3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego

30 września, 2017

Sposób na ogrodzenie – solidny, efektowny i niedrogi płot przed domem

Ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego – powinno być funkcjonalne i efektowne; zachęcać do wejścia, ale też chronić przed niepowołanymi gośćmi i dawać poczucie bezpieczeństwa. Podpowiadamy, czym ogrodzić front posesji mieszkalnej, by płot spełniał swoje zadanie i jednocześnie nie kosztował fortuny.

Różnicowanie frontu ogrodzenia od jego pozostałych części jest bardzo popularną praktyką, za którą stoją przede wszystkim względy ekonomiczne, ale również prestiżowe. Inwestycja w reprezentacyjny płot „na wejściu” jest uzasadniona zwłaszcza, gdy nasza działka jest zlokalizowana pośród innych nieruchomości i wówczas to właśnie ogrodzenie frontowe jest najbardziej wyeksponowanym elementem posesji, które nie tylko chroni, ale też zdobi dom i stanowi swoistą zapowiedź tego, czego możemy spodziewać się dalej. Prezentujemy 3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego.

Ogrodzenie łupane – efekt oryginalnego kamienia

Do zalet ogrodzeń wykonanych z pustaków łupanych z pewnością należy zaliczyć ich trwałość oraz możliwość dopasowania wyglądu praktycznie do każdego stylu architektonicznego. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa dla płotów wykonanych z naturalnego kamienia. Bloczki dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, w różnych barwach oraz fakturach imitujących oryginalny piaskowiec, granit czy cegłę, umożliwiają osiągnięcie harmonijnego i naturalnego efektu zarówno w przypadku wytwornych rezydencji, jak i nowoczesnych miejskich willi czy rustykalnych siedlisk na wsi.

Specjalna technologia łupania betonu, którą stosuje się pod koniec procesu produkcji, nadaje bloczkom wygląd prawdziwego kamienia oraz sprawia, że każdy pustak ma niepowtarzalną fakturę. Warto podkreślić, że do produkcji bloczków łupanych stosuje się beton wibroprasowany (czyli specjalnie zagęszczony), dzięki temu mają one zwartą strukturę, są mrozoodporne i niskonasiąkliwe.

W skład systemu wchodzą elementy cokołowe, elementy na słupki, daszki oraz płytki cokołowe. Można z nich zbudować samodzielne słupki murowane, słupki murowane z podmurówką, podmurówkę z słupkami stalowymi, pełny mur lub nawet murek oporowy.

Ogrodzenie łupane zalety:

  • jego wygląd, doskonale imituje fakturę naturalnych materiałów, takich jak piaskowiec czy granit;
  • można je dopasować do każdego stylu architektonicznego dzięki dostępności bloczków w rozmaitych kształtach, rozmiarach, kolorach i fakturach;
  • można je łączyć z dowolnymi przęsłami – drewnianymi, metalowymi lub kutymi;
  • występuje w jednolitej lub niejednorodnej kolorystyce;
  • jest odporne na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne;
  • ma konkurencyjną cenę w stosunku do ogrodzeń z kamienia naturalnego.

Ogrodzenie łupane wady:

  • wymaga regularnego zabezpieczania za pomocą specjalistycznego impregnatu;
  • wymaga fundamentowania oraz zbrojenia betonu;
  • montaż wymaga czasu.

Ogrodzenie palisadowe – odporne na skrajne warunki atmosferyczne i uniwersalne w stylu

Ogrodzenia palisadowe są doskonałą propozycją dla wielbicieli nowoczesnej architektury. Świetnie komponują się z prostymi i czystymi bryłami architektonicznymi, ale sprawdzą się również w przypadku klasycznego budownictwa jednorodzinnego.

Palisadowe przęsła mogą być montowane na podmurówce lub bezpośrednio nad gruntem do stalowych kształtowników wchodzących w skład systemu. Mogą też wypełniać ogrodzenie łupane.

Wypełnienie przęsła ogrodzeń palisadowych wykonuje się z płaskich stalowych kształtowników, które mogą być zamontowane poziomo lub pionowo, a ich ułożenie może być dowolnie „zagęszczone” w zależności od potrzeb. Ważne, aby stal, z której są zrobione, była dobra gatunkowo i odpowiednio zabezpieczona przed korozją, najlepiej w technologii DUPLEX (cynkowanie + malowanie proszkowe).

Ogrodzenie palisadowe zalety:

  • tworzy płoty o solidnej i zwartej konstrukcji;
  • jest odporne na działanie czynników atmosferycznych;
  • jest niekłopotliwe w konserwacji i czyszczeniu;
  • można je ułożyć w konfiguracji poziomej lub pionowej;
  • występuje w wersji ciężkiej (z ramą) lub lekkiej (bez ramy);
  • w skład systemu oprócz przęseł, słupków i elementów montażowych wchodzą również bramy dwuskrzydłowe i przesuwne oraz furtki;
  • jest stosunkowo łatwe i szybkie w montażu;
  • ma uniwersalny charakter, który można dopasować do każdego stylu architektonicznego.

Ogrodzenie palisadowe wady:

  • zastosowane na froncie bez podmurówki lub murowanych albo kamiennych słupków może nabierać „przemysłowego” charakteru.

Ogrodzenie gabionowe – gdy priorytetem jest CISZA

Ogrodzenia gabionowe z paneli ogrodzeniowych tworzą masywną i solidną konstrukcję, która stanowi trudną do sforsowania barierę dla wzroku i hałasu. Zdolność do pochłaniania fal akustycznych jest zresztą jedną z najczęściej podkreślanych cech gabionów, która sprawia, że ten typ ogrodzeń jest polecany wszędzie tam, gdzie problemem jest hałas. Gabionowe murki doskonale izolują od miejskiego zgiełku czy szumu spowodowanego ulicznym ruchem samochodowym, tworząc enklawy ciszy i spokoju.

Gabiony to koszyki ze stalowego drutu wypełnione dowolnym materiałem, najczęściej jakimś rodzajem kamienia. Można też spotkać takie, które napełnione są szklaną stłuczką lub ziemią, na której posadzono roślinność okrywową, tworząc w ten sposób żywą, zieloną ścianę.

Ogrodzenia gabionowe są polecane wszystkim, którzy poszukują oryginalnych rozwiązań, które skutecznie i trwale zabezpieczają dom przed intruzami oraz hałasem i ciekawskim wzrokiem przechodniów. Ich masywny i surowy wygląd doskonale współgra z nowoczesną i minimalistyczną architekturą. Warto podkreślić, że chociaż gabiony zyskują coraz większą popularność w naszym kraju, wciąż nie jest to powszechny sposób na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego – decydując się na takie rozwiązanie z pewnością pozytywnie wyróżnimy się na tle innych ogrodzeń. Więcej na temat gabionów tutaj.

Ogrodzenie gabionowe zalety:

  • tworzy masywne i stabilne konstrukcje o bardzo długiej żywotności;
  • może tworzyć pełne ogrodzenia lub być częścią konstrukcji, np. słupkami między przęsłami z paneli ogrodzeniowych;
  • może być montowane na nierównym gruncie, bezpośrednio na ziemi, gdyż osiada pod wpływem własnego ciężaru;
  • może być wypełnione dowolnym materiałem, np. kamieniami polnymi, granitem, łupkiem, ale także szklaną stłuczką albo gruzem;
  • stanowi doskonałą barierę dla dźwięku;
  • nie wymaga fundamentu wzdłuż całej linii ogrodzenia;
  • ma oryginalny i przyciągający uwagę wygląd.

Ogrodzenie gabionowe wady:

  • stalowe kosze wymagają stałej kontroli i wzmożonej konserwacji antykorozyjnej zwłaszcza w miejscach stykania się z gruntem.

Na koniec warto zauważyć, że wszystkie prezentowane powyżej metody nie muszą być stosowane samodzielnie, ale można tworzyć z nich kombinacje dla jeszcze ciekawszego efektu końcowego. Rolę słupków i murków mogą pełnić gabionowe kosze lub pustaki łupane, a pomiędzy nimi można umieszczać palisadowe przęsła, elementy drewniane albo panele z drutu zgrzewanego.

Pozdrawiamy

Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram