Jaką bramę wjazdową wybrać? 5 błędów, których lepiej nie popełniać

27 marca, 2019

Zanim podejmie się decyzję, co do tego, jaką bramę wjazdową wybrać, trzeba wziąć pod uwagę to, co wpływa na komfort jej późniejszego użytkowania. Tylko wtedy można uniknąć poważnych błędów. Na co zatem zwracać uwagę, aby ich nie popełnić?

Błąd 1. niska cena zamiast wysokiej jakości

Zastanawiając się, jaką bramę wjazdową wybrać, kupujący biorą pod uwagę głównie cenę bramy, szukając najtańszego rozwiązania. Tymczasem jest to zwykle inwestycja na lata i warto postawić na jakość, nawet jeśli wiąże się to z wyższym kosztem. Pamiętajmy, że niewłaściwy materiał szybko skoroduje, a słabej jakości zawiasy będą skrzypiały i zardzewieją.

Ażurowa metalowa brama przesuwna w stylu modernistycznym
Warto wybrać bramę wjazdową ocynkowaną ogniowo i pomalowaną proszkowo, ponieważ to najlepszy na rynku sposób zabezpieczenia bramy stalowej.

Błąd 2. niewłaściwie dobrany typ bramy

Na rynku dostępnych jest wiele typów bram wjazdowych, a dobór optymalnego rozwiązania wcale nie jest najłatwiejszy, bo o jego rodzaju decyduje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Brama wjazdowa musi być dopasowana do stylistyki zabudowań oraz pozostałych elementów ogrodzenia.

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa świetnie nadaję się do domów utrzymanych w klasycznym stylu, doskonale podkreślając elegancki charakter posesji.

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami brama wjazdowa nie powinna otwierać się na zewnątrz posesji, a po otwarciu jej skrzydła nie mogą utrudniać manewrowania na podjeździe.

Na rynku dostępne są dwa główne typy bram wjazdowych: bramy wjazdowe przesuwne oraz bramy wjazdowe skrzydłowe (jedno- lub dwuskrzydłowe).

  • Bramy wjazdowe przesuwne

Bramy wjazdowe przesuwne przesuwają się w bok, wzdłuż ogrodzenia, dzięki czemu sprawdzają się na działkach z krótkim podjazdem. Trzeba pamiętać, że kształt posesji musi być taki, by po jednej stronie wjazdu znajdował się odcinek ogrodzenia o takiej długości, aby po otwarciu bramy zmieściło się tam całej jej skrzydło.

Przesuwna brama wjazdowa w kolorze jasnej szarości dopasowana do ogrodzenia palisadowego pionowego
Bramy wjazdowe przesuwne dostępne są w wersji ręcznej lub z napędem elektrycznym.

W przypadku, gdy miejsca jest zbyt mało, można wybrać bramę rozsuwaną, w której dwa mniejsze skrzydła rozsuwają się na przeciwległe boki.

Brama przesuwna powinna być wykonana z materiałów najwyższej jakości i koniecznie zabezpieczona antykorozyjnie. Bramy wjazdowe przesuwne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co ułatwia dopasowanie ich do koloru elewacji czy dachu budynku.

Ze względu na konstrukcję, bramy przesuwne można podzielić na:

  • bramy przesuwne samonośne – skrzydło przesuwa się 5-8 cm nad powierzchnią podjazdu i jest zawieszone wysięgnikowo; bramy takie zajmują więcej miejsca przy ogrodzeniu ze względu na zamontowane przeciwwagi; długość przeciwwagi w bramie przesuwnej to 1/3 szerokości światła otworu, czyli jeśli chcemy zamontować bramę o szerokości 3,5 m, potrzebujemy ok. 5 m wolnego miejsca); na rynku dostępne są także bramy przesuwne bez przeciwwagi, które można montować tam, gdzie miejsca jest niewiele,
  • bramy przesuwne szynowe – skrzydło przesuwa się na rolkach po szynie zamontowanej w fundamencie; to tańsze rozwiązanie, jednak wymaga systematycznego oczyszczania szyny, by brama mogła się płynnie poruszać.
  • Bramy wjazdowe skrzydłowe

Bramy wjazdowe skrzydłowe wykonane z materiałów dobrej jakości, cynkowane i malowane proszkowo przetrwają w doskonałym stanie przez lata. Wybór wzorów i kolorów bram skrzydłowych jest duży, co ułatwia ich dopasowanie do stylistyki i kolorystyki posesji.

Na rynku są bramy wjazdowe jedno- i dwuskrzydłowe. Skrzydła poruszają się na zawiasach, a bramy skrzydłowe są stabilne dzięki sztywnej konstrukcji montowanej do stalowych słupów albo płytek montażowych.

Klasyczna, elegancka, metalowa brama dwuskrzydłowa w wersji manualnej, w tle kremowa elewacja domu jednorodzinnego
Brama wjazdowa dwuskrzydłowa wyposażana jest w pionowy rygiel oraz zamek, które zapobiegają wejściu na posesję osób niepowołanych.

Bramy wjazdowe skrzydłowe dostępne są w wersji manualnej oraz automatycznej.

Brama skrzydłowa sprawdzi się jako brama wjazdowa na pochyłym terenie, czyli wszędzie tam, gdzie za bramą jest wzniesienie terenu i nie można wykonać takiej, która byłaby otwierana na zewnątrz. Bramy takie powinny mieć napęd elektryczny.

Zastanawiając się, jaką bramę wjazdową wybrać, należy wziąć pod uwagę kształt posesji. Jeśli brama wjazdowa ma zostać zamontowana na niewielkiej działce o krótkim podjeździe, warto wybrać bramę wjazdową przesuwną. Jeśli natomiast kształt działki, a tym samym ogrodzenia, jest nieregularny, a przednia część posesji jest wąska, lepiej wybrać bramę wjazdową skrzydłową (rozwierną).

Błąd 3. niewłaściwy wymiar i położenie bramy

Błędem popełnianym przy wyborze bramy są także niewłaściwe wymiary bramy wjazdowej. Należy pamiętać, że szerokość bramy wjazdowej musi wynosić minimum 2,4 m, ale jeśli jest taka możliwość, warto zamontować bramę o szerokości co najmniej 3 m. W przypadku bram wjazdowych skrzydłowych wjazd na posesję będzie wygodniejszy, gdy skrzydła będą rozwierały się pod kątem 90-100°.

Warto zwrócić też uwagę na odległość budynku od drogi. Jeśli posesja położona jest przy ruchliwej drodze, brama powinna zostać tak ulokowana, by samochód wjeżdżający na działkę nie stanowił zagrożenia dla ruchu kołowego i pieszego.

Błąd 4. źle dobrana automatyka bramy

Automatyczne bramy wjazdowe, sterowane pilotem, umożliwiają zdalne otwieranie i zamykanie wjazdu na posesję.

Nowoczesna rozwierana dwuskrzydłowa brama wjazdowa z automatyką, w tle popielata rezydencja w minimalistycznym stylu
Poruszanie bramą automatyczną jest możliwe dzięki specjalnym siłownikom.

W przypadku bram wjazdowych skrzydłowych stosuje się zwykle siłowniki liniowe, choć istnieje też możliwość montażu siłowników podziemnych, umieszczanych w kasecie pod skrzydłem.

Jeśli chodzi o napędy do bram wjazdowych przesuwnych, to są one dobierane w zależności od ciężaru i szerokości bramy. Powyższe parametry umożliwiają właściwe wyznaczenie siły niezbędnej do poruszenia skrzydła, a tym samym – odpowiedniej mocy napędu. Napędy do bram przesuwnych montuje się najczęściej w niewielkich skrzynkach z boku bramy, choć mogą być też ukryte w metalowym słupku wyglądem pasującym do reszty ogrodzenia.

Odkładanie w czasie montażu automatyki bramy może okazać się błędem, ponieważ trudniej jest dobrać ją właściwie do istniejącej już bramy. Warto zainwestować w rozwiązanie kompleksowe i powierzyć zaprojektowanie, wykonanie i montaż bramy wjazdowej wraz z automatyką profesjonalnej firmie wykonawczej.

Błąd 5. brak odpowiedniego zabezpieczenia bramy wjazdowej

Brama wjazdowa jest częścią ogrodzenia, które ma zapewnić mieszkańcom posesji wysoki poziom bezpieczeństwa, ale brama musi także gwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

Zamknięta, brązowa, ażurowa brama przesuwna w klasycznym stylu, wyposażona w lampę ostrzegawczą
Brama wjazdowa powinna być wyposażona w wyłącznik przeciążeniowy, który sprawia, że brama cofa się w momencie natrafienia na przeszkodę.

Przykładowo bramy z napędem wyposaża się w lampy ostrzegawcze sygnalizujące moment otwierania i zamykania oraz w fotokomórki i system automatycznego zamykania po upływie określonego czasu.

Ważnym elementem jest także funkcja otwierania awaryjnego, która umożliwia otwarcie bramy wówczas, gdy ma ona usterkę lub nastąpiła awaria sieci elektrycznej i brama nie działa. Zwykle służy do tego klucz, który włożony do zamka w siłowniku pozwala zwolnić blokadę skrzydła.

Przy wyborze bramy wjazdowej łatwo popełnić szereg błędów, które będą później rzutowały na jej użytkowanie. Zastanawiając się, jaką bramę wjazdową wybrać, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, jak typ bramy, jej rozmiar czy rodzaj napędu. Warto poświęcić na to nieco czasu, bo dokładna analiza potrzeb sprawia, że wybiera się bramę optymalną, która zapewnia łatwe i komfortowe użytkowanie przez długie lata.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji
Pomysł na ogrodzenie – cztery rzadko spotykane połączenia różnych typów ogrodzeń
Jak tanio ogrodzić działkę? – 3 ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie działki
Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku
Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?
Jak postawić płot panelowy? Co musisz wiedzieć przed montażem ogrodzenia
Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe
Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego
Ogrodzenie frontowe – 3 sposoby na reprezentacyjne ogrodzenie domu
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów - Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – 2 metody
Zakup i montaż ogrodzenia bez wychodzenia z domu - Euro Płot
Ogrodzenie bez podmurówki – 3 sposoby na płot bez fundamentu
Ogrodzenie pionowe czy poziome – zasady doboru
Ogrodzenia dworkowe – czym zastąpić drogie ogrodzenia kute?
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – o tych zasadach musisz pamiętać

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram