Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

15 października, 2017

7 kwestii, o których lepiej pamiętać przy kupnie napędu, żeby później nie żałować...

Zimno, wieje i pada. A Ty siedzisz w ciepłym aucie i nie musisz wcale wysiadać, żeby otworzyć bramę, bo zrobi to za Ciebie automat... Automatyka do bram zapewnia komfort, którego wszyscy pragniemy i jest niewątpliwie elementem nowoczesnej architektury. Coraz więcej osób decyduje się na takie udogodnienie, ale – z różnych przyczyn – zapominają one o pewnych kwestiach, które w późniejszym czasie w istotny sposób przekładają się na użytkowanie napędu i związane z tym wydatki. Sprawdź, o czym lepiej pamiętać, kupując napęd do bramy.

Jaka prędkość przesuwu bramy?

Wybierając automatykę do bramy, chcesz, aby pracowała sprawnie i szybko. Ponieważ prędkość przesuwu bramy jest uzależniona od mocy siłownika, możliwe, że przeinwestujesz, kupując siłownik o znacznie większej mocy niż potrzeba w Twojej sytuacji. Po pierwsze: ponosisz niepotrzebny koszt, po drugie: cykl otwierania i zamykania bramy trwa zbyt krótko i może zagrażać użytkownikom. Optymalna prędkość do codziennego użytkowania – uwzględniając aspekty bezpieczeństwa i funkcjonalności – to 12 cm/s.

Moc napędu do bramy – zawsze z odpowiednim zapasem

Nie warto, żebyś inwestował w siłowniki przeznaczone do intensywnej pracy (powyżej 50 cykli/doba), gdy brama jest lekkiej konstrukcji lub korzystasz z niej kilka lub kilkanaście razy na dobę. Jednak wybierz taki model, który będzie miał zapas ok. 30 – 40% mocy. Siłownik, który pracuje stale na maksimum lub blisko granicy możliwości, szybciej się zużywa, a dodatkowo możemy mieć problemy z jego późniejszą reklamacją (producenci często uznają, że uszkodzenie jest winą błędnego doboru automatyki do wagi i wymiarów bramy). Ponadto taka rezerwa jest przydatna w przypadku występowania większej siły oporu podczas pracy mechanizmu, która może wynikać z trudnych warunków atmosferycznych (wiatr, śnieg, mróz), niepoprawnego montażu bramy lub zużycia jej elementów.

Do lekkich bram (ażurowych lub wykonanych z paneli z tworzywa sztucznego) stosuje się siłowniki o mniejszej mocy, od 300 do 600 W; do bram ciężkich (np. pełnych metalowych lub z elementów kutych) – o większej.

Sterowanie drogą radiową – na odpowiedniej częstotliwości i zabezpieczone kodem

Jeżeli decydujesz się na napęd sterowany drogą radiową (metoda najpopularniejsza i najchętniej wybierana), upewnij się, że działa on na zarezerwowanej do tego celu częstotliwości – 433, 92 MHz. Korzystanie z innych częstotliwości może zakłócać poprawne sterowanie bramą – antena może odbierać fałszywe sygnały nadawane, np. przez radio CB i otwierać bramę w nieuzasadnionych momentach.

Dodatkowo warto zapytać o zabezpieczenie pilota kodem bezpieczeństwa – producenci automatyki do bram, aby chronić klientów przed zgraniem kodu przez osoby nieuprawnione – stosują dynamicznie zmienny kod (kilka milionów kombinacji), który zmienia się po każdorazowym użyciu. 

Zakres temperatur, w jakiej pracuje napęd

Standardowy zakres temperatur, w której producenci gwarantują niezawodną pracę automatyki wynosi od - 20⁰C do + 55⁰C. W naszej strefie klimatycznej zimy z temperaturą spadającą poniżej dolnej granicy widełek, nie są wcale rzadkością. Tęgie mrozy nie spowodują zablokowania mechanizmu, ale mogą znacznie obniżyć jego wydajność. Jeśli więc Twoja nieruchomość jest zlokalizowana na terenach otwartych, szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur, warto wybrać napęd, który pozostanie sprawny również w skrajnych warunkach. Skoro w Internecie można zakupić zestaw automatyki do bram do samodzielnego montażu, to dlaczego z tego nie skorzystać? Korzystać można. Ale przedtem koniecznie należy dopytać się o warunki gwarancji. Zdecydowana większość producentów (zwłaszcza uznanych na rynku marek) wymaga, aby w karcie gwarancyjnej widniał wpis montera z uprawnieniami. Brak takiego podpisu praktycznie uniemożliwia zareklamowanie napędu do bramy montowanego samodzielnie. Dlatego prace monterskie lepiej zleć profesjonalnej firmie. Pozwoli to zaoszczędzić nerwy i pieniądze w przypadku awarii mechanizmu.

Na koniec jeszcze dwie kwestie, o których rzadko się myśli, kupując automatykę do bramy, a które są ściśle związane z ich użytkowaniem. 

Brama nie zastąpi pługu śnieżnego

Pierwsza to konieczność regularnego czyszczenia, a w sezonie zimowym – odśnieżania przestrzeni, w której odbywa się ruch bramy wyposażonej w automatykę. Pamiętaj, na prowadnicach oraz listwach zębatych nie może zalegać piasek lub śnieg!

W przypadku bram rozwieranych teren przed bramą musi być odśnieżony, zanim ją otworzymy. W przeciwnym razie grozi to przeciążeniem, a nawet trwałym uszkodzeniem napędu; może też doprowadzić do wyłamania zawiasów.

Sezonowe przeglądy gwarancyjne – płatne ekstra

Druga odnosi się do przeprowadzania przeglądów i konserwacji, które są obowiązkowe do zachowania gwarancji na automatykę. Niektórzy producenci zalecają, aby serwisować napęd sezonowo, czyli dwa razy do roku. Regulację i czyszczenie elektroniki oraz elementów napędu powinieneś powierzyć profesjonalistom – dzięki temu nie utracisz gwarancji, ale musisz się liczyć z dodatkowymi wydatkami, ponieważ takie przeglądy są najczęściej płatne. Lepiej zawczasu uwzględnić je w swoim budżecie, jeśli zależy nam na bezawaryjnym i długoletnim użytkowaniu automatyki do bram.

Pozdrawiamy

Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram