Błędy w montażu okien. Jak je rozpoznać?

1 maja, 2022

Kupno dobrych okien to tylko pierwszy krok do sukcesu. Tak samo ważne, jak wybranie najlepszej jakości stolarki, jest wynajęcie ekipy, która zna się na swojej pracy i wie, jak przeprowadzić montaż nie tylko terminowo, lecz także (a może przede wszystkim!) dobrze. Poznaj najczęstsze błędy w montażu okien i dowiedz się, jak je rozpoznać i jak do nich nie dopuścić.

Niedopasowanie wymiaru stolarki okiennej do otworu okiennego

Błędy w montażu okienJednym z największych, najczęstszych i najbardziej rzucających się w oczy błędów jest nieodpowiedni dobór wymiarów okien do otworu okiennego. Dlaczego tak ważne jest, by precyzyjnie dopasować rozmiar? Ze względu na estetykę oraz na izolację. Jeśli okno będzie za małe w porównaniu do otworu, wygląd stolarki będzie pozostawiał wiele do życzenia. Natomiast jeżeli okno będzie za duże, zabraknie miejsca na to, by montażyści mogli wykonać właściwą i skuteczną izolację termiczną. W obu przypadkach od takiego montażu tylko krok do kłopotów, które z czasem będą się pogłębiać, stawać się coraz bardziej widoczne i coraz bardziej dokuczliwe.

RADA: Jak dobrać rozmiar okien? Wystarczy dokładnie zmierzyć każde okno i zostawić około 3 centymetrów na izolację.

Uszczelnienie okna w niewłaściwy sposób

Dlaczego szczelność okna jest tak ważna? To proste: dzięki szczelnej stolarce okiennej chronimy dom przed wilgocią oraz ucieczką ciepła na zewnątrz. Najbardziej skuteczny sposób uszczelnienia okien zastosowanie trzech warstw izolacji: wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Taka potrójna izolacja zapobiega powstawaniu mostków cieplnych, gwarantuje najlepszą ochronę przed wilgocią oraz stratami ciepła, dba o prawidłową izolację akustyczną, a przede wszystkim jest bezpieczna i zwyczajnie estetyczna.

Jak wyglądają i co dają poszczególne warstwy izolacji?

  • izolacja wewnętrzna, czyli taśma uszczelniająca, to sposób na to, by okna nie przepuszczały powietrza;
  • izolacja środkowa, czyli pianka uszczelniająca, to sposób na zachowanie doskonałych parametrów izolacji termicznej i akustycznej;
  • izolacja zewnętrzna, czyli taśmy chroniące przed przedostawaniem się do domu wody z zewnątrz.

RADA: Warto zwrócić uwagę na ilość stosowanej pianki montażowej, ponieważ tak za dużo, jak i za mało pianki może być szkodliwe dla izolacji i samych okien. Zbyt mała ilość pianki nie zapewni odpowiedniej szczelności, z kolei zbyt duża może sprawić, że profile okienne za jakiś czas się zniekształcą.

Nieprzygotowanie podłoża przed zamontowaniem okien

Nie można lekceważyć znaczenia czystości podczas pracy montażowej. Dokładne wyczyszczenie miejsca montażu przed przystąpieniem do właściwej pracy jest kluczem do sukcesu. Każdy pyłek, każdy kawałek tynku, każdy kurz czy brud może sprawić, że pianka montażowa nie będzie dobrze przylegała, a tym samym izolacja nie będzie skuteczna. Nie dość, że ciepłe powietrze będzie uciekać z domu, a zimne do niego wpadać, to jeszcze ukryty pod warstwą pianki brud będzie wchłaniał wilgoć, co z czasem może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Izolacja akustyczna w domu z tak zamontowanymi oknami również będzie wątpliwa.

Zwróć uwagę, czy ekipa monterska przygotowuje odpowiednio ościeżnicę, która – podobnie jak podłoże – musi być wyczyszczona. A także pozbawiona wszelkich nierówności lub pęknięć, bo wszystkie takie niedociągnięcia mogą być przyczyną późniejszych usterek.

RADA: Nie ignoruj tego etapu. Sprawdź dokładnie, czy ekipa monterska zadbała o oczyszczanie podłoża i przygotowanie otworów okiennych.

Zbyt krótkie (lub zbyt długie) pozostawienie folii zabezpieczającej na oknach

Nie powinno się zdejmować folii zabezpieczającej przed montażem ani zaraz po nim. Ta folia znajduje się na oknach nie bez powodu – to dzięki niej udaje się chronić szyby przed zarysowaniami czy poważniejszymi uszkodzeniami. Dlatego bardzo dobrą praktyką jest zostawianie na cały czas trwania prac budowlanych czy budowlano-remontowych.

RADA: Pamiętaj, by nie przesadzić również w drugą stronę. Jeśli folia pozostanie na szybach zbyt długo, później ciężko będzie ją usunąć, co może zwiększyć ryzyko uszkodzenia szkła. Optymalny czas to kilka tygodni, maksymalnie miesiąc – dwa.

Co robić, gdy zauważymy nieprawidłowości w montażu?

Przede wszystkim trzeba reagować, i to jak najszybciej. Jeśli zauważysz jakiekolwiek błędy podczas pracy ekipy monterskiej, zwracaj uwagę i rozmawiaj. Wielu poważnych problemów da się uniknąć, jeżeli podejmie się odpowiednie kroki odpowiednio szybko. Czas ma tu bardzo duże znaczenie. Jeżeli zignorujesz problem, narazisz się na koszty i konieczność przedwczesnej wymiany okien.

Zaufaj firmie Euro Płot – zaufaj doświadczeniu

Wybierz ekipę, której można ufać. Nasza firma od lat zajmuje się sprzedażą i montażem stolarki okiennej, a nasze doświadczenie jest gwarantem rzetelności, dokładności oraz zachowania najlepszej estetyki stolarki. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje okna zostaną zamontowane prawidłowo, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością Ci pomożemy i zadbamy o prawidłowy transport oraz montaż.

Pozdrawiamy

Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram