Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe, które skutecznie odseparują Twój ogród

24 stycznia, 2020

Szeregowce są obecnie stałym elementem krajobrazu architektonicznego w Polsce. Wybór tego typu nieruchomości to dobry kompromis między mieszkaniem a domem jednorodzinnym – zapewnia ona więcej przestrzeni niż lokal w bloku, a jednocześnie daje poczucie życia w społeczności lokalnej. Co jednak, kiedy zależy Ci na większej prywatności – zwłaszcza w ogrodzie? Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? Poznaj nasze sposoby.

Zamieszkanie w szeregowcu marzy się wielu osobom. Przestrzenny, ale niezbyt duży dom, połączony z kilkoma (a nawet kilkunastoma) innymi, z przynależącym do niego ogródkiem, zapewnia znacznie lepszy standard życia niż przysłowiowe M-3 w bloku. I tu jednak może się pojawić problem z prywatnością – zwłaszcza, że w wielu nieruchomościach przestrzeń ogródków za budynkiem nie jest oddzielona, a decyzję o jej wygrodzeniu  pozostawia się mieszkańcom. 

Tymczasem ogrodzenie terenu w szeregowcu może się okazać koniecznością. Nawet, jeśli lubisz się z sąsiadami, potrzebujesz przestrzeni do wypoczynku i relaksu, która będzie tylko Twoja – gdy na przykład zapragniesz poopalać się latem czy zechcesz zorganizować grilla dla przyjaciół. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak odgrodzić się od sąsiada tak, aby z jednej strony stworzyć efektywną barierę, a z drugiej nie zaburzyć estetyki otoczenia.

Jakie powinno być dobre ogrodzenie boczne?

Kiedy myślisz o montażu ogrodzenia bocznego, musisz pamiętać, że pełni ono inną funkcję, a co za tym idzie, inne są wobec niego wymagania. Taka bariera:

  • nie musi (a nawet nie powinna) być zbyt wysoka – dobrze, jeśli będziesz mieć możliwość „porozmawiania przez płot” z sąsiadem,
  • powinna być lekka i estetyczna – wygrodzenie nie musi pełnić funkcji ochronnej, w przeciwieństwie do ogrodzenia całego obiektu,
  • musi się wpisywać w estetykę budynku i całej nieruchomości – pasować zarówno do Twojej części posesji, jak i tej należącej do sąsiada.

Dlatego też decyzję o wyborze typu konstrukcji warto podjąć z mieszkańcem graniczącego segmentu. To również dobry sposób na zadbanie o dobre relacje z sąsiadem. Warto przy tym pamiętać, że jeśli wysokość konstrukcji nie przekracza 2,2 m, nie jest konieczne występowanie po pozwolenie ani zgłaszanie jej stawiania.

A co można wybrać? Czas przejść do konkretnych rozwiązań, po które można sięgnąć w tym przypadku.

1. Płot panelowy

Ogrodzenie panelowe to lekka i prosta w montażu konstrukcja, która doskonale sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych szeregowcach – zbudowanych w minimalistycznym stylu. Eleganckie, oszczędne w formie, metalowe przęsła z jednej strony dobrze osłonią i odgrodzą części posesji od siebie, a z drugiej nie będą się prezentowały „ciężko” ani nachalnie. Ich zaletami są również:

  • korzystna cena,
  • łatwość i szybkość montażu – prefabrykowane elementy można szybko ustawić i zainstalować na posesji,
  • wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
  • szeroki wybór wzorów i kolorów – to pozwala dopasować model do specyfiki konkretnej działki.

Warto pamiętać, że w przypadku ogrodzeń panelowych można dobrać również optymalną wysokość samego wygrodzenia – tak, aby nie przytłoczyło ono działki i nie zmniejszyło optycznie przestrzeni obiektu.

2. Ogrodzenie gabionowe

Gabionowe ogrodzenia trafiają na coraz więcej posesji z uwagi na unikalną i designerską konstrukcję, prostotę montażu oraz szerokie możliwości dopasowania do specyfiki samego obiektu.

Czym są? Chodzi o specjalne kosze wykonane z metalowej siatki, które są montowane w formie ogrodzenia, a następnie wypełniane odpowiednim materiałem. Może to być kamień polny lub ozdobny, a także inne kruszywo. Taka bariera będzie się prezentowała dość naturalnie, a jednocześnie zapewni mieszkańcom obu części posesji dostateczny stopień prywatności.

Ogrodzenie gabionowe pomoże odgrodzić się od sąsiadów
Jeśli chcesz się w pełni odgrodzić od sąsiadów w szeregowcu, zastosuj pełne ogrodzenie gabionowe. Zapewni również barierę akustyczną. W innym przypadku gabiony możesz połączyć z ażurowymi panelami.

Warto przy okazji pamiętać, że przęsła gabionowe można połączyć z panelami z innych materiałów – np. drewna czy bambusa, dla uzyskania ciekawszego efektu estetycznego. Jednak zdecydowanie się na taką konstrukcję może oznaczać wyższe koszty samej inwestycji. Nie jest to zatem sposób na to, jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu w każdej sytuacji. Sprawdzi się jednak, wówczas kiedy zależy Ci na wyjątkowym designie bariery, a przy okazji na wyciszeniu działki.

3. Płot roślinny

W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być stworzenie żywopłotu. Może on powstać m.in. z buku czerwonego, cyprysika, laurowiśni czy cisu. Taka bariera będzie się prezentowała subtelnie i niezobowiązująco. Musisz mieć jednak świadomość, że decyzja o stworzeniu naturalnego ogrodzenia pociągnie za sobą obowiązek jego regularnej pielęgnacji, i to po obu stronach. Często trzeba będzie również poczekać wiele miesięcy, a nawet lat, aż ogrodzenie nabierze odpowiedniej wysokości czy kształtu. 

Dobra wiadomość jest taka, że to nie jedyna odpowiedź na pytanie o to, jak odgrodzić się od sąsiada roślinami. Element naturalny możesz wprowadzić również do tradycyjnego ogrodzenia – np. panelowego czy gabionowego. Wystarczy pokryć niektóre lub wszystkie przęsła sztucznym bluszczem albo posadzić dookoła nich wysoką trawę. Taka bariera będzie się prezentowała designersko, ale nie nastręczy tylu obowiązków co żywopłot.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze eleganckiego ogrodzenia bocznego w szeregowcu czy bliźniaku, skontaktuj się z ekspertami EURO PŁOT. Wskażemy Ci odpowiednie rozwiązanie i dokonamy bezpłatnej wyceny.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram