Jak przygotować otwory do montażu okien

13 kwietnia, 2023

Odpowiednie przygotowane otwory montażowe mają kluczowe znaczenie dla parametrów związanych ze szczelnością. Podpowiadamy, jak je przygotować i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę. Dowiedz się więcej.

Dlaczego przygotowanie otworów okiennych jest tak ważne?

Wiele osób nie przywiązuje zbyt dużej wagi do otworów montażowych. To duży błąd, gdyż mają bardzo istotne znaczenie. Właściwie przygotowane otwory drzwiowe czy okienne są niezwykle istotne z uwagi na parametry szczelności, jakie chce uzyskać inwestor. Musisz pamiętać, że po wmurowaniu ściany konstrukcyjnej jej płaszczyzny i krawędzie nie będą tak proste jak to przedstawia projekt. Najczęściej powierzchnie materiałów mają wpustki, zamki czy otwory. W dodatku pojawiają się przesunięcia czy szczeliny, które mogą być spowodowane uszkodzeniami podczas prac budowlanych.

Liczne krzywizny i odchylenia mogą być spowodowane nie profesjonalizmem ekipy budowlanej. W nieprzygotowanym i krzywym otworze właściwy montaż okien jest po prostu niemożliwy. Niestety wiele osób próbuje wstawić okna w takie otwory, co wiąże się z dużym ryzykiem. Tymczasem wystarczy wziąć pod uwagę kilka praktycznych wskazówek, aby zatroszczyć się o prawidłowy montaż. Poznaj szczegóły i ciesz się komfortem we własnych czterech kątach.

Prawidłowy montaż okna pozwoli uzyskać odpowiednie efekty, które będą zgodne z wymaganiami techniczno-budowlanymi. Oto rezultaty, które powinieneś osiągnąć na dzień zakończenia prac przy montażu okien.

  • Siły, które powstają na skutek obciążeń przez warunki atmosferyczne, ciężar konstrukcji i zwyczajną eksploatacje powinny być przeniesione z okna na mur konstrukcyjny.
  • Łączenie okna z ościeżem musi wyróżniać się wodoszczelnością i zapobiegać przedostaniu się wód opadowych do budynku. Ponadto powinno gwarantować szczelność na przenikanie powietrza. To z kolei przełoży się na komfort mieszkańców.
  • Temperatura na wewnętrznej powierzchni połączeń powinna zapobiegać kondensacji pary wodnej, która mogłaby przyczynić się do rozwoju pleśni.

Pamiętaj, że w nieodpowiednim otworze okiennym nie uzyskasz takich efektów. Dlatego tak ważnym aspektem jest jego właściwe przygotowanie. Na szczęście nie jest to trudny proces, lecz musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. W kolejnej sekcji poradnika znajdziesz szczegółowe informacje.

Przygotowanie otworów okiennych krok po kroku

Pierwszym krokiem jest właściwe zagruntowanie otworów. Następnie sięgnij po dobry klej do siatki i styropianu bądź ciepłej zaprawy. Wyrównaj otwory na całej grubości muru, na około. Jeżeli nadproża są równe i gładkie, możesz je pominąć. Natomiast pustaki na dole otworu należy potraktować klejem z zatopioną siatką. Płaszczyznę wyrównaj do przestrzeni o najmniejszym wymiarze.

Kolejny krok to wycięcie styroduru, czyli izolacji fundamentu. Najlepiej odsłonić ok 30 cm podłoża. Styrodur wytnij  pod oknem, a także ok. 30 cm od okna w kierunku bocznym.

Jeśli planujesz montaż rolet zewnętrznych bądź fasadowych żaluzji, wykonaj cofnięte nadproże, które dodatkowo docieplisz bez wychodzenia poza płaszczyznę muru. Z kolei przy typowych nadprożach warto uzgodnić ze sprzedawcą metodę izolacji dodatkowej puszek roletowych.

Przy drzwiach balkonowych oraz oknach, które sięgają do podłogi, stosuje się podwaliny oraz poszerzenia. To bardzo wytrzymałe, a zarazem ciepłe materiały, które umożliwiają szczelne zamkniecie otworu oraz wypełnienie przestrzeni z warstwą posadzki. Jeśli jednak zrezygnujesz z tychże elementów, wykonaj podmurówkę. Wówczas uzyskasz możliwość stabilnego osadzenia ciężkich okien.

Pamiętaj, aby podmurówkę wykonać z pełnego materiału. Natomiast możesz wykorzystać tworzywo, z jakiego jest wykonana ściana. Podstawową kwestią jest zastosowanie zaprawy przy podmurówce.

W przypadku drzwi balkonowych otwieranych podmurówkę wykonuje się w taki sposób, aby górna płaszczyzna sięgnęła ok. 2 cm poniżej docelowego poziomu posadzki. Dzięki temu okno będzie miało luz na uszczelnienie oraz obsadzenie. Jednak inne rozwiązanie należy zastosować przy drzwiach podnoszono-przesuwnych HST. W ich przypadku próg zrównuje się z podłogą docelową lub jest odrobinę wyżej. Najczęściej ma ok. 5-7 cm i kryje się w posadzce. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na model okna i na tej podstawie wykonać odpowiednie czynności.

Pamiętaj, że pomiary należy wykonać po przygotowaniu otworu do ciepłego montażu. Jeśli zrobiłeś to wcześniej i zamówiłeś okna, nie zmniejszaj otworów, lecz je wyrównaj.

Pracownicy demontują skrzydło okna - ogrodzenia-europlot.pl
Jak przygotować otwory do montażu okien?

Otwory okienne – o czym jeszcze warto pamiętać?

Przygotowanie otworów okiennych wymaga dużej precyzji i zastosowania sprawdzonych, a zarazem skutecznych rozwiązań. Nie ma tu miejsca na pomyłki. Dlatego wszelkie prace powinny wykonywać doświadczone osoby, które dysponują odpowiednimi narzędziami oraz wiedzą techniczną. Wówczas konstrukcja sprawdzi się przez wiele lat. Najlepiej oddać to zadanie w ręce doświadczonych fachowców, a jakość wykonania będzie na wyciągnięcie ręki.

Czytaj więcej: Wymiana okien w bloku – co trzeba wiedzieć?

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Konserwacja bramy wjazdowej po zimie - wskazówki
Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia
Ogrodzenie chlewni – nowe, zaostrzone zasady ochrony przed ASF
Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – jak powinno wyglądać?
Ogrodzenie placu zabaw – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Jakie ogrodzenie na boisko sportowe? Sportowe płoty panelowe
Ogrodzenie tymczasowe z paneli ogrodzeniowych
Siatka czy panele ogrodzeniowe? Poradnik
7 cech bezpiecznego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę
Jak ogrodzić budowę domu jednorodzinnego? Dobrze i zgodnie z prawem
Nowoczesne ogrodzenia – najnowsze trendy i rozwiązania
Ogrodzenie domu – jakie wybrać, by pasowało do nieruchomości?
Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, jeśli masz ograniczony budżet
Zalety i wady ogrodzenia panelowego
Oryginalne ogrodzenia - 3 propozycje dla wymagających
Ogrodzenie działki - na co zwrócić uwagę?
Jakie ogrodzenie frontowe wybrać do nowoczesnego domu
Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy jest potrzebne?
Jak ogrodzić się od sąsiada – prawo budowlane i rodzaje ogrodzeń

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram