Etap montażu okien to bardzo ważny krok w stronę zakończenia budowy. Dobór odpowiedniej stolarki i prawidłowe zamontowanie jej w otworach okiennych przez profesjonalną ekipę to jednak nie wszystko – bardzo duże znaczenie ma to, w jakim czasie zostaną one wstawione do budowanego domu. I chodzi tu zarówno o etap prac budowlanych, jak i o porę roku oraz panującą pogodę.
Budowa domu – etapy budowy
Kolejne działania podejmowane podczas budowy powinny być dobrze zaplanowane, wszystkie etapy muszą bowiem odbywać się w odpowiednim momencie i w prawidłowej kolejności. Kiedy więc dopełnisz wszystkich formalności – takich jak choćby uzyskanie pozwolenia na budowę – możesz rozpocząć realne prace budowlane. Ale od czego zacząć i co robić po kolei?
Stan zerowy, czyli zanim przystąpisz do właściwej budowy .Pierwszy krok to zazwyczaj ogrodzenie terenu, na którym będzie trwała budowa, a także wyznaczenie z pomocą geodety miejsca, w którym powstanie dom, i wyrównanie powierzchni działki. Właściwą budowę rozpoczyna się od drenażu, który jest formą ochrony fundamentów przed zniszczeniem – oczywiście jeśli grunt jest mokry, a drenaż potrzebny – następnie przechodzi się do fundamentów oraz piwnicy.
Stan surowy otwarty, czyli stawianie ścian i pokrywanie dachu. Dom w stanie surowym otwartym to dom, w którym zostały postawione ściany zewnętrzne i stropy, a w przypadku budynków piętrowych – również schody betonowe. Na tym etapie buduje się także komin i pokrywa dach.
Stan surowy zamknięty, czyli konieczne instalacje oraz stolarka Gdy już ściany oraz pokrycie dachowe są przygotowane, można przejść do instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej. To również idealny moment na zamontowanie stolarki okiennej i drzwiowej. Po przetestowaniu i odbiorze instalacji przez specjalistów wykonuje się suche tynki.
Prace montażowe i wykończeniowe, czyli dopieszczenie projektu
To prawdopodobnie najbardziej ekscytująca część, czyli czas, kiedy można urządzać wnętrza zgodnie ze swoim pomysłem, potrzebami i gustem. Na tym etapie kładzie się tynki, wykańcza się kuchnię i łazienkę, maluje ściany i układa podłogę, montuje gniazdka elektryczne czy ogrzewanie. Warto zastanowić się wtedy nad ociepleniem zewnętrznej elewacji.
W ten sposób otrzymujemy stan pod klucz. Na koniec zostaje dopełnić formalności, czyli oficjalnie zakończyć budowę, składając wniosek uzupełniony o odpowiednią dokumentację do nadzoru budowlanego.
Wybór okien – jak go dokonać i kiedy? Wybór konkretnej stolarki okiennej – a więc liczby okien, ich wymiarów czy designu – powinien nastąpić już w momencie, gdy w domu powstały otwory na okna. To daje możliwość ewentualnej zmiany w projekcie jeszcze na etapie stanu zerowego czy stanu surowego otwartego. Lepiej nie kupować ich z wyprzedzeniem, by później nie musieć wymieniać kupionych produktów albo rezygnować ze zmian w projekcie, które mogłyby się okazać korzystne, a które przyszły nam do głowy w trakcie prac.
Kiedy wstawić okna do nowego domu?
Montaż stolarki okiennej powinien mieć miejsce, gdy uzyskaliśmy już stan surowy otwarty. By to się udało, muszą już zostać wybudowane ściany zewnętrzne. Powinny także być położone pokrycia dachowe. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy można wstawić okna przed dachem, lepiej dobrze przemyśl swoją decyzję – idealny moment na zajęcie się stolarką to etap pomiędzy ustawieniem ścian i położeniem pokrycia dachowego a rozpoczęciem nakładania tynków wewnętrznych i zewnętrznych oraz wylewek betonowych. Montaż okien dachowych natomiast realizuje się na etapie pokrywania dachu. W momencie wstawiania stolarki – to bardzo ważne! – ściany muszą być dobrze wysuszone, by wilgoć nie zniszczyła okien. Nie zapominaj o prawidłowej wentylacji. Nowe okna na czas dalszej budowy powinno się zabezpieczyć, na przykład używając folii malarskiej, by chronić je przed kurzem i pyłem czy ewentualnymi uszkodzeniami podczas kolejnych prac.
O jakiej porze roku najlepiej montować okna?
Najlepszy czas to wiosna i jesień, prace zazwyczaj są tak rozplanowane, żeby w czasie zimy zajmować się już wnętrzami – zamknięcie domu następuje najczęściej przed najzimniejszą porą roku. Temperatura podczas wstawiania stolarki okiennej powinna być dodatnia (około pięciu stopni na plusie) – to pozwoli uniknąć zniszczeń i wad. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie masz wyjścia i musisz wykonać montaż okien w zimie, pamiętaj o specjalnych materiałach montażowych odpornych na mrozy.
Wymiana starych okien na nowe
W tej sytuacji pora roku nie ma już aż tak dużego znaczenia. Najlepiej jednak unikać bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur. Idealna pogoda to czas, gdy na zewnątrz panuje kilka stopni na plusie. Podczas wymiany starych okien na nowe nie ma potrzeby osuszania murów budynku, ponieważ nie są to świeże mury, tak jak to było podczas budowy. Dlatego wymiana starych okien na nowe przebiega zazwyczaj dużo sprawniej i nie wymaga aż takich przygotowań, choć na pewno generuje koszty i stres oraz powoduje bałagan.
Jeśli szukasz sprawdzonej firmy, która pomoże Ci w doborze i montażu lub wymianie okien, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci wstawić lub wymienić okna sprawnie i w dobrej cenie!
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki