Garaż wolnostojący czy w bryle domu?

14 lutego, 2022

Projektując dom, projektujemy całą przestrzeń wokół niego. Umiejscowienie garażu często planujemy już na początkowym etapie tego procesu, więc musimy wiedzieć, na jaki się zdecydować – na garaż w bryle domu czy garaż wolnostojący. Wbrew pozorom nie jest to taka łatwa decyzja!

Dom z garażem w bryle czy dom z garażem wolnostojącym?

Aby podjąć dobrą decyzję dotyczącą rodzaju garażu, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim warto zastanowić się, jaką funkcję będzie pełnił garaż: czy będzie tylko pomieszczeniem do przechowywania samochodu, czy wprost przeciwnie – garażem, składzikiem i warsztatem w jednym? Pomyśl, ilu stanowisk samochodowych oraz ile dodatkowego miejsca potrzebujesz. W zależności od oczekiwań w niektórych przypadkach lepszym wyborem będzie garaż w bryle domu, a w innych – garaż wolnostojący.

Garaż w bryle domu i jego zalety

Pierwszym plusem garażu w bryle domu, jaki zazwyczaj przychodzi nam do głowy, jest oszczędność miejsca. To istotne, jeśli masz małą działkę lub jeśli planujesz wykorzystać przestrzeń ogrodową na przykład jako miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego rozwiązania. Garaż połączony z domem umożliwia przejście z samochodu do wnętrza domu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, a tym samym droga jest krótsza i pozwala na uniknięcie kontaktu z mrozem czy deszczem. Może to drobiazgi, ale z pewnością docenisz czyste buty, suchą kurtkę i ciepłe ręce! Mając garaż w bryle domu, nie będziesz także musiał wędrować z ciężkimi zakupami przez pół ogrodu. W przypadku wyboru tego rodzaju garażu można także zaaranżować przestrzeń wspólnie z innymi pomieszczeniami gospodarczymi, tym samym czyniąc te powierzchnie bardziej funkcjonalnymi. Aspekty estetyczne również nie są bez znaczenia – garaż wbudowany w bryłę domu jest o wiele bardziej atrakcyjny wizualnie niż na przykład zwykły blaszak.

Wady domu z garażem w bryle

Nie można powiedzieć, że jest to rozwiązanie pozbawione wad. Jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, może narazić mieszkańców na większe ryzyko kradzieży – wiele włamań odbywa się właśnie przez to pomieszczenie. Dlatego doskonałym wyjściem z sytuacji będzie zamontowanie bram garażowych z systemami antywłamaniowymi i inteligentnymi rozwiązaniami (np. od marki Wiśniowski). Garaż w bryle to spory problem dla osób niezdecydowanych, ponieważ powierzchnię i liczbę stanowisk trzeba ustalić już na etapie projektowania domu. Bo co, jeżeli zaplanujesz mały garaż, a po jakimś czasie postanowisz kupić kolejny samochód? Garaż połączony z domem to także większe ryzyko przedostawania się spalin do pomieszczeń mieszkalnych, dlatego wymaga odpowiedniej izolacji oraz oddzielenia od części mieszkalnej na przykład kotłownią lub innym pomieszczeniem gospodarczym. Niezbędna jest także właściwa wentylacja. To wszystko może generować koszty.

Plusy garażu wolnostojącego

Garaż wolnostojący to idealne rozwiązanie, jeśli powierzchnia działki jest wystarczająco duża, by postawić na niej jedno- lub wielostanowiskowy garaż. To rozwiązanie sprawdzi się także, gdy na etapie budowy domu nie wiesz jeszcze, jakiego czego potrzebujesz, lub jeśli nie możesz zainwestować pieniędzy w budowę garażu w tym samym czasie, w którym inwestujesz w budowę domu. Taki budynek można w każdej chwili rozbudować – w przeciwieństwie do garażu w bryle domu, który musi zostać zaplanowany wcześniej. Nie ogranicza także przestrzeni mieszkalnej i nie powoduje ryzyka dostania się spalin do wnętrza. Jeśli powierzchnia działki na to pozwala, garaż wolnostojący może być większy niż ten w bryle domu, przez co można stworzyć w nim m.in. kącik do majsterkowania.

Garaż wolnostojący nie jest pozbawiony wad

Jeśli chcesz postawić garaż wolnostojący murowany, musisz mieć pozwolenie na budowę. Ponadto przepisy określają jego minimalną odległość do domu, a to może być problematyczne w przypadku małej działki. Taki garaż może także generować dodatkowe opłaty, takie jak podatki. I wiąże się z koniecznością wędrówki do domu przez ogród, nawet w mroźne zimowe wieczory czy deszczowe jesienne poranki. I z ciężkimi torbami.

Z czego budować garaż wolnostojący? Garaż wolnostojący murowany i blaszany

Wbrew pozorom nie jest to takie bez znaczenia, choćby ze względu na przepisy. Garaż wolnostojący murowany wymaga pozwolenia na budowę. Buduje się go też znacznie dłużej niż garaż blaszany, więc jeżeli zależy Ci na czasie, postawienie blaszaka będzie dużo korzystniejsze. Garaż blaszany łatwiej przebudować, jeżeli zmieni się koncepcja lub jeżeli potrzebne będzie dodatkowe stanowisko. Oczywiście jednym z czynników determinujących decyzję jest cena – blaszaki są zdecydowanie tańsze w budowie oraz utrzymaniu niż garaże wolnostojące murowane. Natomiast przewaga budynku murowanego przejawia się w tym, że jest on dużo solidniejszy, panuje w nim także wyższa temperatura, co wpływa na komfort użytkowania samochodu w zimie oraz daje możliwość przechowywania w garażu różnych delikatniejszych rzeczy.

Jeśli szukasz idealnej bramy garażowej do garażu w bryle domu lub wolnostojącego – zapraszamy do kontaktu!
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram