Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...

5 grudnia, 2017

Śmietnik to ten element architektury, którym niekoniecznie chcemy się chwalić. Ma być funkcjonalny i nie rzucać się w oczy. Okazuje się, że taki efekt najłatwiej osiągnąć, wkomponowując go w – nomen omen – ogrodzenie frontowe.

Śmietnik w ogrodzeniu to coraz powszechniejsza metoda na zaaranżowanie powierzchni na tymczasowe składowanie odpadków. Zamiast ukrywać śmietnikowe altany na tyłach domu, co wiąże się z regularnym wystawianiem kontenerów przed posesję, można zbudować je z tych samych elementów, z których powstał płot. To sprytne rozwiązanie umożliwia łatwy dostęp do pojemników na śmieci zarówno mieszkańcom, jak i służbom zajmującym się ich wywozem, a jednocześnie sprawia, że konstrukcja jest spójna architektonicznie z całością ogrodzenia i dzięki temu mniej widoczna. O czym warto pamiętać budując śmietnik w linii ogrodzenia?

Śmietnik a przepisy prawa budowlanego

Osłona śmietnikowa z zadaszeniem jest elementem małej architektury, zatem jej budowa jest regulowana przepisami prawa. Art. od 22 do 25 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówią, że altany śmietnikowe lub pomieszczenia, w których stoją kontenery:

  • nie mogą stać bliżej niż 10 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych; wyjątkiem jest zabudowa jednorodzinna, w której minimalna odległość maleje do 3 m;
  • nie mogą stać bliżej niż 3 m od granicy sąsiedniej działki, a w zabudowie jednorodzinnej nie mniej niż 2 m;
  • w sytuacji, gdy sąsiedzi na granicy działek wybudują przylegające do siebie osłony śmietnikowe ze wspólnym zadaszeniem, zachowanie minimalnej odległości od działki sąsiada przestaje obowiązywać;
  • dojazd i dojście do osłon lub pomieszczeń śmietnikowych powinny być utwardzone.

Warto pamiętać, że obiekty małej architektury nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, samo zgłoszenie jest wystarczające.

Zadaszenie wiaty śmietnikowej. Dobrze, gdy jest!

Zadaszenie śmietnika nie jest obowiązkowe, ale na pewno warto je zrobić. Pozwala uniknąć zalewania kontenerów wodą w trakcie deszczu i odśnieżania klap po opadach śniegu, jest także osłoną przeciwsłoneczną, która chroni pojemniki z odpadkami przed nagrzewaniem. Zadaszenie osłony śmietnika powinno być umieszczone na wysokości, która umożliwia swobodne unoszenie klap i łatwy dostęp do kontenerów.

Podłoga w altanie śmietnikowej – prosta do czyszczenia

Podłoga w altanie śmietnikowej lub pomieszczeniu na kontenery przede wszystkim powinna być łatwa do utrzymania w czystości. Najwygodniej jest ją zmywać myjką pod ciśnieniem lub wodą ze szlaucha. Najczęściej jej wykończenie jest jednakowe z wykończeniem podjazdu – kostka brukowa lub betonowa. Należy zadbać, żeby podłoga śmietnika była ułożona w równo z nawierzchnią na zewnątrz, dzięki temu wytaczanie pojemników na odpadki nie będzie kłopotliwe.

Jaki rozmiar wiaty śmietnikowej?

Przyjmuje się, że 4-osobowa rodzina wytwarza średnio 120 l odpadów na tydzień. Ilość śmieci może być jednak różna w zależności od tego, jak mieszkańcy segregują odpadki i czy przetwarzają organiczne resztki na kompost. Planując budowę osłony śmietnika, należy zatem wziąć pod uwagę liczbę domowników i ich styl życia. W wiacie powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić i móc w miarę swobodnie manewrować kubłami na odpadki zmieszane i tymi przeznaczonymi na surowce do recyklingu.

Przepisy nie wykluczają umieszczenia w tego typu konstrukcjach licznika gazowego i elektrycznego czy chociażby schowka na opał. Jeśli planujemy umieścić w osłonie śmietnika coś jeszcze oprócz samych kontenerów, musimy o tym zdecydować jeszcze na etapie projektu ogrodzenia. 

Furtka – jedna czy dwie?

Najwygodniej zamontować dwie zamykane na klucz furtki: jedną dla domowników i drugą umożliwiającą dostęp do kontenerów pracownikom wywożącym odpadki. Zewnętrzna furtka powinna być otwierana tylko na czas przyjazdu służb. Takie rozwiązanie jest po pierwsze wygodne, po drugie zabezpiecza przed podrzucaniem śmieci przez osoby trzecie. Przepisy nakazują, by szerokość furtki nie była mniejsza niż 80 cm. Powinna być zamontowana w taki sposób, aby otwierała się na zewnątrz altany.

Lokalizacja osłony śmietnika w ogrodzeniu – najlepiej w rogu

Najczęściej osłonę śmietnika lokalizuje się w rogu ogrodzenia frontowego, możliwie daleko od furtki. Czasami, jeżeli linia zabudowy domu to umożliwia, cofa się wjazd do domu, tak aby brama i wejście nie znajdowały się w jednej linii z pomieszczeniami śmietnika.

Zdarza się jednak (zwłaszcza na działkach o wąskim froncie, w dużych miastach), że taka lokalizacja nie jest możliwa i osłona śmietnika musi zostać umieszczona tuż obok furtki, która prowadzi na posesję. W takich wypadkach należy zwrócić uwagę, aby oba wejścia ze sobą nie kolidowały podczas otwierania. Szczególny nacisk trzeba także położyć na czystość altany śmietnikowej i pilnować, aby nie unosiły się z niej brzydkie zapachy.

Jak zamaskować osłonę śmietnika?

Osłona śmietnika, zbudowana z tych samych elementów co ogrodzenie, od strony wejścia jest praktycznie niezauważalna dla gości. Zwłaszcza jeśli umieści się ją w narożniku. Najlepiej nie wyróżniać jej w żaden dodatkowy sposób, a jedynie powielić materiały wykorzystane przy budowie płotu, dzięki temu śmietnik „wtopi się” w całą konstrukcję.

Jeżeli ogrodzenie jest wykonane z ażurowych przęseł, np. paneli z siatki zgrzewanej, do stworzenia zabudowanych ścianek można wykorzystać te same materiały, z których powstała podmurówka (klinkier, pustak łupany), a jeśli jej nie ma – gabionowe kosze wypełnione materiałem skalnym. Jako maskowanie można też wykorzystać roślinne pnącza. Gatunki, które szybko zmienią ażurowy płot w pełne ogrodzenie to m.in. winorośl japońska, wiciokrzew przewiercień, powojnik i rdestówka.

Roślinny kamuflaż można zastosować również od strony ogrodu. Szczególnie w sytuacji, gdy śmietnik jest widoczny z okien domu. Umiejętnie zaaranżowany klomb, na którym swoje miejsce znajdą grupy roślin o różnych wysokościach, np. ozdobne trawy, krzewy czy byliny, nie tylko skutecznie zasłoni altanę śmietnikową, ale będzie efektownie ozdabiał ogród.

 

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Bez względu na to czy decydujemy się na wiatę śmietnika w ogrodzeniu, czy też na samodzielną altanę ukrytą na tyłach domu jednorodzinnego, musimy pamiętać o trzech żelaznych zasadach:

  • pilnujemy, aby kontenery na odpadki zawsze były zamknięte,
  • nie kładziemy obok kontenerów foliowych toreb z odpadkami organicznymi i innymi śmieciami, które mogą zwabić wolno żyjące zwierzęta – psy, koty, szczury, ale również lisy i dziki,
  • przynajmniej dwa razy do roku (a także, kiedy zajdzie taka konieczność) dezynfekujemy kubły na odpadki specjalnym środkiem lub zamawiamy profesjonalną usługę czyszczenia pojemników. Koszt umycia kontenera o pojemności 120 l to wydatek rzędu 30 zł.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram