Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

7 maja, 2019

Jak się ogrodzisz, tak cię widzą. Ogrodzenie frontowe jest wizytówką domu, z którym powinno stanowić harmonijną całość, a także komfortowym w użytkowaniu zabezpieczeniem posesji gwarantującym prywatność. To, ile kosztuje ogrodzenie frontowe, zależy od wielu czynników. Na co więc szczególnie zwracać uwagę przy jego wyborze?

DESIGN

Wybierając ogrodzenie frontowe, trzeba pamiętać, że jest ono nieodłącznym elementem całej posesji i powinno być dopasowane zarówno do zewnętrznego wyglądu domu, jak i do najbliższej okolicy. Należy wziąć pod uwagę rodzaj zabudowy, kolor dachu i elewacji budynków, a także wielkość działki. W przypadku nowoczesnej zabudowy doskonałym rozwiązaniem są ogrodzenia palisadowe, które dzięki swojemu minimalistycznemu charakterowi oraz szerokiej gamie wzorniczo-kolorystycznej łatwo dopasować do wielu nieruchomości.

Brązowe ogrodzenie palisadowe z poziomym układem sztachet, w zestawie z bramą przesuwną i furtką.
Ogrodzenia panelowe i palisadowe dostępne są z furtkami z tej samej linii wzorniczej, co umożliwia idealne dopasowanie poszczególnych elementów ogrodzenia frontowego.

Nowoczesne domy zyskują dodatkowy walor estetyczny, jeśli mają ogrodzenie frontowe gabionowe. Ogrodzenia gabionowe dają możliwość zastosowania różnych wypełnień, dzięki czemu można je dopasować kolorystycznie do zabudowań.

Przęsła palisadowe zamontowane na podmurówce i słupach z gabionów.
Nowoczesne ogrodzenie frontowe może mieć formę pełnego muru z gabionów lub stanowić połączenie gabionów z przęsłami palisadowymi, panelowymi czy drewnianymi.

W przypadku domów o klasycznym stylu architektonicznym sprawdzają się ogrodzenia metalowe kute, ogrodzenia drewniane i z cegły (lub mieszane warianty), ale także m.in. ogrodzenia panelowe, które ze względu na lekkość konstrukcji i liczne możliwości aranżacyjne można np. obsadzić roślinnością, co nadaje posesji bardziej tradycyjnego charakteru.

FUNKCJONALNOŚĆ

Ogrodzenie frontowe, poza estetyką, powinno cechować się także funkcjonalnością. Wybierając ogrodzenie, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są wobec niego oczekiwania?

Jeśli komuś zależy na podkreśleniu wyglądu budynku, może postawić na nowoczesne ogrodzenia metalowe. Przęsła metalowe ogrodzeń palisadowych i panelowych, zarówno montowane samodzielnie, jak i w połączeniu ze słupkami z cegły czy kamienia, pozwalają na stworzenie funkcjonalnego i ładnego płotu, który podkreśla walory estetyczne zabudowań.

Kiedy chce się mieć większą prywatność, rozwiązaniem są ogrodzenia frontowe palisadowe, w których lamele mogą być ułożone z niewielkimi prześwitami lub ogrodzenia gabionowe, które gwarantują pełną ochronę.

Pełne ogrodzenie gabionowe połączone utrzymane w minimalistycznej, nowoczesnej formie.
Ogrodzenie frontowe z gabionów gwarantuje ciszę i prywatność mieszkańcom posesji.

Z kolei, gdy posesja znajduje się przy ruchliwej drodze i chce się ochronić ją przed hałasem oraz zanieczyszczeniami, dobrze wybrać ogrodzenie frontowe palisadowe lub gabionowe. Można zdecydować się także na tańsze, ale mniej estetyczne ogrodzenia betonowe lub atrakcyjne wizualnie, ale mniej trwałe niż metalowe ogrodzenia frontowe drewniane.

Kwestia funkcjonalności ogrodzenia frontowego jest ściśle powiązana z indywidualnymi preferencjami, dlatego ostateczny wybór konkretnego ogrodzenia należy poprzedzić dokładną analizą oczekiwań i potrzeb mieszkańców posesji.

JAKOŚĆ

Eleganckie ogrodzenie frontowe, poza ciekawym designem i funkcjonalnością, musi cechować także wysoka jakość. Ogrodzenie fasadowe powinno być trwałe, wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci i słońca. Wszystkie te cechy noszą frontowe ogrodzenia palisadowe i panelowe, które mają także sztywną, solidną konstrukcję.

Brązowe panele ogrodzeniowe 3D na solidnej podmurówce.
Ogrodzenia panelowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i rdzę dzięki cynkowaniu ogniowemu i malowaniu proszkowemu.

Wysoką jakością wyróżniają się również gabionowe ogrodzenia fasadowe. Budowa koszy i ich odpowiednie zabezpieczenie przed korozją gwarantują bezproblemowe użytkowanie przez lata. Wypełnienia gabionów łatwo utrzymać w czystości m.in. wykorzystując myjkę ciśnieniową.

MONTAŻ

Ogrodzenie frontowe powinno pięknie wyglądać, ale także sprawnie działać. Montaż ogrodzenia frontowego, w tym bramy i furtki, warto powierzyć fachowcom. Ogrodzenie zostanie postawione zgodnie ze sztuką, a inwestor uniknie pułapek związanych m.in. z montażem ogrodzenia frontowego na niestandardowym czy trudnym podłożu.

KONSERWACJA

To, na co warto zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenie frontowe, to również kwestia jego późniejszej konserwacji i pielęgnacji.

  • Jeśli ma się niewiele czasu na prace wokół domu, lepiej wybierać ogrodzenia frontowe metalowe. Ogrodzenia palisadowe czy panelowe cynkowane ogniowo i malowane proszkowo przez wiele lat nie wymagają żadnej interwencji. Podobnie wygląda to w przypadku ogrodzeń fasadowych z gabionów, które są bardzo trwałe i w znacznym stopniu same się czyszczą.
  • Jeśli można poświęcić sporo czasu konserwacji i pielęgnacji ogrodzenia, dobrą opcją są ogrodzenia drewniane, które należy systematycznie czyścić i zabezpieczać przed wilgocią, grzybami czy pleśnią, albo ogrodzenia w formie żywopłotów wymagające regularnego przycinania i pielęgnacji.

ILE KOSZTUJE OGRODZENIE FRONTOWE?

To, ile kosztuje ogrodzenie frontowe, jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników. Cena ogrodzenia frontowego jest uzależniona m.in. od jego typu, metrów bieżących ogrodzenia czy od rodzaju i jakości materiałów użytych do jego wyprodukowania.

  • Najtańszym rozwiązaniem są metalowe ogrodzenia panelowe, które wyglądają lekko i optycznie powiększają przestrzeń, a jednocześnie są trwałe, solidne i stanowią dobre zabezpieczenie przed włamaniem.
  • Wśród tańszych rozwiązań są też ogrodzenia frontowe drewniane, choć ich cena uzależniona jest od rodzaju wykorzystanego drewna oraz konstrukcji. Stosunkowo tanio można też postawić ogrodzenie frontowe betonowe, jednak jego walory estetyczne dla wielu osób są dyskusyjne.
  • Nieco droższym rozwiązaniem są ogrodzenia frontowe palisadowe, cechujące się wysoką jakością materiałów i wykonania. Gwarantuje to długotrwałe, bezawaryjne użytkowanie ogrodzeń tego typu. Te nowoczesne ogrodzenia frontowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i wzorniczych, dlatego łatwo je dopasować do posesji o różnorodnym charakterze.
  • Ogrodzenia frontowe gabionowe są droższe od ogrodzeń panelowych i palisadowych, a ich cena zależy m.in. od wysokości, konstrukcji koszy czy użytego wypełnienia. Gabiony są rozwiązaniem niezwykle ciekawym, nieco zaskakującym, dającym ogromne możliwości aranżacyjne. Ich surowy wygląd doskonale współgra z domami nowoczesnymi o prostych, geometrycznych kształtach.
  • Najdroższe wśród ogrodzeń metalowych są ogrodzenia frontowe kute, często wykonywane na indywidualne zlecenie. Drogim rozwiązaniem są także ogrodzenia frontowe z kamienia oraz klinkieru, pod które trzeba wylewać fundamenty.

Koszt ogrodzenia frontowego mieści się w bardzo szerokich widełkach cenowych, bo zależny jest od wielu różnych decyzji i wyborów. Najważniejsze wydaje się jednak to, aby postawić ogrodzenie frontowe pasujące stylistycznie do danej nieruchomości oraz trwałe i łatwe w utrzymaniu, czyli ogrodzenie frontowe o możliwie najwyższej jakości.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji
Pomysł na ogrodzenie – cztery rzadko spotykane połączenia różnych typów ogrodzeń
Jak tanio ogrodzić działkę? – 3 ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie działki
Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku
Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?
Jak postawić płot panelowy? Co musisz wiedzieć przed montażem ogrodzenia
Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe
Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego
Ogrodzenie frontowe – 3 sposoby na reprezentacyjne ogrodzenie domu
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów - Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – 2 metody
Zakup i montaż ogrodzenia bez wychodzenia z domu - Euro Płot
Ogrodzenie bez podmurówki – 3 sposoby na płot bez fundamentu
Ogrodzenie pionowe czy poziome – zasady doboru
Ogrodzenia dworkowe – czym zastąpić drogie ogrodzenia kute?
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – o tych zasadach musisz pamiętać
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram