W dniach 22/12/2024 - 6/01/2025 nasza firma będzie zamknięta. W tym czasie prosimy o kontakt wyłącznie drogą mailową. Wracamy 7 stycznia 2025.

Ciepły montaż okien – na czym polega i co zyskujesz?

20 grudnia, 2024

Zakup odpowiednich okien to nie wszystko. Trzeba je jeszcze właściwie zamontować – tylko wówczas będą spełniały swoje funkcje zgodnie z obietnicami producenta. Jak to zrobić? Coraz więcej inwestorów decyduje się na ciepły montaż okien. Dowiedz się, na czym polega ta metoda, jakie są jej zalety, czym się różni od innych i co można zyskać, decydując się właśnie na nią.

Na czym polega ciepły montaż okien?

Tak zwany ciepły montaż okien to metoda polegająca na takim prowadzeniu prac, by wokół okien nie powstawały mostki cieplne. Wpływa to oczywiście na lepszą termoizolację budynku i pomaga poprawiać jego parametry energetyczne. Istotą ciepłego montażu jest zastosowanie trójstopniowej izolacji – dlatego w fachowej nomenklaturze ta metoda określana jest mianem techniki warstwowej lub montażu warstwowego. Celem jest osiągnięcie możliwie szczelnego połączenia okna z murem. Kolejne warstwy izolacji to w tym przypadku:

  • taśma do ciepłego montażu (taśma paroprzepuszczalna, taśma rozprężna), która zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych, a jednocześnie chroni przed wiatrem i promieniowaniem słonecznym;
  • piana poliuretanowa (PUR), która odpowiada za izolację termiczną, ale również akustyczną;
  • uszczelnienie wewnętrzne, które dzięki swoim właściwościom paroizolacyjnym zapobiega przedostawaniu się do warstwy środkowej pary wodnej i wilgoci z wnętrza pomieszczenia.

Takie zestawienie materiałów odpowiada za większą trwałość i skuteczność izolacji. Dzięki niemu połączenie jest bardziej szczelne, a jednocześnie nie ulega stopniowej degradacji pod wpływem działania wilgoci czy warunków atmosferycznych. To dlatego jest to metoda zalecana przez ekspertów i producentów nowoczesnych okien.

Montaż okien - ciepły kontra tradycyjny

Tymczasem przy tzw. montażu tradycyjnym stosuje się tylko pianę PUR aplikowaną do wszystkich szczelin pomiędzy murem a oknem. To rozwiązanie zdecydowanie mniej pracochłonne, a więc szybsze i oczywiście tańsze. Z tych powodów też nadal jest często stosowane. 

Montaż tradycyjny to jednak technika mogąca generować problemy w późniejszym użytkowaniu, ponieważ piana poliuretanowa jest wrażliwa na działanie wilgoci i niszczeje pod jej wpływem. Z tego powodu na styku ościeżnicy z murem dość szybko powstają mostki termiczne, które powodują „uciekanie” ciepła z pomieszczeń mimo tego, że zamontowane okna mają doskonałe parametry izolacyjne. 

Aplikacja piany poliuretanowej (PUR) w celu uszczelnienia okna
Piana poliuretanowa to tylko jeden z materiałów izolacyjnych stosowanych przy ciepłym montażu okien. W przypadku montażu „tradycyjnego” to wyłączna metoda uszczelniania.

Energooszczędne okna = ciepły montaż niezbędny!

W przypadku zakupu energooszczędnych okien wysokiej klasy ciepły montaż jest koniecznością. To jedyny sposób, by faktycznie czerpać korzyści z ich efektywności w zakresie izolacyjności termicznej. Jeśli nowoczesne okna energooszczędne nie zostaną prawidłowo zamontowane, tak naprawdę nie będą spełniały założonych parametrów izolacyjności. Badania wykazują, że różnica, jaką daje montaż ciepły okien, jest kolosalna. Szczelność połączenia ramy ościeżnicy z murem może wówczas wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent!

Czytaj również: Montaż drzwi tarasowych – 7 najczęstszych błędów. Jak się ich ustrzec?

Ciepły montaż okien w każdym budynku – jak go przeprowadzić?

Ciepły montaż okien wymaga oczywiście odpowiedniego podejścia do tematu – przede wszystkim precyzji i postępowania zgodnie ze sztuką. Ważne jest użycie odpowiednich materiałów, a także odpowiednie przygotowanie do prac. Bardzo ważne jest między innymi dokładne oczyszczenie otworu okiennego, a także samego okna przed montażem, tak aby nie było na nich kurzu, pyłu lub innych luźnych elementów, które będą osłabiały wiązanie między materiałami.

Istotne jest również samo umieszczenie okna w murze. W przypadku nowych budynków informacje na temat prawidłowego postępowania są zazwyczaj zawarte w dokumentacji projektowej. Większy problem może sprawiać ciepły montaż okien w starym domu lub budynku wielorodzinnym. Dlatego w tym przypadku można zastosować jedną z ogólnych zasad. Jakich?

  • W ścianie jednowarstwowej bez izolacji należy zamontować okno mniej więcej w połowie jej grubości. Zapewnia to optymalne parametry zarówno w zakresie izolacji, jak i doświetlenia pomieszczeń. Niemniej, wielu specjalistów podważa sens ciepłego montażu okien w przypadku jednowarstwowych ścian, dlatego przy wymianie okien na nowe warto skonsultować technologię montażu z fachowcami.
  • W ścianie trójwarstwowej przeprowadza się ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia. Trzeba wówczas zastosować długie kotwy przytwierdzone do wewnętrznego muru nośnego. W tym przypadku okno uzyskuje najlepsze parametry izolacyjne.
  • W ścianie dwuwarstwowej okno należy umiejscowić w granicy muru nośnego, wysunięte w warstwę ocieplenia. W tym przypadku należy zastosować szeroki parapet zewnętrzny (przynajmniej 10 cm).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o montażu okien nowoczesnych i rozwiązaniach najlepszych w przypadku Twojego domu, zachęcamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblealarmmagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram