Tanie ogrodzenia – 3 rozwiązania, które Cię zainteresują, jeśli masz ograniczony budżet

9 sierpnia, 2018

Czym dobrze i niedrogo ogrodzić dom?

Każda budowa wiąże się z kompromisami. Wiedzą to najlepiej inwestorzy prywatni, których budżet nierzadko napięty jest do granic. W takich przypadkach nieplanowane a konieczne wydatki zmuszają do poszukiwania oszczędności. "Ofiarą" cięcia kosztów najczęściej pada płot posesji. Zastosowanie taniego ogrodzenia nie oznacza jednak, że musisz rezygnować z jego jakości. Prezentujemy 3 typy tanich ogrodzeń, które skutecznie grodzą i nie nadwyrężają portfela.

Czasami rzeczywistość weryfikuje marzenia... Znamy to. Zdarza się, że założenia projektowe z przyczyn finansowych nie mogą być w 100% zrealizowane. I rozpoczyna się poszukiwanie oszczędności. Nasi klienci często proszą nas o radę w tej kwestii, ale przy okazji zaznaczają, że nie chcą w całości rezygnować z solidności i reprezentacyjnego wyglądu płotu. Co wtedy mówimy?

Ogrodzenie panelowe dobre na wszystko!

Ogrodzenia panelowe to zawsze nasza pierwsza propozycja. Dlaczego? Bo to jedno z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku ogrodzeń, a przy tym odporne na warunki atmosferyczne, proste i szybkie w montażu oraz całkiem atrakcyjne w wyglądzie.  Sprawdzi się, gdy oczekujesz skutecznej ochrony, trwałości i względnej estetyki ogrodzenia.

Masz do wyboru panele w wielu wariantach, które oczywiście różnią się cenami. Te najtańsze będą po prostu cynkowane i płaskie (panele 2D). Dodatkowe zabezpieczenie przed korozją i podniesienie estetyki poprzez pomalowanie farbą proszkową oraz przetłoczenia zwiększające sztywność płotu (panele 3D) wiążą się z wyższymi kosztami. Wpływ na cenę ma również średnica drutów, sposób ich ułożenia oraz gęstość. Ale nawet, jeśli wybierzesz droższy wariant, to możesz zaoszczędzić. Jak to możliwe?

System lekkich ogrodzeń z metalowych paneli jest szybki i łatwy zarówno w montażu, jak i w demontażu. A to oznacza, że taki płot możesz wykorzystać wielokrotnie. Gdzie tu oszczędność?

Po pierwsze możesz to samo ogrodzenie panelowe wykorzystać jako płot tymczasowy w trakcie budowy, by później – w niezmienionej formie lub po dodaniu kliku elementów, np. podmurówki lub gabionowych słupków – przekształcić je w płot docelowy. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Po drugie w każdej w chwili możesz je rozebrać i po prostu odsprzedać, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na budowę nowego ogrodzenia, np. palisadowego.

Ogrodzenia betonowe – bezpieczeństwo na mur-beton

Do tej pory ogrodzenia betonowe kojarzyły się nam z szarymi, pełnymi i ciężkimi murami, które niewiele miały wspólnego z jakąkolwiek atrakcyjnością. Dziś to się zmienia – nowoczesna technologia produkcji pozwala na uzyskanie różnorodnych form (również ażurowych), faktur i kolorów dodających betonowym blokom finezji i lekkości. Powstają nawet modele dekoracyjne. Dzięki temu płoty betonowe wracają do łask prywatnych inwestorów, zwłaszcza tych, których posesje są położone na odludziu, z dala od innych domostw i dla których z tej przyczyny walor bezpieczeństwa nabiera szczególnego znaczenia.

Pomimo pozytywnych zmian, ogrodzenia betonowe pozostają jednymi z najtańszych. Szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy ich trwałość, niezmienność wyglądu wraz z upływem czasu i późniejszą „bezobsługowość”. Ale uważajmy na te w najniższej cenie – mogą być nieodpowiednio uzbrojone, co będzie powodowało pękanie betonu i zmniejszy odporność całej konstrukcji na uszkodzenia mechaniczne i pogodę. Oszczędności szukajmy w transporcie nie w jakości – wybierzmy lokalną firmę, by uniknąć przewozu ciężkich przęseł na duże odległości. 

Siatka ogrodzeniowa – niska cena ma swoją... cenę

Klasyczna siatka ogrodzeniowa o kwadratowych oczkach 4 x 5 cm to ostatnia pozycja w naszym zestawieniu 3 typów tanich ogrodzeń. Bez wątpienia jest to rozwiązanie najtańsze, jednak trudno tutaj mówić o walorach ozdobnych. Dlatego inwestorzy prywatni rzadko decydują się na otoczenie nią całej posesji – zazwyczaj siatka ląduje na jej tyle i bokach. Ale jeśli zależy Ci na radykalnym cięciu kosztów, możesz postawić ją również na froncie i obsadzić szybko rosnącymi pnączami, które po pewnym czasie ukryją mało atrakcyjny wygląd płotu.

Niska cena wyjściowa ogrodzenia z siatki wiąże się jednak z większą podatnością na korozję. Producenci stosują różne zabezpieczenia antykorozyjne – cynkowanie, malowanie czy powlekanie drutu PCV, nie mniej, jest to rozwiązanie najbardziej narażone na występowanie ognisk rdzy. Zardzewiała siatka nie tylko prezentuje się źle, jest też łatwiejsza do sforsowania przez wolno żyjące zwierzęta lub intruzów. Zachowanie jej w dobrym stanie wymaga sezonowych inspekcji i regularnej konserwacji.  Podczas budowy każdy grosz się liczy. Doskonale o tym wiemy. Dlatego przedstawiliśmy Ci nasze typy tanich ogrodzeń, które według nas pozwalają zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie sprawdzają się w roli płotu do domu jednorodzinnego, bliźniaka czy budynku przeznaczonego na działalność.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram