przyciąga wzrok. To właśnie ona sprawia, że całość ogrodzenia odbiera się jako konstrukcję przyjemną dla oka i spójną stylistycznie z zabudowaniami… bądź nie. Dobry projekt ogrodzenia wymaga przemyślanego doboru bramy. Jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego?

Dlaczego w ogóle ogrodzenie panelowe?

To obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Ogrodzenie panelowe jest estetyczne, trwałe, łatwe do samodzielnego zamontowania oraz szybkie w budowie. Ogromny wybór wzorów i kolorów sprawia, że możliwe jest jego dostosowanie praktycznie do każdego miejsca i oczekiwań inwestora. Na niesłabnącą popularność ogrodzeń panelowych wpływa również bardzo dobry stosunek ich jakości do ceny.

Brama dopasowana do ogrodzenia panelowego

Najprostszym wyborem jest zakup ogrodzenia w komplecie z dopasowaną do niego stylistycznie bramą wjazdową. Za taką opcją przemawiają również aspekty techniczne – kupując komplet, nie ponosi się ryzyka niedopasowania otworów czy wymiarów bramy. Również wszystkie elementy montażowe są wtedy idealnie dopasowane do siebie i w odpowiedniej liczbie. Inną możliwością jest niezależne dopasowanie bramy gotowej lub wykonanie jej na zamówienie – według własnych upodobań.

Jak wybrać bramę do ogrodzenia panelowego?

Wybór bramy (pod względem estetycznym) powinien być podyktowany wyglądem i stylem konkretnego rodzaju ogrodzenia oraz dopasowany do niego i do otoczenia kolorystycznie. Inaczej przedstawia się kwestia parametrów technicznych każdej bramy. Przed zakupem należy zdecydować o dwóch podstawowych rzeczach:

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale również wymagania, co do montażu w ogrodzeniu. Warto więc wcześniej sprawzić, czy wybrany model bramy jest możliwy do zainstalowania w konkretnym miejscu.

Automatyczne bramy wjazdowe

Zalety:

  • wysoki komfort użytkowania (otwieranie i zamykanie bramy bez konieczności wysiadania z samochodu);
  • bezpieczeństwo (przy montażu pełnej automatyki, fotokomórki i zapalające się lampy ostrzegawcze montowane na skrzydle bramy, reagują na każdy ruch skrzydła, ostrzegając przed pojazdem wyjeżdżającym z bramy – to przydatne udogodnienie szczególnie w sytuacji usytuowania wjazdu tuż przy ulicy).

Wady:

  • wyższa cena (automatyka dobrej klasy, a tylko taka gwarantuje niezawodne użytkowanie, zwiększa koszt montażu bramy; ważne jest tu właściwe dopasowanie automatyki; jeżeli jest ona kupowana niezależnie, istnieje ryzyko niewłaściwego dobrania siłowników do konkretnego skrzydła bramy).
Dwuskrzydłowa automatycznie sterowana brama palisadowa utrzymana w nowoczesnej stylistyce.
Automatycznie sterowana brama skrzydłowa (w dolnej części skrzydeł bramy częściowo widoczne są siłowniki zamontowane od wewnętrznej strony), dopasowana kolorem i ascetycznym stylem do nowoczesnej zabudowy posesji.

Brama otwierana ręcznie

Zalety:

  • korzystna cena;
  • bezawaryjna praca (przy prawidłowym montażu brama służy wiele lat).

Wady:

  • duży ciężar (nawet ażurowe skrzydła bramy ważą dość dużo, więc ich otwieranie może być czasem kłopotliwe – dotyczy to najczęściej bram przesuwnych ze skrzydłem znacznej szerokości, którego odsunięcie wymaga dużej siły i czasami stanowi nie lada problem);
  • niższy komfort użytkowania (aby bramę otworzyć lub zamknąć, trzeba wysiąść z samochodu, niezależnie od warunków pogodowych)

Brama przesuwna

Zalety:

  • oszczędność miejsca (brama otwierająca się wzdłuż ogrodzenia nie potrzebuje dodatkowego miejsca na podjeździe);
  • wygoda użytkowania (dotyczy głównie bram przesuwnych samonośnych z napędem);
  • wysoka estetyka.

Wady:

  • bramy przesuwnej nie można zamontować w każdym miejscu (wymagany jest dość długi odcinek równego terenu – zwłaszcza, jeżeli brama jest samonośna i posiada tzw. przeciwwagę, która wydłuża całe skrzydło bramy o ok. 30%);
  • cena (choć ceny bram przesuwnych są dość zróżnicowane, ogólnie należy przyjąć, że są one droższym rozwiązaniem niż bramy skrzydłowe).
Pełna i jednocześnie ażurowa brama w kolorze jasnej szarości dopasowana do klasycznych przęseł panelowych w podobnym kolorze.
Przykład oryginalnej, przykuwającej uwagę, bramy przesuwnej dobranej indywidualnie do ogrodzenia panelowego. Neutralne stylistycznie ogrodzenie i nowoczesna brama w tym samym odcieniu szarości świetnie pasują do zabudowań wewnątrz działki.

Brama skrzydłowa

Zalety:

  • wygląd (klasyczny wygląd wielu bram skrzydłowych współgra z większością rodzajów ogrodzeń panelowych);
  • stosunkowo niski koszt;
  • łatwość montażu (w przeciwieństwie do niektórych bram przesuwnych, ta nie wymaga wylewania betonowego fundamentu).

Wady:

  • wymaga dużej ilości wolnego miejsca na podjeździe, aby skrzydła bramy bez przeszkód mogły się otworzyć;
  • problemy mogące się pojawić w sytuacji niekorzystnej pogody (śnieg, niskie temperatury czy zalegające jesienią liście mogą utrudniać otwieranie bramy).
Dwuskrzydłowa brama stylizowana na kutą marki Wiśniowski dopasowana do paneli ogrodzeniowych tej samej firmy.
Brama skrzydłowa idealnie dopasowana do klasycznego ogrodzenia panelowego z oferty firmy Wiśniowski.

Bramę do ogrodzenia panelowego dobiera się na podobnej zasadzie, jak do pozostałych rodzajów ogrodzeń. Nie mając sprecyzowanych oczekiwań, można kupić ją w komplecie z całością ogrodzenia panelowego bądź kierować się indywidualnymi upodobaniami odnośnie do stylistyki wjazdu. Najważniejszą kwestią pozostaje aspekt funkcjonalny każdej bramy, czyli zapewnienie odpowiedniej szerokości przejazdu, wygodnego wjeżdżania oraz wyjeżdżania z posesji.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji
Pomysł na ogrodzenie – cztery rzadko spotykane połączenia różnych typów ogrodzeń
Jak tanio ogrodzić działkę? – 3 ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie działki
Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku
Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?
Jak postawić płot panelowy? Co musisz wiedzieć przed montażem ogrodzenia
Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe
Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego
Ogrodzenie frontowe – 3 sposoby na reprezentacyjne ogrodzenie domu
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów - Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – 2 metody
Zakup i montaż ogrodzenia bez wychodzenia z domu - Euro Płot
Ogrodzenie bez podmurówki – 3 sposoby na płot bez fundamentu
Ogrodzenie pionowe czy poziome – zasady doboru
Ogrodzenia dworkowe – czym zastąpić drogie ogrodzenia kute?
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – o tych zasadach musisz pamiętać

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram