Czy na postawienie płotu trzeba mieć pozwolenie? Kiedy dochodzi do samowolki budowlanej i jak można z tego wybrnąć? Jakiego rodzaju ogrodzenie na działkę jest absolutnie zakazane? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania w tej kwestii…
O tym, jak ważne jest ogrodzenie w większości inwestycji budowlanych, nie trzeba nikogo przekonywać. Stanowi ono faktyczną lub symboliczną – bo nie trzeba przecież ogradzać całej działki, jeżeli posiada się znaczną powierzchnię – granicę własności. Chroni przed niepożądanym wzrokiem. Daje poczucie bezpieczeństwa. Z punktu widzenia estetyki i w świetle prawa, jest integralną częścią obiektu. Jakie przepisy regulują funkcjonowanie tego elementu inwestycji?
Ogrodzenie bez formalności
Ostatnia nowelizacja przepisów Prawa budowlanego znacznie upraszcza kwestie stawiania małych, nieskomplikowanych obiektów budowlanych, do jakich zaliczane są między innymi ogrodzenia. W standardowych sytuacjach pozwolenie na budowę ogrodzenia nie jest obecnie potrzebne. Aktualne, znowelizowane przepisy Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. – Prawo budowlane zezwalają na znacznie więcej niż wcześniejsze…
- Możliwa jest budowa ogrodzenia do wysokości 2,2 m (licząc od poziomu gruntu), bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na ogrodzenie, czy zgłaszania gdziekolwiek takiej budowy.
- Bez wymaganego zgłoszenia można również stawiać ogrodzenia lub dokonywać remontów ogrodzeń pomiędzy sąsiadującymi działkami budowlanymi lub od strony dróg, ulic, parków i innych terenów publicznych. Stanowi to znaczącą zmianę w przepisach, ponieważ dotychczas w takich sytuacjach wymagane było zgłoszenie zamiaru budowy ogrodzenia.
- Do wspomnianej już wysokości 2,2 m, można również przebudowywać czy remontować istniejące ogrodzenia, bez konieczności dopełniania jakichkolwiek formalności z tym związanych.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia?
Niestety nie każdy teren pozwala na nieskomplikowaną budowę bez formalności. W niektórych sytuacjach niezbędne jest uzyskanie stosownych zezwoleń na ogrodzenie…
- Jeżeli płot dzieli dwa tereny z dużą różnicą wysokości – konieczne jest wykonanie muru oporowego. W tym przypadku budowa ogrodzenia dodatkowo musi uwzględniać warunki techniczne i być zrealizowana zgodnie ze sztuką, aby spełniała wszystkie niezbędne wymogi bezpieczeństwa.
- Pozwolenie na ogrodzenie jest wymagane również dla wszystkich płotów mających więcej niż 2,2 m wysokości.
Bezpieczne ogrodzenie w świetle prawa
Pojecie bezpieczeństwa jest kwestią subiektywną, więc w przypadku ogrodzenia aktualne prawo definiuje wymogi, które muszą zostać spełnione, aby było bezpiecznie dla zwierząt i ludzi.
Konstrukcje, których wysokość nie przekracza 1,8 m nie mogą mieć niebezpiecznego wykończenia, na przykład w postaci drutu kolczastego, ostrych, metalowych zakończeń, tłuczonego szkła i innych, podobnie ostrych materiałów. Prawo zezwala na odstępstwo od tego zapisu jedynie w przypadku wewnętrznych ogrodzeń w zakładach penitencjarnych.

Brama wjazdowa – wymagania
Aktualne przepisy prawne definiują też kilka wymagań technicznych odnośnie do furtki wejściowej i bramy wjazdowej, będących częścią każdego ogrodzenia.
- Brama wjazdowa nie może otwierać się na zewnątrz działki.
- W żadnej sytuacji brama czy furtka nie mogą znaleźć się poza granicą działki. Dotyczy to głównie bram przesuwnych, które pod żadnym pozorem w trakcie otwierania nie mogą przesunąć się na działkę sąsiednią. W takim przypadku można spodziewać się wniosku o rozbiórkę i przebudowę wjazdu.
- Minimalna szerokość bramy powinna wynosić 2,4 m, a furtka wejściowa standardowo musi mierzyć co najmniej 0,9 m dla domów jednorodzinnych.

Nielegalne ogrodzenie – konsekwencje
Każde prowadzenie prac bez wymaganego zezwolenia jest traktowane jako samowola budowlana. Nie inaczej jest w przypadku ogrodzeń.
Zgodnie z zapisami art. 49b Prawa budowlanego*, organ nadzoru budowlanego może nakazać rozbiórkę ogrodzenia wybudowanego niezgodnie z obowiązującymi zasadami. Kontynuowanie budowy ogrodzenia pomimo nakazanej rozbiórki, grozi karą grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności.
Pewnym udogodnieniem jest możliwość zalegalizowania istniejącej samowolki budowlanej, w przypadku, jeżeli ogrodzenie wykonane jest prawidłowo i spełnia wszystkie wymagane normy dla danego terenu. Konieczne jest wtedy uiszczenie dodatkowej opłaty legalizacyjnej, która w przypadku ogrodzenia wynosi obecnie 2500 zł.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Źródła:
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/443/1
http://prawo.ws/budowlane/art49b.htm
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców