Co łączy bioasekurację z ogrodzeniami panelowymi?
Od końca lutego 2018 roku hodowcy trzody chlewnej w całym kraju są zobowiązani do dostosowania swoich gospodarstw do zaostrzonych wymogów programu bioasekuracji. Cel to wyeliminowanie ryzyka przedostania się zabójczego wirusa ASF do chlewni. Jednym z najważniejszych elementów obowiązującego programu ochrony jest właściwe ogrodzenie chlewni i jej terenu w przypadku utrzymywania świń w systemie wolnowybiegowym. Co dokładnie na ten temat mówią przepisy i jakie ogrodzenie najlepiej sprawdzi się w tej roli?
Bioasekuracja albo...
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Rozwoju Wsi i Rolnictwa w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 360) od 28 lutego 2018 roku wszystkich hodowców trzody chlewnej obowiązują zaostrzone regulacje dotyczące zabezpieczania gospodarstw przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Do tej pory restrykcyjne wymogi obejmowały wyłącznie tych właścicieli świń, których chlewnie znajdowały się na obszarze występowania wirusa. Rząd zdecydował jednak rozszerzyć wzmożoną ochronę do całego terytorium Polski, ze względu na stale mnożące się ogniska tej groźnej choroby. Gospodarstwom, które w wyznaczonym terminie nie dostosują się do zasad bioasekuracji, organy Inspekcji Weterynaryjnej zabronią dalszej hodowli i nakażą zabicie lub ubój wszystkich świń.
Konieczny podwójny płot i podmurówka
Wśród kilkunastu wymogów bioasekuracji znajduje się również ten, który dotyczy sposobów grodzenia hodowli świń, w których zwierzęta są chowane w systemie otwartym. Właścicieli zobowiązuje on do:
- zabezpieczenia wybiegu dla świń podwójnym ogrodzeniem,
- montażu płotu, którego wysokość na całej długości musi wynosić co najmniej 1,5 m,
- posadowienia ogrodzenia na podmurówce wkopanej na głębokość min. 30 cm.
Podwójny, wysoki parkan ma uniemożliwić tucznikom kontakt z wolno żyjącymi zwierzętami, zwłaszcza dzikami, które są odpowiedzialne za szerzenie się wirusa ASF wśród trzody. Stąd też wymóg podmurówki, która z kolei ma zapobiegać ewentualnym podkopom i przedostaniu się na teren chlewni wszystkich innych zwierząt mogących mieć kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, w tym psów, kotów oraz gryzoni.
To może Cię zainteresować: Jaka podmurówka do ogrodzenia panelowego?
Ogrodzenie panelowe – szybkie w montażu, ekonomiczne i zgodne z programem bioasekuracji
Ogrodzenia panelowe to ekonomiczny, szybki i skuteczny sposób na dostosowanie warunków hodowli trzody chlewnej do programu bioasekuracji. Systemowy montaż parkanu i podmurówki pozwala na ogrodzenie nawet dużych areałów w ciągu zaledwie kliku dni, a siatka z drutu zgrzewanego jest praktycznie niemożliwa do sforsowania przez zwierzęta, pod warunkiem, że będzie miała odpowiednie parametry – takie, które ogrodzeniu zapewnią odpowiednią sztywności i ochronę przeciwkorozyjną.
Minimum 5 mm – taką średnicę powinien mieć drut panelu ogrodzeniowego, żeby cała konstrukcja spełniła się w roli ogrodzenia hodowlanego. Pamiętajmy, że im będzie grubszy, tym płot będzie stabilniejszy i odporniejszy na podmuchy wiatru, odkształcenia oraz próby rozerwania czy przegryzienia. W ogrodzeniach hodowlanych często stosuje się dodatkowe wzmocnienia w postaci 3 (lub więcej) poziomych drutów o średnicy 6 mm.
Wystarczy samo cynkowanie
Efekt estetyczny w przypadku ogrodzenia chlewni ma zdecydowanie drugorzędne znaczenie. Zabezpieczenie płotu przed korozją ogranicza się więc do samego cynkowania. Świadomie rezygnuje się z dodatkowego malowania paneli farbą, która wprawdzie wzmacnia ochronę przed rdzą, ale też podnosi koszty całej inwestycji. Panele z drutu zgrzewanego cynkowane metodą ogniową powinny skutecznie chronić stal przed korozją średnio przez 10 lat, zaleca sie jednak, aby przynajmniej raz w roku dokonywać inspekcji ogrodzenia pod kątem występowania rdzy.
W związku z nowelizacją wyżej wspomnianych przepisów inspektorzy Inspekcji Weterynaryjnej mają do skontrolowania około 230 tys. gospodarstw, w których hoduje się świnie. Podczas wizyty ocenią m.in. możliwości dostosowania zagród i chlewni do założeń programu bioasekuracji i wyznaczą termin modernizacji. Resort rolnictwa zapowiedział, że kontrole ruszą już w marcu 2018r.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania