Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?

10 stycznia, 2018

Efekt bimetaliczny – zjawisko, którego nie wolno lekceważyć!

Wybierając bramę do garażu, rozważasz jej rodzaj, rozmiar i sposób otwierania; zastanawiasz się, jaki siłownik będzie najlepszy i jaki kolor będzie współgrał z elewacją domu; dobierasz zabezpieczenia i automatyczne systemy bezpieczeństwa, ale czy uwzględniasz zjawisko zwane efektem bimetalicznym? Koniecznie przeczytaj, dlaczego to takie ważne.

Przeczytaj także: Brama garażowa do domu jednorodzinnego – która najlepsza?

Co to jest efekt bimetaliczny?

Efekt bimetaliczny - pod tą tajemniczą nazwą kryje się powszechne zjawisko fizyczne związane z oddziaływaniem wysokiej temperatury na stal. Zachodzi ono we wszystkich elementach zbudowanych z metalowych stopów, które są narażone m. in. na dłuższe i intensywne działanie promieni słonecznych – pod ich wpływem metale ulegają rozszerzeniu w niejednakowym stopniu i w różnym czasie. Takie niejednorodne zmiany prowadzą do deformacji, które często są nieodwracalne i mogą powodować trwałe uszkodzenia metalowych elementów.  

Efekt bimetaliczny a brama garażowa

Płaszcz bramy garażowej jest elementem szczególnie zagrożonym odkształceniami wynikającymi z efektu bimetalicznego, który jest tym silniejszy, im większa jest różnica temperatury pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną powierzchnią bramy. Duża amplituda sprzyja powstawaniu trudnych lub w ogóle niemożliwych do odwrócenia zmian, które uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z bramy i mogą prowadzić do zablokowania a nawet zniszczenia jej mechanizmu. Przy różnicy rzędu 40⁰C półmetrowa stalowa brama wygnie się o około 2,5 – 3,5 cm. Przy niewielkich amplitudach efekt bimetalicznych jest w pełni odwracalny.

Lokalizacja garażu względem stron świata – kluczowa

Właściciele garażów, których wjazd jest skierowany na północ i północny wschód, mogą spać spokojnie. W ich sytuacji ryzyko wystąpienia efektu bimetalicznego jest bardzo niewielkie, dlatego w zasadzie nie muszą oni uwzględniać tego zjawiska przy wyborze bramy. Sprawa się komplikuje niemal we wszystkich pozostałych przypadkach, gdy front garażu jest zlokalizowany od wschodniej, południowo-wschodniej, południowej i południowo-zachodniej strony. Silne nasłonecznienie w połączeniu z długotrwałą ekspozycją na promieniowanie słoneczne znacząco podnosi ryzyko wystąpienia odkształceń metalu – w słoneczne dni lico płaszcza bramy może się nagrzać nawet do 70⁰C. Dlatego to właśnie lokalizacja garażu względem stron świata w dużej mierze determinuje pozostałe parametry bramy garażowej, m. in. jej kolor i rozmiar.

Grafitowy i antracytowy – kolory podwyższonego ryzyka

Z fizyki wiemy, że jasne kolory odbijają promienie słoneczne, ciemne zaś je pochłaniają. W efekcie ciemne powierzchnie nagrzewają się szybciej i mocniej od tych, które mają jasną barwę. Dlatego też tak modne obecnie ciemne kolory, jak grafitowy, antracytowy czy ciemny brązowy i bordowy, są jednocześnie kolorami, które sprzyjają efektowi bimetalicznemu. Z tego powodu powinnyśmy raczej z nich zrezygnować, jeśli usytuowanie garażu wskazuje, że płaszcz bramy będzie narażony na długotrwałe i intensywne działanie słońca. 

Duże bramy garażowe są szczególnie narażone na wystąpienie efektu bimetalicznego

Wiemy już, że ryzyko wystąpienia efektu bimetalicznego jest uzależnione od stron świata i koloru stalowych elementów. Pozostaje jeszcze 3. czynnik – rozmiar bramy garażowej. Okazuje się, że im jest ona większa, tym większe jest prawdopodobieństwo deformacji płaszcza, która nie tylko wpływa na wygląd bramy do garażu, ale też może ją rozszczelnić lub unieruchomić i doprowadzić do zniszczenia jej mechanizmu. Jeśli masz w planach montaż szerokiej dwustanowiskowej bramy, na pewno musisz o tym pamiętać. W tym przypadku kolorystyka oraz stopień nasłonecznienia będą szczególnie istotne dla prawidłowego i długotrwałego użytkowania bramy garażowej. 

Efekt bimetaliczny – jak mu zapobiec?

Całkowite wyeliminowanie ryzyka wystąpienia efektu bimetalicznego jest niemożliwe. Można jednak skutecznie ograniczyć jego skutki, biorąc pod uwagę wszystkie 3 wyżej opisane czynniki ryzyka. Rozszerzanie płaszcza bramy garażowej będzie mniej kłopotliwe, jeśli zdecydujemy się na jasny, niezbyt kontrastowy w stosunku do elewacji kolor oraz zamiast szerokiej bramy dwustanowiskowej zamontujemy dwie pojedyncze. Czasami jednak nie chcemy rezygnować z efektownego wyglądu na rzecz funkcjonalności, co wtedy?

Specjalne wzmocnienia konstrukcji bramy garażowej na efekt bimetaliczny

Jeśli kompromis między estetyką a funkcjonalnością nie wchodzi w grę, wówczas należy zadbać o specjalistyczne wzmocnienia bramy. W ofercie producentów znajdziemy szerokie bramy wyposażone w dodatkowe systemy, które usztywniają płaszcz bramy i zapobiegają jego łukowatemu wygięciu na skutek efektu bimetalicznego. Specjalistyczne profile usztywniające montuje się przed umieszczeniem bramy w otworze wjazdowym, a ich rodzaj i liczbę dopasowuje do rozmiarów i modelu drzwi garażowych.

Przeczytaj także: Bramy garażowe – pytania i odpowiedzi

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram