Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech

25 stycznia, 2018

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup ciepłej bramy garażowej

Odpowiedni współczynniki przenikania ciepła i uszczelki na całym obwodzie to jeszcze nie wszystko, aby brama garażowa skutecznie zapobiegała ucieczce ciepła z pomieszczenia. Podpowiadamy, na jakie elementy bramy garażowej powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeśli Twój garaż jest ocieplany i znajduje się w bryle budynku.

Garaż w bryle domu to same problemy – tak powie niejeden fachowiec. Trzeba go dogrzewać, bo nieogrzewany wpływa na obniżenie temperatury w całym domu. Z kolei ogrzewany – zwłaszcza zimą – poprzez częste otwieranie powoduje ucieczkę ciepła, a straty przekładają się na wysokość rachunków za energię. Jednak taka lokalizacja jest po prostu wygodna i z tej przyczyny wielu inwestorów decyduje się na budowę domu połączonego bezpośrednio z garażem, nawet w przypadku projektów energooszczędnych i pasywnych. Jednak garaż w bryle budynku nie musi być jednoznaczny z problemami termoizolacyjnymi. Wystarczy, że zastosujemy dobrą ciepłą bramę garażową. Dobrą, czyli jaką?

1. Ciepła brama garażowa to zawsze brama segmentowa

Spośród wszystkich rodzajów bram garażowych, to właśnie bramy segmentowe osiągają najwyższe parametry termoizolacyjne. Dzieje się tak, dlatego że segmenty, z których są zbudowane, są zawsze wypełnione pianką poliuretanową o termoizolacyjnych właściwościach. Innymi słowy – zawsze są ocieplone. Ale nie każda brama segmentowa będzie ciepła. Jakie jeszcze musi spełniać warunki?

2. Zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła U

To pierwszy parametr, o który powinieneś pytać sprzedawcę. Im jest niższy, tym lepiej. Ale uwaga! Upewnij się, że wartość U dotyczy całej bramy, a nie pojedynczego segmentu. Nie jest sztuką dobrze zaizolować jeden panel – przy standardowej 40 mm grubości pianki współczynnik U wynosi około 0,5 W (m2K), a więc jest bardzo niski. W praktyce jednak na rynku nie znajdziemy całej bramy o takich parametrach. Wynika to z trudności z odpowiednim termicznym uszczelnieniem całego obwodu bramy oraz połączeń pomiędzy poszczególnymi segmentami.  Przyjmuje się, że współczynnik U na poziomie 1 W (m2K) jest bardzo dobrym wynikiem. 

3. Segmenty bramy – jak najmniej i jak najszersze!

Najbardziej problematyczne pod kątem termoizolacyjności jest łączenie poszczególnych segmentów. Żeby ograniczyć newralgiczne punkty styku, producenci ciepłych bram garażowych tak projektują ich konstrukcję, aby sekcje były maksymalnie szerokie i aby było ich możliwie mało. Ograniczają w ten sposób do minimum ruch powietrza pomiędzy nimi.

4. Konieczny dodatkowy system uszczelnień

Ciepła brama garażowa – oprócz doskonałego uszczelnienia na styku segmentów – musi być wyposażona również w dodatkową uszczelkę obwodową (zabezpiecza płaszcz bramy wzdłuż wszystkich krawędzi, niwelując mostki termiczne, które powstają na ościeżnicy; stanowi także izolację akustyczną) oraz podwójną uszczelkę dolnego panelu (gumową i szczotkową, która ogranicza wnikanie wilgoci i wiatru). W tego typu bramach montuje się także dodatkową uszczelkę na górnym panelu lub bezpośrednio na nadprożu.

5. Grubość izolacji – nie jest kluczowa

Im grubsza warstwa pianki poliuretanowej, tym cieplejsza brama do garażu – niekoniecznie. Nawet najgrubsza warstwa izolacyjna nie pomoże, jeśli brama nie będzie wystarczająco uszczelniona. W sprzedaży znajdziemy ciepłe bramy garażowe rekomendowane do domów energooszczędnych, w których grubość warstwy termoizolacyjnej wynosi 40 – 42 mm (czyli nie odbiega od grubości standardowych bram garażowych) – różnicę czyni rodzaj i sposób uszczelnienia, o którym pisaliśmy w punkcie 4. Oczywiście w ofercie producentów są również bramy, gdzie grubość pianki wynosi 60 mm. 

6. Montaż – inny niż w przypadku standardowych bram garażowych

Ciepła brama garażowa wymaga specjalnego montażu. Istotną kwestią jest tutaj grubość ściany. Jeśli ściana jest jednowarstwowa, bramę należy zamocować dokładnie w połowie jej grubości. Przy grubszych ścianach, dwu- i trójwarstwowych, bramę montuje się jak najbliżej warstwy ocieplenia. Taki sposób montażu zapobiega ucieczce ciepła z pomieszczenia. Niektórzy producenci proponują zamontowanie ościeżnicy z przegrodą termiczną, dzięki której konstrukcja bramy nie ma bezpośredniej styczności ze ścianą, co znacznie ogranicza starty energii cieplnej.

7. Wentylacja – obowiązkowo!

Całkowicie szczelna brama garażowa może przyczyniać się do zbyt wysokiej wilgotności powietrza, którą trudno zlikwidować jedynie poprzez samo otwieranie bramy związane z jej użytkowaniem. Zbyt wysoka temperatura w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza może przyczynić się do powstawania pleśni i grzybów, to również wymarzone środowisko do rozwoju rdzy. Dlatego ogrzewany garaż powinien być wietrzony. Najlepiej wykorzystać do tego czujnik wilgotności – wyposażona w to urządzenie brama, gdy wilgotność powietrza przekroczy ustaloną wartość, lekko uniesie się lub specjalny mechanizm odchyli jej górny panel, zapewniając dodatkową wentylację.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram