Jak ogrodzić się od sąsiada? 3 pomysły na ogrodzenia, które polubi nawet twój sąsiad

8 stycznia, 2019

Podejmując decyzję o zakupie czy budowie domu, zazwyczaj nie uwzględnia się kwestii sąsiedztwa, a przynajmniej nie jest to rzecz pierwszoplanowa. Jeżeli stosunki sąsiedzkie ułożą się potem przyjaźnie, można będzie po prostu odetchnąć z ulgą. Co jednak, jeśli relacje pozostaną raczej dalekie od tych poprawnych? Jak wtedy ogrodzić się od sąsiada?

Jest kilka rozwiązań na fizyczne odseparowanie posesji od uciążliwego sąsiedztwa i stworzenie jednocześnie atrakcyjnego ogrodzenia pomiędzy sąsiadującymi działkami.

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Stawiając ogrodzenie dzielące dwie działki, warto zapoznać się z dokładnym planem geodezyjnym projektu. Zazwyczaj rozważa się odległości budynków od granicy działki i uzyskanie zgody sąsiada na planowaną inwestycję, ale prawo budowlane reguluje także na przykład kwestie ogrodzenia pomiędzy sąsiadami. Aktualnie obowiązująca ustawa mówi o możliwości usytuowania ogrodzenia w osi dwóch działek. Jest to sytuacja idealna w przypadku osób pozostających w dobrych stosunkach sąsiedzkich, dzięki którym kwestia wspólnej inwestycji oraz późniejszego dbania o nią nie będzie stanowić problemu.

Art. 154 Kodeksu cywilnego mówi, że ogrodzenia znajdujące się w granicy działek sąsiadów należą do ich wspólnego użytkowania. Oznacza to, że koszty – zarówno wybudowania jak i późniejszego utrzymania ogrodzenia, należą do obydwu stron po połowie.

Praktyką stosowaną również wśród sąsiadów jest budowanie ogrodzenia po połowie na każdej z działek. W sytuacji konfliktowej warto jednak uniezależnić się od ewentualnych problemów w przyszłości i postawić ogrodzenie po swojej stronie działki.

Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada

Przepisy prawne nie regulują kwestii finansowania budowy ogrodzeń. Dobry obyczaj nakazuje ponieść koszt inwestycji w równych częściach, jednak, jeżeli jedna z osób zdecyduje się postawić ogrodzenie bez zgody sąsiada, w granicy dwóch działek, może to zrobić, uwzględniając fakt, że ów sąsiad będzie miał prawo z tego płotu korzystać. Nie ma też możliwości dochodzenia roszczeń finansowych po dokonaniu inwestycji. Korzystając jednak z ogrodzenia, każdy z sąsiadów powinien partycypować w kosztach jego utrzymania, konserwacji czy napraw.

3 propozycje sąsiedzkich ogrodzeń

Powiększająca się paleta możliwości sprawia, że sąsiadom coraz trudniej dojść do porozumienia odnośnie do wspólnej inwestycji. Przyjmuje się, że płot powinien współgrać z architekturą zabudowań, jednak istnieją pewne ponadczasowe rozwiązania, pasujące niemal do każdej sytuacji. Najłatwiej pogodzić upodobania, wybierając klasyczne, proste rozwiązania.

Ogrodzenia budowane od strony frontowej zazwyczaj są bardziej reprezentacyjne, ale niewielu inwestorów decyduje się na ogrodzenie w ten sposób całości działki. Minimalizując koszty inwestycji, ogrodzenie pozostałej części terenu, w tym płoty stawiane w linii ogrodzenia dwóch sąsiadujących działek, zazwyczaj mają prosty, neutralny wygląd.

OGRODZENIE PANELOWE

Panele wykonane z wysokiej jakości prętów zapewniają schludne, ażurowe ogrodzenie, które nie przytłacza swoim wyglądem, a daje przy tym bardzo solidne zabezpieczenie. Mogą być one proste lub wyprofilowane i w różnych kolorach. Wszystkie są dobrze chronione przed korozją. Dużą zaletą takiego płotu jest jego szybki montaż i… natychmiastowy efekt.

OGRODZENIE PALISADOWE

Jak skutecznie ogrodzić się od sąsiada i niechcianych spojrzeń? Ten typ ogrodzenia jest dobrym sposobem na zachowanie prywatności. Większość ogrodzeń palisadowych zapewnia dużą intymność, choć są i takie, które pozwalają na nieco większe odsłonięcie działki. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej i mają zazwyczaj dość nowoczesny design.

OGRODZENIE GABIONOWE

Do wyboru są również mniej szablonowe, odważne rozwiązania z gabionu. To połączenie stali i kamienia, które może (dzięki różnym wypełnieniom) przyjmować różnorodne formy, dając przy tym bogate możliwości aranżacyjne. Tego typu ogrodzenie wycisza i dobrze osłania działkę (jeśli jest pełne) lub ma bardziej ozdobny charakter, gdy pozostaje ono częściowo ażurowe.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram