Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?

17 lutego, 2020

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem wykończenia posesji – zarówno z uwagi na kwestie estetyki, jak i bezpieczeństwo oraz prywatność. Dlatego warto wybrać solidną konstrukcję, która wpisze się stylistycznie w charakter otoczenia, a jednocześnie nie zawiedzie przez lata. Jednym z popularnych rozwiązań jest ogrodzenie panelowe z podmurówką. Zobacz, w jaki sposób je zamontować.

Kiedy montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką to najlepsze rozwiązanie?

Lekkie ogrodzenie panelowe to doskonałe rozwiązanie zarówno przy wygradzaniu posesji prywatnych, jak i większych obiektów – np. terenu firmy, parkingu czy lotniska. Łączy łatwość montażu z wysoką solidnością oraz atrakcyjnym designem – a więc wszystkie cechy, których obecnie oczekuje się od ogrodzenia.

Pytanie jednak brzmi, kiedy wybrać ogrodzenie z podmurówką – skoro dostępna jest również wersja bez niej? To oczywiście w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji estetycznych (są tacy, dla których niewielki murek poniżej paneli ogrodzeniowych prezentuje się atrakcyjniej oraz osoby przeciwnego zdania), jak również budżetu. W wersję z podmurówką trzeba zainwestować nieco więcej środków. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do instalacji takiej konstrukcji (należy to sprawdzić w planie zagospodarowania przestrzennego), ogrodzenie z podmurówką jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jest tak, ponieważ:

  • zapobiega wrastaniu roślinności w płot,
  • obniża ryzyko rdzewienia metalowych przęseł (są odizolowane od gruntu przez podmurówkę),
  • zmniejsza ryzyko, że pod ogrodzeniem podkopie się pies czy kuna,
  • zapewnia większą stabilność konstrukcji.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest podmurówka z prefabrykatów – kupowana razem z ogrodzeniem. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na gwarantowaną kompatybilność konstrukcji. Wybór gotowych elementów oznacza również, że montaż ogrodzenia z podmurówką:

  • przebiegnie szybciej – nie ma bowiem konieczności wykonywania deskowania i wykonywania bardzo głębokich wykopów,
  • można go przeprowadzić w dowolnych warunkach pogodowych, także zimą,
  • jeśli jest taka potrzeba, można wykonać również w systemie schodkowym.

Dlatego coraz więcej inwestycji jest realizowanych właśnie w ten sposób.

Schodkowe ogrodzenie panelowe z podmurówką
Prefabrykowana podmurówka do ogrodzenia panelowego sprawia, że bardzo łatwo jest zamontować taką konstrukcję również w wersji schodkowej.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką krok po kroku?

Wiesz już, dlaczego warto zainwestować w płot z podmurówką. Czas zatem sprawdzić, jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką. Zadanie to – zwłaszcza przy wykorzystaniu prefabrykatów – nie jest wyjątkowo trudne. Oto najważniejsze etapy prac.

Etap 1: przygotowanie terenu pod ustawienie ogrodzenia

Aby ogrodzenie mogło stanąć na posesji, musisz zadbać o właściwe przygotowanie gruntu do jego montażu. Chodzi przede wszystkim o oczyszczenie miejsca instalacji (np. ze starych korzeni czy betonowego gruzu), jak również o niwelację terenu. Przy niewielkich rozbieżnościach pomiędzy poziomem gruntu a działką o małych rozmiarach możesz zrobić to samodzielnie, nawet bez specjalistycznego sprzętu. Jeśli jednak różnice wynoszą powyżej 1,5 metra, a obszar, na którym stanie ogrodzenie z podmurówką, jest duży, zdecyduj się na profesjonalną niwelację, realizowaną przy współpracy z geodetą. Wówczas zyskasz pewność, że teren zostanie prawidłowo wyrównany, a ogrodzenie będzie się dobrze prezentowało. Nie zapomnij również o zagęszczeniu gruntu po niwelacji – tak, aby zyskał odpowiednią stabilność.

Etap 2: dokładne pomiary i rozplanowanie

Rzadko zdarza się możliwość zamontowania wszystkich przęseł ogrodzenia bez konieczności ich przycinania. Najczęściej przynajmniej jedno z nich powinno zostać nieco skrócone, przy pomocy specjalnych nożyc. Musisz o tym wiedzieć, zanim rozpoczniesz właściwy montaż – dzięki temu prawidłowo rozmieścisz wsporniki. To elementy, których położenia nie możesz już później zmienić. 

Planowanie rozstawu ogrodzenia należy rozpocząć od ustawienia wsporników początkowych i narożnych, a także od fragmentu, gdzie znajdą się brama i furtka. 

Kiedy prowizoryczny rozstaw został wykonany, a miejsca na kolejne wsporniki są oznaczone – czas rozpocząć właściwy montaż.

Etap 3: wykopy i ustawienie słupków

Przy montażu ogrodzenia z podmurówką prefabrykowaną kolejnym etapem prac jest wykopanie dołków pod słupki i zamontowanie tych elementów. Najprościej to zadanie zrealizować przy pomocy wiertnicy głębinowej (urządzenie można kupić albo wynająć na czas przeprowadzenia prac lub zlecić wykonanie wiercenia specjalistom), ponieważ zalecaną głębokością montażu słupka w polskich warunkach atmosferycznych jest przedział między 80 a 120 cm.

Po wykopaniu dołków należy w nich umieścić wsporniki (dbając o to, aby znajdowały się precyzyjnie w centrum dołka), a następnie zalać półsuchym betonem. Słupki należy spionizować i – aby utrzymały swoją pozycję w czasie wiązania – podeprzeć z wykorzystaniem wsporników.

Etap 4: montaż podmurówki prefabrykowanej

Podmurówkę należy montować na następny dzień, po związaniu się mieszanki betonowej. Pierwszy krok to zainstalowanie łączników na wspornikach, drugi – instalacja desek, a więc samej podmurówki.

Etap 5: montaż paneli ogrodzenia

Tak przygotowaną konstrukcję należy pozostawić, aby się w pełni ustabilizowała, minimum na kilka dni. Później można przystąpić do montażu samych paneli ogrodzeniowych przy pomocy specjalnych obejm. Po zakończeniu tego etapu ogrodzenie jest gotowe.

Jak widzisz, proces montażu ogrodzenia panelowego z podmurówką prefabrykowaną nie jest zadaniem skomplikowanym, a efekt pozytywnie Cię zaskoczy. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się więcej o takich konstrukcjach i dobrać optymalną, skontaktuj się z ekspertami EURO PŁOT. Pomożemy dopasować idealne rozwiązanie pod względem estetycznym i funkcjonalnym.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram