Bramy wjazdowe - jak dopasować je do ogrodzenia posesji?

4 marca, 2019

Ogrodzenie posesji coraz częściej traktowane jest jako element architektury spójny stylistycznie z całością zabudowy i starannie planowany już na początku inwestycji. Ważną, funkcjonalnie i wizualnie, jego częścią jest brama wjazdowa. Na jakie rozwiązanie się zdecydować i jakie warunki należy spełnić, montując poszczególne rodzaje bram?

Jak dopasować bramę wjazdową?

W większości przypadków brama wjazdowa z furtką stanowią komplet wraz z całym zamawianym systemem ogrodzeniowym. Może jednak zdarzyć się tak, że inwestor nie decyduje się na zamontowanie bramy „przypisanej” do danego systemu. Czym zatem powinien się on kierować przy wyborze innego rodzaju bramy do swojego ogrodzenia? Pierwsze kryterium stanowi materiał, z którego zrobione jest ogrodzenie posesji - brama musi być wykonana z tego samego surowca. Powinna być też w takiej samej lub dopasowanej kolorystyce i oczywiście współgrać stylistycznie z całym ogrodzeniem. Ostateczny wybór bramy jest zwykle podyktowany także osobistymi upodobaniami inwestora i budżetem, którym dysponuje. Czasem także ilość miejsca na działce decyduje o rodzaju bramy i furtki.

Rodzaje bram wjazdowych

Bramy wjazdowe rozróżnia się między innymi ze względu na materiał, z którego są wykonane i/lub sposób ich działania.

  • Bramy skrzydłowe rozwierane – rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku niewielkiej ilości miejsca. Jeżeli ta część ogrodzenia, w której montuje się bramę jest krótka, a ogrodzenie przylega bezpośrednio do działek sąsiadów, może się po prostu okazać, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na zamontowanie przesuwnego skrzydła bramy bez naruszenia sąsiedniej przestrzeni. Wtedy montaż bramy wjazdowej dwuskrzydłowej jest w zasadzie jedyną opcją. Pod względem stylistycznym otwierana brama kojarzona jest z otoczeniem tradycyjnym lub klasycznym, choć współczesna oferta pozwala na dopasowanie takiej bramy nawet do bardzo nowoczesnych, minimalistycznych posesji.
Przykład klasycznego rozwiązania z bramą wjazdową dwuskrzydłową.
Brama skrzydłowa w nowoczesnym wydaniu z gęsto żebrowanymi skrzydłami zapewniającymi prywatność użytkownikom posesji.
  • Bramy przesuwne – rozwiązany w ten sposób wjazd pozwala zaoszczędzić więcej miejsca na podjeździe posesji, jednak wymaga sporej przestrzeni na działce, aby możliwe było odsunięcie, często dość długiego, skrzydła. Bramy przesuwne świetnie współgrają z nowoczesną, surową, minimalistyczną architekturą, ale możliwe jest również ich dopasowanie do bardziej tradycyjnych rozwiązań.
Bramy przesuwne
Ultranowoczesne przesuwne bramy wjazdowe (pełne) dobrze współgrające z ascetyczną architekturą, szczelnie chroniące widok posesji.
Bramy przesuwne
Drobna zmiana ułożenia lamelek w skrzydle bramy - z nowoczesnego poziomego, na tradycyjne pionowe (przywodzące na myśl dawne płoty) sprawia, że nowoczesne przesuwne skrzydło doskonale wygląda na tle tradycyjnej architektury. Warto eksperymentować!

W każdym z powyższych rodzajów bram wjazdowych można zastosować automatykę otwierania. Jest ona bardzo praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na komfortowy wjazd na posesję, bez konieczności wysiadania z samochodu, co doceniania się zwłaszcza podczas nieprzyjemnej pogody.

Montaż bramy wjazdowej - wymogi formalne

Kupując bramę wraz z całym systemem ogrodzeniowym, ma się pewność, że jest ona dobrze dopasowana zarówno do całości ogrodzenia, jak i do warunków technicznych, jakie charakteryzują działkę. Jeżeli jednak pada decyzja o samodzielnym wyborze rodzaju bramy wjazdowej na posesję, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii…

  • Sposób otwierania - bramy wjazdowe skrzydłowe powinny otwierać się do wewnątrz działki. Bramy przesuwne z kolei, muszą uwzględniać miejsce dla maksymalnie wysuniętego skrzydła. Nie jest to reguła sztywna, ponieważ kształt ogrodzenia czasem umożliwia otwieranie w inny sposób, np. duża zatoczka wykonana przed wjazdem pozwala na otworzenie skrzydeł bramy na zewnątrz, niemniej jednak ze względów praktycznych otwieranie do wewnątrz posesji jest korzystniejsze. Podyktowane jest to również zakazem naruszania terenu sąsiednich działek, zwłaszcza gdyby skrzydło takiej bramy wchodziło na teren przylegającej drogi.
  • Wymiary bramy wjazdowej z furtką - ta kwestia regulowana jest w pewnym stopniu indywidualnymi potrzebami inwestora. Przyjmuje się jednak, że brama powinna mieć co najmniej 2,4 m szerokości, natomiast furtka 0,9 m. Jeżeli warunki pozawalają na montaż szerszej bramy, warto się na nią zdecydować, ponieważ dodatkowe centymetry znacznie ułatwiają wjazd.

Podejmując samodzielny wybór bramy wjazdowej z furtką, warto pamiętać o niezbędnych elementach montażowych, różnych w zależności od rodzaju bramy i materiału, z jakiego jest ona wykonana. W sytuacji zakupu gotowych systemów ogrodzeniowych, elementy te są zazwyczaj dołączone do zestawu wraz z kompletnym ogrodzeniem. W innych przypadkach, gdy nabywa się samą bramę, warto tę kwestię potwierdzić u sprzedawcy.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Słupki betonowe do ogrodzenia panelowego – jak zrobić? Wskazówki
Regulacja drzwi tarasowych przesuwnych – wskazówki
Drzwi tarasowe przesuwne czy tradycyjne? Porównanie rozwiązań
Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?
Jak wyregulować okno PCV? Wskazówki
Budowa okna PCV – 4 elementy. Jak rozpoznać okno dobrej jakości?
Stolarka aluminiowa czy okna PVC – co wybrać do domu? Porównanie rozwiązań
Jaki kolor okien do nowoczesnego domu? Trendy i wskazówki aranżacyjne
Wymiana okien w starym domu – na co należy się przygotować?
Wymiana okna w bloku – co trzeba wiedzieć?
Demontaż okna – jak przeprowadzić krok po kroku
Dlaczego okna parują i co możesz z tym zrobić?
Okna dwu czy trzyszybowe – jakie wybrać do domu?
Montaż okien w domu szkieletowym – etapy prac
Okna do domu pasywnego a energooszczędnego – porównanie parametrów
Gwarancja na okna – na co zwracać uwagę, żeby się nie rozczarować?
Drzwi płaszczowe – co to znaczy? Parametry i zastosowanie
Drzwi zewnętrzne techniczne – aluminiowe vs stalowe. Porównanie
Montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych – wskazówki od fachowców

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram