Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu

6 maja, 2019

Tanie i ładne ogrodzenie domu to rzecz… do zrobienia. Wystarczy trochę inwencji twórczej i odwagi do realizacji pomysłu. Zwykły drewniany płot „zaaranżowany” w niezwykły sposób czy dobrze „ograna” siatka ogrodzeniowa mogą być piękne i nie pochłaniać przy tym bardzo dużego budżetu. Pole do popisu w tym zakresie dają także tanie ogrodzenia panelowe, które… wcale nie muszą tanio wyglądać. Oto kilka inspiracji…

1. Ładne ogrodzenia naturalne

Najprostszym sposobem na „przytulne” i ładne ogrodzenie jest wykorzystanie natury. Granice działki można obsadzić gęstymi roślinami i/lub bazować (przynajmniej częściowo) na tym, co już w odpowiednim miejscu rośnie. Często takim naturalnym rozwiązaniem są ciasno rozmieszczone na linii ogrodzenia iglaki (np. tuja szmaragdowa o stożkowym kształcie, która nie wymaga cięcia, szybko rośnie i jest zielona przez cały rok) lub iglaki przemieszane z innymi roślinami – tu można tworzyć bardzo ciekawe (niekoniecznie jednobarwne) kompozycje. Ogrodzenia tego typu z czasem robią się wyższe i gęstnieją. Zapewniają prywatność, wyciszenie i do tego zwykle nie są zbytnio wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Niektórzy decydują się również na typowy, strzyżony żywopłot iglasty (z bardzo dekoracyjnego cisu) lub liściasty żywopłot (z bukszpanu czy  berberysu). Są one praktyczne w roli ogrodzenia, wyglądają elegancko, ale… wymagają sporo pracy, choćby przy odpowiednim uformowaniu go i regularnym przycinaniu. Cena takich naturalnych ogrodzeń jest tym niższa, im młodsze rośliny się sadzi.

Wysoki, gęsty żywopłot w roli ogrodzenia domu.
Naturalne, ładne ogrodzenia domów, zapewniające prywatność, przytulną atmosferę w ogrodzie i wyciszające hałas z zewnątrz.

2. Tanie ogrodzenia z siatki

Ogrodzenie tanie i ładne, a do tego szybkie i łatwe w montażu, to także zwykła, metalowa siatka ogrodzeniowa wokół działki, „udekorowana” posadzonymi wzdłuż niej kwiatami albo np. pnącymi roślinami kwitnącymi (do ogrodzenia z siatki poleca się m.in. powojniki – o przepięknych kwiatach w niemal wszystkich kolorach). Czasami stanowi ona także podporę różnego rodzaju wiklinowych czy bambusowych mat. Siatka ogrodzeniowa (ocynkowana lub ocynkowana i powlekana dodatkowo tworzywem sztucznym) jest lekka, ażurowa i jednocześnie dość trwała. Może być nie tylko w różnych wersjach kolorystycznych (zielona, szara, czarna, brązowa…), ale różnić się także wysokością, wielkością oczek i grubością drutu, z którego jest pleciona. Decyduje to zarówno o walorach wizualnych, jak i tych praktycznych – np. o sztywności bądź wiotkości siatki, a co za tym idzie i o sposobie jej zamontowania. Rozpina się ją na słupkach metalowych, drewnianych lub betonowych (rozstawianych rzadziej lub gęściej), niekiedy także stawia na podmurówce. Siatkę kupuje się w rolkach, płacąc za metr bieżący (cena jest tym niższa, im cieńszy jest drut, z którego dana siatka jest wykonana).

Kwitnące rośliny wysiane u podstawy ogrodzenia z siatki.
Tanie ogrodzenia domu z siatki, estetycznie ozdobione kwitnącymi roślinami.

3. Ładne i tanie płoty drewniane

Płot płotowi nierówny. Proste, drewniane, tanie ogrodzenie ze sztachet może być tylko zwyczajnym płotem, albo… mieć w sobie „to coś” – tworzyć niepowtarzalny klimat czy podrasowywać styl posesji. Można tu „grać” barwą, fakturą, formą, gatunkami drewna i dekoracjami. Ogrodzenia wykonane z drewna są uniwersalne i ponadczasowe, a do tego praktyczne. Mogą być wysokie i całkowicie zabudowane lub stanowić tylko „symboliczną” granicę działki. Płot może mieć klasyczny układ pionowy albo nowocześniejszy – poziomy. Ogrodzenia te nie wymagają zwykle dużych nakładów finansowych, ale trzeba o nie dbać, bo drewno potrzebuje konserwacji. Doskonale wyglądają m.in. wokół zabudowań w stylu skandynawskim, na posesjach nawiązujących charakterem do trendów eko, a także oczywiście w projektach rustykalnych. Dają wiele możliwości rozwiązań aranżacyjnych. Drewno można nabyć tanio w tartaku i z zakupionego materiału stworzyć własny projekt lub kupić po prostu gotowe drewniane panele ogrodzeniowe. Wybór propozycji jest ogromny.

Biały drewniany parkan otoczony kwitnącymi krzewami, w rustykalnym klimacie.
Ogrodzenia tanie i ładne wykonane z drewna.

4. Niedrogie ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia panelowe są tanie, mają solidną, sztywną i bardzo praktyczną konstrukcję oraz estetyczny, nowoczesny wygląd.  Stanowią uniwersalne zabezpieczenie terenu o różnym charakterze (duże i małe działki, nierówne podłoże etc.) i stylu. Szybko się je montuje i – w razie potrzeby – nawet samodzielnie rozbudowuje, dodając do całości kolejne elementy. Malowane proszkowo, metalowe panele dostępne są w wielu wzorach i nawet w kilkudziesięciu wersjach kolorystycznych, dlatego łatwo je dopasować w zasadzie do każdej elewacji i aranżacji otoczenia domu. Dzięki odpowiedniej impregnacji są całkowicie odporne na niepogodę i korozję – nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Takie ogrodzenia świetnie „wtapiają się” też w otoczenie. Odpowiednio dobrany wzór i barwa mogą sprawić, że panelowe ogrodzenie staje się wręcz niewidoczne i doskonale eksponuje w ten sposób np. piękny, zadbany przydomowy ogród. Cena ogrodzenia panelowego opiera się na koszcie jego pojedynczego elementu – panel plus części montażowe do niego. Im mniej paneli jest potrzebne, tym mniejszy jest wydatek.

Ocynkowany panele ogrodzeniowe 3d zintegrowane z dwuskrzydłowa bramą wjazdową z tego samego materiału.
Tanie ogrodzenia panelowe – trwałe, uniwersalne i estetyczne.

5. Ekonomiczne i estetyczne rozwiązania łączone

Ładne i niezbyt drogie mogą być także ogrodzenia projektowane indywidualnie, wykorzystujące różne materiały i elementy. Rozwiązanie może bazować na przykład na drewnianych lub metalowych panelach i być tylko „urozmaicone” akcentami gabionowymi. Można również rząd iglaków „przeciąć” w kilku miejscach koszem gabionowym wypełnionym niedrogim, ale za to atrakcyjnym wizualnie wkładem albo połączyć np. zwykły kamienny murek z gęstym żywopłotem i innymi obsadzeniami. Opcji jest tyle, ile różnych gustów i pomysłów.

Gabiony wypełnione drobnymi otoczakami połączone z metalowymi panelami ogrodzeniowymi 2D.
Gabiony wypełnione drobnymi otoczakami połączone z metalowymi panelami ogrodzeniowymi 2D.
Gabionowe kosze połączone z betonowymi elementami ogrodzenia oraz żywopłotem.
Ładne ogrodzenia domów, wykonane z różnych elementów.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji
Pomysł na ogrodzenie – cztery rzadko spotykane połączenia różnych typów ogrodzeń
Jak tanio ogrodzić działkę? – 3 ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie działki
Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku
Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?
Jak postawić płot panelowy? Co musisz wiedzieć przed montażem ogrodzenia
Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe
Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego
Ogrodzenie frontowe – 3 sposoby na reprezentacyjne ogrodzenie domu
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów - Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – 2 metody
Zakup i montaż ogrodzenia bez wychodzenia z domu - Euro Płot
Ogrodzenie bez podmurówki – 3 sposoby na płot bez fundamentu
Ogrodzenie pionowe czy poziome – zasady doboru
Ogrodzenia dworkowe – czym zastąpić drogie ogrodzenia kute?
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – o tych zasadach musisz pamiętać

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram