Sposób na ogrodzenie – płot z pustaków łupanych
Jak murować ogrodzenie łupane? Czy trzeba je impregnować? Co zrobić z białymi zaciekami, które pojawiają się po deszczu? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania związane z budową i użytkowaniem ogrodzenia łupanego. Sprawdź, jeśli planujesz budowę płotu z pustaków łupanych lub już taki masz.
1. Czy ogrodzenie z bloczków łupanych trzeba zbroić?
Tak. Już na etapie przygotowywania fundamentu trzeba w nim uwzględnić miejsce na pionowe zbrojenie. Należy przygotować odpowiednią ilość otworów. Stalowe pręty umieszcza się wewnątrz ogrodzenia – co najmniej 1 pręt na 1 mb w ścianach płotu oraz 2 pręty w słupach – a następnie zalewa betonem.
Tak. Dylatacje powinny mieć co najmniej 20 mm szerokości i powinny dzielić ogrodzenie na odcinki nie dłuższe niż 20 mb. Szczeliny wypełnia się mrozoodpornym materiałem plastycznym.
2. Czy w ogrodzeniach łupanych trzeba stosować izolację poziomą?
W naszych warunkach klimatycznych na pewno warto to zrobić. Nawet gdy warunki wodno-gruntowe są dobre, to lepiej zainwestować w papę i lepik, a jeszcze lepiej w specjalną folię, która zabezpieczy naziemną część konstrukcji przed podciąganiem wody z gruntu. Nie są to zresztą duże koszty, a mogą w znaczący sposób przedłużyć żywotność płotu z pustaków łupanych.
3. Czy pustaki należy zalewać betonem warstwowo czy dopiero po ustawieniu całej konstrukcji?
Murowanie powinno odbywać się poziomymi warstwami. Wprawdzie można spotkać się z metodą zalewania gotowej konstrukcji betonem z gruszki, co znacząco przyspiesza budowę, jednak ze względu na bezpieczeństwo osób wykonujących te prace, nie powinno się jej stosować. Po ułożeniu każdej z warstw pustaki zalewa się betonem, który następnie należy zagęścić. Jeśli podczas tego procesu będzie przesączać się mleczko cementowe, to znak, że spoinowanie elementów jest niedokładne i należy je poprawić. Kolejną warstwę bloczków można zacząć układać dopiero po związaniu betonu w warstwie poprzedniej.
4. Co zrobić, żeby uniknąć różnic w odcieniach na ogrodzeniu łupanym?
W przypadku pustaków łupanych różnice w odcieniach poszczególnych elementów są cechą normalną. Żeby uniknąć „plam” o różnej kolorystyce należy przemieszać bloczki z różnych partii materiału. Przy okazji należy wybrać pustaki o możliwie najrówniejszej strukturze i przeznaczyć je do budowy słupków, do których mocowana będzie brama oraz furtka.
5. Czy daszki należy dodatkowo zabezpieczać?
Daszki, którymi wykańczane są słupki i podmurówka, są najbardziej narażone na działanie pogody oraz zabrudzenia, dlatego warto je spoinować. Można do tego celu użyć, np. bezbarwnego silikonu przeznaczonego do zastosowań zewnętrznych.
6. Kiedy należy montować uchwyty pod przęsła?
Uchwyty mocujące przęsła montuje się już na etapie budowy. Podobnie jak wszelkie otwory w płocie niezbędne do wyprowadzania kabli, rur odpływowych, zamków itp.
7. Czy ogrodzenie łupane wymaga impregnacji?
Podczas produkcji do bloczków łupanych dodaje się substancje hydrofobowe, dzięki temu są one niskonasiąkliwe. Jednak dodatkowa impregnacja jest wskazana. Ograniczy do minimum wnikanie wilgoci, ułatwi utrzymanie ogrodzenia w czystości, a także ujednolici barwę jego poszczególnych elementów. Impregnacja specjalistycznymi środkami zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez ujemne temperatury, ogranicza rozwój mchu i porostów oraz chroni przed wapiennymi wykwitami.
Nakładanie preparatu zabezpieczającego przeprowadza się przed montażem paneli ogrodzeniowych, ale co najmniej miesiąc po zakończeniu budowy płotu. Jest to minimalny czas potrzebny do uzyskania odpowiedniej wytrzymałości przez beton. Zabezpieczana powierzchnia powinna być sucha i czysta.
8. Jak dbać o ogrodzenie łupane?
Ogrodzenie łupane, które zostało odpowiednio zaimpregnowane już na etapie budowy, nie wymaga skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów. Najczęściej wystarcza umycie płotu za pomocą myjki ciśnieniowej.
W przypadku pustaków łupanych, których wcześniej nie zaimpregnowano, stosuje się rozmaite środki ograniczające wpływ czynników zewnętrznych na wygląd i stan ogrodzenia. Na rynku znajdziemy preparaty do usuwania mchu i porostów oraz różnych nalotów, które można stosować również profilaktycznie. Do usuwania wykwitów i zacieków wapiennych stosuje się oddzielne preparaty.
9. Jak czyścić białe wykwity na ogrodzeniu łupanym?
Białe plamy i nacieki na ogrodzeniach betonowych, zatem również na ogrodzeniach łupanych, są efektem procesu rozpuszczania w wodzie soli wapnia, które znajdują się w cemencie. Dlatego wykwity wapienne pojawiają się po deszczu, gdy woda ulega odparowaniu, pozostawiając solny osad na licu bloczków.
Należy zacząć od wyczyszczenia ogrodzenia miękką szczotką i spłukania go ciepłą wodą, koniecznie w ciepły, a najlepiej w upalny dzień, tak aby proces odparowywania wilgoci był możliwie najszybszy. Eksperci sugerują pobranie próbek nalotu i zbadanie jego składu w celu dobrania specjalistycznego preparatu na wykwity wapienne. Uwaga! Bazą większości takich środków jest kwas, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania. Zaleca się, aby przed przystąpieniem do usuwania wykwitów na większej powierzchni, nałożyć preparat w mało widocznym miejscu i pozostawić go na kilka dni. Po tym czasie można stwierdzić, czy substancja nie spowodowała odbarwień lub wżerów i czy można ją zastosować bez ryzyka.
Trzeba jednak mieć świadomość, że bez odpowiedniej ochrony ogrodzenia przed wodą, problem z pewnością będzie powracał. Dlatego płot łupany trzeba koniecznie zaimpregnować.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania