Ogrodzenie bez podmurówki – czy tak się da? Być może zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, na przykład z myślą o ograniczeniu kosztów postawienia nowego płotu. Chociaż większość inwestorów skłania się do jego wykonania z fundamentem, są sytuacje, w których podmurówka musi zostać pominięta. Zobacz, kiedy to w ogóle możliwe i jak to zrobić, aby powstałe ogrodzenie było jednocześnie niedrogie, estetyczne oraz solidne.
Płot bez podmurówki: kiedy to możliwe?
Czym jest podmurówka ogrodzenia? To fundament wykonany z betonu, który jest osadzony w ziemi. Dopiero na nim zazwyczaj montuje się płot.
Podmurówka pełni niezwykle ważne funkcje:
- zwiększa stabilność konstrukcji ogrodzenia – czyniąc je odpornym na działanie wiatru czy też na uszkodzenia mechaniczne,
- zapobiega podmakaniu elementów, które tworzą sam płot, np. paneli drewnianych,
- niweluje ryzyko podkopywania się pod ogrodzeniem zwierząt – np. kun czy lisów.
Dlatego w większości przypadków stworzenie takiego fundamentu jest rekomendowanym rozwiązaniem, a niekiedy nawet koniecznym.
Wykonanie ogrodzenia z podmurówką będzie jedynym możliwym (i rozsądnym) rozwiązaniem przede wszystkim wówczas, gdy:
- posesja znajduje się na innej wysokości niż sąsiadujący z nią teren – fundament ogrodzenia zapobiegnie przesypywaniu się materiału, a co za tym idzie, obniżaniu stabilności całej konstrukcji;
- podłoże pod ogrodzeniem jest niejednorodne i mało stabilne, a niwelacja oraz zagęszczenie terenu nie wystarczają lub są niemożliwe do wykonania,
- Ty lub Twoi sąsiedzi macie psa – zwierzaki lubią podkopywać się pod płotami, a to oznacza ryzyko, że pupil ucieknie z posesji i zaginie,
- zamierzasz prowadzić na posesji hodowlę zwierząt, np. gołębi czy kur, co oznacza zwiększone ryzyko wizyt drapieżników takich jak kuny czy lisy.
Kiedy ogrodzenie bez podmurówki to najlepszy wybór?
Są również sytuacje, w których płot bez fundamentu stanowi najlepsze rozwiązanie. Warto je wybrać np.:
- przy tworzeniu wygrodzeń wewnętrznych – np. między sąsiadującymi ze sobą domkami szeregowymi czy dwiema połówkami bliźniaka. W takim przypadku płot pełni najczęściej rolę symboliczną: wytycza jedynie granice między dwiema działkami, ale nie musi być wyjątkowo solidny,
- podczas stawiania ogrodzeń tymczasowych – np. na placu budowy czy terenie firmy. Brak podmurówki przyspieszy prace oraz obniży wysokość inwestycji,
- gdy chcesz zaoszczędzić na kosztach zakupu i montażu paneli ogrodzeniowych lub innych, np. palisadowych przęseł – ogrodzenie panelowe bez podmurówki oznacza niższy wydatek niż ten poniesiony na płot z fundamentem.
3 sposoby na płot bez fundamentu
Chcesz wykonać ogrodzenie bez podmurówki? Wiesz, że to rozwiązanie, na które pozwalają warunki na Twojej posesji? Jeśli tak, czas wybrać odpowiedni rodzaj płotu. Możliwości jest kilka. Wbrew pozorom, nie jest to tylko najprostsza siatka ogrodzeniowa. Oto 3 sposoby, które możemy Ci zarekomendować.
1. Ogrodzenie metalowe bez podmurówki
Chodzi o lekkie i minimalistyczne panele ogrodzeniowe bez podmurówki – sprawdzą się zarówno przy grodzeniu domów jednorodzinnych, jak i posesji firmowych czy parków oraz obiektów użyteczności publicznej. Ponieważ ogrodzenie metalowe bez podmurówki jest jednocześnie lekkie i minimalistyczne, będzie łatwe do zamontowania, a jednocześnie stanie się subtelną ozdobą posesji.
Przy lekkim ogrodzeniu metalowym pozbawionym fundamentów należy zadbać o wykonanie solidnych fundamentów pod samymi słupkami – koniecznie poniżej poziomu przemarzania, to jest na głębokości ok. 80-140 cm (m.in. w zależności od lokalizacji posesji na mapie Polski).
2. Ogrodzenie gabionowe
Bez podmurówki można zamontować również gabiony. To specjalne, druciane kosze, które wypełnia się najczęściej kruszywem. Niesamowicie designerski płot wykonany z takich elementów prezentuje się elegancko, a jednocześnie bardzo nowocześnie. Doskonale komponuje się zarówno z budynkami o charakterze minimalistycznym, jak i tymi w bardziej klasycznym stylu.
Warto wiedzieć, że ogrodzenie gabionowe zapewnia też doskonałe wytłumienie dźwięków, co zwiększa prywatność posesji. Dlatego ten wariant, także w wersji bez fundamentów, można wybrać np. do stworzenia wygrodzenia ogrodu. Tu również sprawdzą się głęboko wmurowane słupki pomiędzy poszczególnymi przęsłami.
Jako że kosze gabionowe są wykonane z metalu odpornego na korozję, a znajdujący się wewnątrz materiał również nie jest wysoce wrażliwy na wilgoć – płot zachowa stabilność przez długie lata.
3. Ogrodzenie palisadowe
Jako płot bez podmurówki można również wykonać ogrodzenie palisadowe. Idealnie skomponuje się zarówno z tradycyjną, jak i z nowoczesną architekturą. Takie panele ogrodzeniowe – bez podmurówki lub z nią – można zamówić w wielu różnych kolorach z palety RAL, a solidne profile stalowe są dobrze zabezpieczone przed korozją.
Jak widzisz, ogrodzenie bez podmurówki to rozwiązanie możliwe do wdrożenia – czy to na posesji prywatnej, czy firmowej. Jeśli chcesz z niego skorzystać, skontaktuj się z doradcą EURO PŁOT i uzyskaj niezbędną pomoc techniczną.
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu