Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego krok po kroku

19 lutego, 2020

Gabiony z paneli ogrodzeniowych to rozwiązanie, które przy grodzeniu posesji wykorzystuje coraz więcej osób. Nie ma się czemu dziwić – te nowoczesne ogrodzenia metalowe prezentują się estetycznie i nietuzinkowo, a jednocześnie świetnie chronią teren przed nadmiarem hałasu oraz zapewniają prywatność. Jest jeszcze jedna istotna zaleta: gabiony dość łatwo zamontować. Zobacz, jak.

Czym jest ogrodzenie gabionowe?

Zanim przejdziemy do instrukcji montażu ogrodzenia z gabionów, krótkie wyjaśnienie, czym ono w ogóle jest. Mówiąc najprościej – w takim ogrodzeniu klasyczne panele zastąpione są specjalnymi koszami metalowymi, które są wypełniane określonym typem kruszywa. Mogą to być polne kamienie, kamienie ozdobne, jak również kruszywo, np. dolomit czy piaskowiec. Spotyka się też gabiony wypełnione cegłą, kostką granitową, kolorowym betonem, a nawet szkłem z recyklingu. Każdy z materiałów umieszczony w koszu daje inny efekt wizualny – może podkreślać klasyczny lub nowoczesny charakter posesji. Pewne jest jedno – to ogrodzenie:

  • solidne – zwłaszcza, gdy producent oferuje ogrodzenie gabionowe wykonane z wysokiej klasy, ocynkowanej stali, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • dobrze tłumiące hałas – zarówno dochodzący z zewnątrz, jak i z terenu posesji. Świetnie sprawdza się więc w przypadku nieruchomości położonych np. przy ruchliwych ulicach,
  • łatwe do konserwacji – to nowoczesne ogrodzenie domu nie wymaga dodatkowej impregnacji i nie jest podatne na rdzewienie.

Dlatego warto się na nie zdecydować i w formie ogrodzenia zewnętrznego posesji, i do wytyczenia granic między działkami sąsiedzkimi.

Ogrodzenie gabionowe terenu firmy
Ogrodzenia gabionowe świetnie spisują się do grodzenia posesji prywatnych, jak i siedzib przedsiębiorstw. To designerskie i korzystne cenowo rozwiązanie.

Montujemy gabiony krok po kroku

Przygotuj teren pod budowę ogrodzenia

Usuń z tego obszaru przeszkody, np. korzenie drzew i, w razie potrzeby, wyrównaj teren. Następnie przy pomocy palików drewnianych i sznurka traserskiego wytycz dokładnie linię, po której ma przebiegać ogrodzenie.

Przygotuj podbudowę pod gabiony z paneli ogrodzeniowych

Rozpocznij od wykopania dołów pod słupy panelowe – pamiętaj, że słupki muszą być umieszczone poniżej granicy przemarzania gruntu i być wyższe od samych paneli o ok. 50 cm.

W przypadku, gdy ogrodzenie ma powstać na podmurówce – wylej ją lub wykorzystaj elementy gotowe (wygodniejsze rozwiązanie, które przyspiesza proces montażu ogrodzenia).

Zabetonuj pierwszy słupek

Koniecznie zadbaj o jego prawidłowe posadowienie. Rozpocznij od słupka np. przy bramie wjazdowej lub w innym „początkowym” miejscu konstrukcji – to usprawni przeprowadzenie prac montażowych.

Jeśli ogrodzenie jest wykonywane bez podmurówki, wykop głębokie na ok. 5 cm rowki między słupkami, w miejscu, gdzie później zostaną umieszczone gabiony z paneli ogrodzeniowych. Warto je wypełnić geowłókniną, która ograniczy lub całkowicie zniweluje problem wrastania roślinności od strony gruntu pomiędzy wypełnienie gabionów.

Zamontuj kosz gabionowy

Upewnij się, że został właściwie złożony i poprawnie przytwierdzony do przeciwległych boków pierwszego słupa. Z drugiej strony podeprzyj go deskami lub kamieniami – tak, aby go wypoziomować.

Włóż drugi słup

Wykorzystaj złączki, aby przymocować do niego tymczasowo gabion. Zalej go betonem, a następnie ubij. Zamocuj kolejne dwa przęsła po dwóch stronach słupa.

Kontynuuj, aż zamontujesz wszystkie gabiony

Upewnij się, że każde z przęseł tworzących ogrodzenie gabionowe jest prawidłowo wypoziomowane i solidnie umocowane.

Odczekaj do zastygnięcia betonu

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem napełniania gabionów materiałem cała konstrukcja zyskała maksymalną stabilność. Cierpliwość popłaca. Warto odczekać co najmniej 1-2 dni przed kontynuowaniem prac.

Wypełnij ogrodzenie materiałem

Aby kolejne panele nie wybrzuszały się, należy zastosować specjalne rozpórki. Zaś samo kruszywo/kamienie należy umieszczać w koszach warstwowo, oddzielając je właśnie tymi rozpórkami. Kolejne poziomy układaj aż do całkowitego wypełnienia się designerskiego murku.

Kiedy murek będzie pełny, zabezpiecz go listwą zamykającą

Uniemożliwi wypadanie wypełnienia i jego wyciąganie przez osoby trzecie. 

Choć sam proces montażu gabionów z paneli ogrodzeniowych nie jest zadaniem skomplikowanym, jego ukończenie wymaga czasu, umiejętności, a także odpowiedniego sprzętu. Dlatego wielu klientów, chcąc mieć pewność, że ogrodzenie zostanie wykonane poprawnie i będzie się prezentowało solidnie przez wiele lat, decyduje się na skorzystanie z usług fachowców.

Realizuje je również Europłot. Nie tylko zaprojektujemy Twoje ogrodzenie gabionowe, ale i wykonamy jego kompletny montaż. Chcesz się dowiedzieć więcej? Skontaktuj się i uzyskaj pełnąinformację na temat nowoczesnych ogrodzeń metalowych![

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram