5 wskazówek i 1 dobra rada, które ułatwią wybór właściwego napędu do bramy w domu jednorodzinnym
Automatyka do bram – jak wybrać właściwy napęd obsługujący wjazd w domu jednorodzinnym, aby był funkcjonalny, bezpieczny w użyciu i służył przez wiele lat? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy chcemy dodatkowo wyposażyć wcześniej zamontowaną bramę w elektryczne wspomaganie otwierania i zamykania.
Automatykę do bram najlepiej dobierać już na etapie projektowania i budowy całego ogrodzenia. Pozwala to na odpowiednie rozplanowanie i montaż instalacji umożliwiających pracę napędu i tym samym nie naraża inwestora na dodatkowe prace związane z kopaniem lub usuwaniem nawierzchni, np. kostki. Jednak wielu z nas, z różnych względów, decyduje się na takie udogodnienie wjazdu na posesję dopiero po jakimś czasie od montażu bramy. Rozważasz zakup automatyki do bramy? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze.
Sprawdź, czy konstrukcja bramy jest stabilna
Dobry stan techniczny bramy jest warunkiem prawidłowego i bezpiecznego działania napędu. Jej konstrukcja (niezależnie, czy jest to brama pełna czy ażurowa) bezwzględnie musi być stabilna i sztywna, w przeciwnym razie siła naporu wiatru oraz sam ciężar bramy mogą powodować odkształcenia, które uniemożliwią pracę automatu. Musisz wiedzieć, że samo miejsce mocowania siłownika stanowi dodatkowe obciążenie konstrukcji bramy – jeśli zachodzi podejrzenie, że jej wytrzymałość nie jest wystarczająca, napęd należy zamontować na wzmocnionych w tym celu elementach skrzydła/skrzydeł.
Skontroluj, czy brama nie ma usterek
Zrób to szczególnie uważnie, zwłaszcza gdy użytkujesz bramę od dłuższego czasu. Jej skrzydło/skrzydła powinny „chodzić” lekko, bez żadnych tarć i zawadzania o grunt. Jeżeli tak nie jest, może to oznaczać uszkodzenie zawiasów lub konieczność wyrównania gruntu albo – w przypadku bram przesuwnych – szereg problemów związanych z układem wózków jezdnych (np. utratę osiowości, uszkodzenie łożysk, korozję profilu itp.). Wszystkie usterki należy naprawić przed montażem, ponieważ mają znaczący wpływ na poprawność funkcjonowania automatyki, a pozostawione mogą przyczynić się do jej uszkodzenia.
Ustal przybliżoną wagę i wymiary bramy
To szczególnie istotne kryterium, ponieważ zdecydowana większość producentów automatyki do bram wypuszcza na rynek modele siłowników dostosowane do określonego ciężaru skrzydła/skrzydeł bramy. Nie trzeba być precyzyjnym co do kilograma, ale trzeba uważać, by zmieścić się w przedziale i najlepiej nie zbliżać się zanadto to jego górnej granicy.
Waga bramy jest ściśle skorelowana z jej wymiarami. Najczęściej w domach jednorodzinnych stosuje się tzw. bramy lekkie – ich długość nie przekracza 4m, a wysokość dochodzi do 1,7 m. W przypadku lekkich bram rozwieranych ciężar skrzydła waha się od 20 do 50 kg, natomiast skrzydło lekkiej bramy przesuwnej waży średnio 100 – 150 kg.
Uwaga! Wybierając siłownik trzeba wziąć pod uwagę również wypełnienie bramy. Jeśli jest pełna (np. wypełniona sztachetkami), silnik musi mieć odpowiednio większą moc nie tylko ze względu na wagę, ale także ze względu na większy opór powietrza (jest to szczególnie ważne w czasie wietrznej aury, gdy pełne skrzydła bramy rozwieranej zachowują się jak żagle).
Podział siłowników ze względu na wagę bramy
- Do 500 kg
- 500 – 800 kg
- 800 – 2000 kg
- 2000 – 4500 kg
Podział bram ze względu na ich ciężar
- Bramy lekkie (do 4m, wysokość do 1,7 m)
- Bramy ciężkie (powyżej 4m długości, wysokość do 1,7 m)
- Bramy bardzo ciężkie (przemysłowe - powyżej 6 m i wysokie powyżej 2 m)
Zastanów się, skąd weźmiesz prąd do zasilania automatyki
Zarówno brama skrzydłowa, jak i przesuwna wymagają zainstalowania ziemnego przewodu zasilającego sterownik (230 V, na bezpiecznej głębokości i w odpowiedniej osłonie, tak by nie uległ on zgnieceniu i uszkodzeniu) oraz dodatkowego okablowania zasilającego fotokomórkę, lampę ostrzegawczą, dzwonek, domofon itp, które należy odpowiednio rozmieścić w elementach ogrodzenia (słupkach).
Jeśli Twoja brama wjazdowa nie wymaga siłownika dużej mocy, warto abyś rozważył możliwość jej zasilania niewielką baterią słoneczną i akumulatorem żelowym, który ma wysoką chwilową wydajność prądową i podczas całodziennego ładownia może zmagazynować energię potrzebną do kilkudziesięciu cykli otwierania/zamykania. To rozwiązanie jest przydatne także wówczas, gdy w miejscu lokalizacji bramy nie ma możliwości poprowadzenia przewodów lub zwyczajnie nie ma dostępu do prądu, ale sprawdzi się jedynie tam, gdzie brama nie jest zbyt intensywnie użytkowana.
Oblicz, jak często korzystasz z bramy
Intensywność użytkowania bramy to kolejne kryterium właściwego doboru napędu, które istotnie wpływa na żywotność całego mechanizmu. Generalnie obowiązuje podział na automatykę do pracy przydomowej (do 50 cykli otwierania i zamykania wjazdu na dobę) oraz pracy intensywnej (powyżej 50 cykli na dobę). Automatyka do pracy intensywnej musi być oparta na mocniejszych napędach oraz sterownikach o większej pamięci. Stosuje się ją najczęściej w przypadku obsługi bram przemysłowych oraz osiedlowych. Jeśli jesteś mieszkańcem domu jednorodzinnego, najlepiej oblicz, ile razy średnio korzystasz z bramy na dobę i podaj tę wartość sprzedawcy. Może się okazać, że w Twoim przypadku nie ma konieczności zakupu automatyki najwyższej klasy, a optymalnym wyborem okaże się tańszy napęd o mniejszej mocy silnika i pamięci sterownika, które w zupełności wystarczą na Twoje potrzeby. Na koniec obiecana rada:
przemyśl, które funkcje są przydatne DLA CIEBIE
To ważne w kontekście ceny automatyki oraz Twojego komfortu. Są pewne funkcje, z których rezygnować nie powinieneś ze względu na bezpieczeństwo użytkowania oraz żywotność całego systemu. Są też takie, które w Twoim przypadku mogą okazać się zbędne, a wiążą się z wyższym kosztem. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto przeanalizować i realnie ocenić swoje potrzeby i oczekiwania.
Z tego lepiej NIE rezygnuj:
- lampa ostrzegawcza – mruga, informując osoby znajdujące się w otoczeniu, że brama jest w ruchu;
- enkoder lub system amperometryczny, zabezpieczające przed zgnieceniem – w przypadku gdy brama natrafi na przeszkodę zatrzymuje się i cofa;
- system fotokomórek – zapobiega zamknięciu się bramy, gdy w przestrzeni jej ruchu znajdzie się człowiek lub pojazd. W bramach przesuwnych montuje się je w świetle bramy; w skrzydłowych – dodatkowo w linii, którą wyznaczają uchylone pod kątem 90⁰ skrzydła. Jeśli fotokomórka zarejestruje ruch, automat zatrzyma się, a następnie włączy odwrócony bieg lub wznowi ruch (w zależności od ustawień);
- funkcja „miękkiego” startu i zatrzymania – umożliwia zwolnienie w początkowej i końcowej fazie ruchu, tak aby brama, bez względu na swoją wagę, mogła płynnie wystartować i wyhamować. Ta funkcja znacznie przedłuża czas prawidłowego działania automatyki;
- wyłącznik kluczykowy – umożliwia ręczne otworzenie bramy, gdy brakuje zasilania.
Rozważ, czy na pewno potrzebujesz:
- automatyczne zamykanie bramy po ustalonym czasie;
- funkcja furtki – otwieranie tylko jednego skrzydła bramy do momentu zarejestrowania ruchu i ponowne zamknięcie;
- funkcja elektrozamka;
- uruchamianie zewnętrzne, np. z klawiatury, przycisku, pętli indukcyjnej, modułu GSM;
- funkcja wyprzedzania pierwszego skrzydła (w przypadku bram skrzydłowych);
- funkcja akumulatora zasilającego.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania