Duży wybór to czasami duży kłopot, bo trudno się zdecydować. Tak właśnie jest w przypadku koloru ogrodzenia palisadowego, który możemy wybierać z coraz szerszej gamy dostępnych odcieni. Jak w takiej sytuacji nie pomylić się i dobrać ten najwłaściwszy kolor ogrodzenia?
Niezwykle popularne palisadowe ogrodzenia (poziome i pionowe) cieszą się tak dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na oryginalność, funkcjonalność i trwałość konstrukcji – są one często wybierane także z powodu… koloru. Ocynkowane i malowane proszkowo mogą bowiem przyjąć w zasadzie dowolną barwę z palety kolorów RAL.

Najchętniej wybierane (uniwersalne i bezpieczne) kolory ogrodzenia palisadowego.
Główna zasada doboru koloru ogrodzenia
Bezpieczną i często stosowaną opcją jest dopasowywanie koloru ogrodzenia do kolorystyki domu. Można w różnych elementach ogrodzenia powtórzyć zestaw barw z elewacji, dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej lub wykorzystać tylko jeden z kolorów. W każdym z tych przypadków całość wygląda dobrze i spójnie. Barwa płotu nawiązująca do barwy dachówki i/lub okien i drzwi to obecnie w zasadzie standard. Nieco mniej popularnym wyborem (ale również spotykanym w naszym otoczeniu) jest ogrodzenie w kolorze elewacji budynku.

Ogrodzenie palisadowe poziome w kolorach elewacji i dachu budynku.
Kolorystyka ogrodzenia dopasowana do barw domu wizualnie dobrze zamyka całość projektu, podkreślając tym samym, że wszystkie elementy architektury stanowią niejako komplet. Jeśli natomiast chce się optycznie taki teren bardziej „otworzyć” i podkreślić na przykład przestrzeń wokół domu, eksponując pięknie zaaranżowany ogród, można zdecydować się na ogrodzenie w odcieniu zieleni, które stanowić będzie mniej ostrą granicę posesji.
Kolor ogrodzenia a styl architektoniczny
Warto pamiętać również, że niektóre kolory bardziej niż inne pasują do określonego stylu domu czy charakteru całości terenu. Stosując się do tej zasady, przy wyborze kolorystyki ogrodzenia można więc dodatkowo podkreślić wybraną stylistykę.
I tak, styl nowoczesny „lubi” zazwyczaj barwy chłodne, choć w trendzie jest także łączenie kolorów ciepłych i zimnych. Ogrodzenia nowoczesne zwykle mają różne odcienie bieli i/lub szarości. Bardzo dobrze wygląda między innymi antracyt. W stylu klasycznym natomiast dominują eleganckie, naturalne beże i brązy, wybrane odcienie (ceglastej) czerwieni, ciemna zieleń, a także złamana biel.
Dla przykładu:
- w w posesjach w stylu minimalistycznym ogrodzenie palisadowe poziome może być jednolicie szare lub nawet czarne;
- z kolei dom i działka w stylu wiejskim mogą być grodzone płotami w ciepłych, naturalnych kolorach drewna lub w innych odcieniach nawiązujących do natury;
- styl skandynawski także zamyka się w kolorach naturalnych (biel, błękit, beż), ale podbijany jest mocnymi akcentami (czerń lub czerwień), które można wykorzystać w niektórych elementach ogrodzenia;
- stylistyka śródziemnomorska za to stawia na kontrasty (w naszej strefie klimatycznej raczej rzadko spotykane) – białe domy i, wyraźnie odróżniające się od reszty, ogrodzenia w kolorze niebieskim, który notabene pięknie podkreśla barwy kwiatów w ogrodzie i (podobno) odstrasza owady.
Koło barw – niezbędna pomoc przy wyborze
W dobieraniu i zestawianiu kolorów w dowolnej aranżacji (zarówno przy urządzaniu wnętrza, jak i otoczenia domu) niezwykle pomocne jest koło barw. Podpowiada ono, które kolory ze sobą współgrają, które dobrze kontrastują, które można ze sobą bezpiecznie łączyć i spodziewać się dobrego efektu.

Koło barw pomocne przy dobrze zestawień kolorystycznych w aranżacji posesji.
Schematów dobierania zestawień kolorystycznych na podstawie koła barw jest wiele, ale na początek wystarczy zapamiętać kilka najważniejszych zasad.
- Dobrze pasują do siebie kolory (i odcienie) sąsiadujące ze sobą w kole. Zestawione w aranżacji otoczenia domu dają stonowany, harmonijny obraz całości.
- Można bazować także na parach kolorów dających dobry kontrast – to te barwy w kole, które usytuowane są dokładnie naprzeciwko siebie. Takie zestawienia gwarantują mocny i bardzo dobry efekt.
- Kiedy z kolei szuka się dobrego połączenia trzech kolorów, jednym ze sprawdzonych sposobów jest wybór barw znajdujących się w kole w dokładnie takiej samej odległości od siebie (co obrazuje trójkąt równoboczny wpisany w koło barw).
Jeśli, mimo tych wszystkich wskazówek, nadal trudno wybrać kolor ogrodzenia, zawsze można poradzić się architekta lub – prościej – poprosić o radę dostawcę ogrodzeń, który powinien służyć fachową pomocą w tym względzie.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji
Pomysł na ogrodzenie – cztery rzadko spotykane połączenia różnych typów ogrodzeń
Jak tanio ogrodzić działkę? – 3 ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie działki
Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku
Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?
Jak postawić płot panelowy? Co musisz wiedzieć przed montażem ogrodzenia
Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe
Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego
Ogrodzenie frontowe – 3 sposoby na reprezentacyjne ogrodzenie domu
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów – Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – 2 metody
Zakup i montaż ogrodzenia bez wychodzenia z domu – Euro Płot
Ogrodzenie bez podmurówki – 3 sposoby na płot bez fundamentu
Ogrodzenie pionowe czy poziome – zasady doboru
Ogrodzenia dworkowe – czym zastąpić drogie ogrodzenia kute?
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – o tych zasadach musisz pamiętać