Dobre ogrodzenie musi się wyróżniać ponadprzeciętną solidnością – w końcu ma chronić posesję nawet przez kilkadziesiąt lat. Dlatego jego montaż powinien być wykonany z wyjątkową precyzją i zastosowaniem niezawodnych technik. Ma równie duże znaczenie co jakość samych przęseł i pozostałych elementów montażowych. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac warto sobie zadać pytanie: jak zamontować słupki ogrodzeniowe? Oto elementy, na które trzeba zwrócić uwagę.
Dlaczego poprawny montaż słupków ogrodzeniowych ma aż tak duże znaczenie?
Słupki ogrodzeniowe są ramą całej konstrukcji – bez względu na to, czy jest wykonana z podmurówką czy bez. To one warunkują stabilność ogrodzenia, a także jego prawidłowe wypoziomowanie i ogólną estetykę. Jeśli zostaną nieprawidłowo osadzone lub przy ich montażu zastosuje się materiały gorszej jakości, obniży się ich nośność, a w konsekwencji konstrukcja utracić pion. Dlatego przed wyborem wykonawcy ogrodzenia warto zadać pytania o:
- stosowaną technikę montażu słupków (np. betonowanie do gruntu, zastosowanie kotew do podmurówki),
- jakość materiałów wykorzystywanych w procesie montażu – najważniejsze jest to, czy przy montażu jest stosowany co najmniej beton B20.
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe krok po kroku?
Montaż słupków ogrodzeniowych, bez względu na wybraną docelową technikę, powinien się rozpocząć od precyzyjnych przygotowań. Nieodzowne jest:
- dokładne wytyczenie miejsca montażu ogrodzenia – np. wytyczenie granic działki przez geodetę,
- określenie długości przęseł, które będą montowane na słupkach – zazwyczaj są to gotowe, ustandaryzowane elementy, co oznacza, że rozstaw słupków ogrodzeniowych trzeba dostosować do ich parametrów (tak, aby dociąć maksymalnie kilka przęseł i uniknąć nadmiaru niepotrzebnej pracy),
- wyrównanie i oczyszczenie terenu – należy pozbyć się nierówności terenu, kamieni, korzeni i innych elementów, które mogłyby utrudniać montaż słupków na ogrodzenie.
Trzeba również pamiętać, że na początku montuje się pierwszy i ostatni słupek, następnie słupki narożne do ogrodzenia, a dopiero potem pozostałe.
Przebieg dalszych prac jest uzależniony od tego, czy prowadzony jest montaż słupków ogrodzeniowych na kotwach, czy klasyczne betonowanie.
Montaż słupków ogrodzeniowych na kotwach
Jeszcze do niedawna na kotwach były montowane głównie słupki na ogrodzenie lekkiego typu – np. delikatny, ażurowy płot na działkę. I rzeczywiście, klasyczne, cienkie kotwy dobrze komponowały się z takimi konstrukcjami.
Kotwy można jednak wykorzystać przy montażu ogrodzenia na znacznie szerszą skalę. Także wówczas, gdy powstaje np. ogrodzenie panelowe. Kotwy mogą zostać zabetonowane bezpośrednio w gruncie lub też osadzone już w prefabrykowanej podmurówce. Wówczas dodatkowym zabezpieczeniem jest mocowanie śrubowe.
Takie rozwiązanie dobrze spisuje się przy montażu lekkich, ażurowych przęseł metalowych. Będzie się odpowiednio prezentowało pod względem estetycznym m.in. na terenie obiektów przemysłowych, komercyjnych czy biurowych. Montaż przebiega stosunkowo szybko, jest prosty, a sama technologia – nieco tańsza.
Zaletami zastosowania kotew w podmurówce są również:
- mniejsza ingerencja w podłoże,
- oszczędność na wysokości słupków – mogą być ok. 50 cm krótsze niż przy tradycyjnym montażu (przy instalacji w podmurówce nie ma potrzeby zagłębiania ich w ziemię, poniżej poziomu zamarzania gruntu),
- zabezpieczenie słupków przed korozją.
Możliwy jest montaż słupków ogrodzeniowych na kotwach bezpośrednio do podmurówki. Takie rozwiązanie skraca czas montażu ogrodzenia oraz optymalizuje koszty inwestycji bez utraty solidności konstrukcji.
Montaż słupków ogrodzeniowych do gruntu
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe bezpośrednio do gruntu? W takim przypadku należy:
- wykopać doły o rozmiarach 25 x 25 cm i głębokości 80-120 cm (w zależności od regionu Polski, a dokładniej od punktu zamarzania gruntu. W Polsce zachodniej i północnej jest to ok. 80 cm, na Mazowszu czy w Małopolsce, ok. 110 cm, a w górach i na Suwalszczyźnie – 120 cm), a następnie dobrze ubić znajdującą się wewnątrz ziemię. Przygotuj wszystkie dołki/odwierty zanim rozpoczniesz montaż, aby uniknąć strat betonu czekającego na wylanie!
- przygotować beton i wylać do dołów,
- osadzić słupki, poziomując je z dużą precyzją,
- odczekać minimum 2-3 dni do dobrego związania się betonu przed montażem paneli ogrodzeniowych.
Uwaga! Istotne jest, aby do wbetonowania słupków został wykorzystany minimum beton B20 lub – wg obecnie stosowanych oznaczeń – C16/20. Oznacza to, że jest to zwykły beton, którego wytrzymałość wynosi min. 16 MPa na próbkach walcowych, a 20 MPa na sześciennych. Beton niższej klasy, nie zapewni odpowiednio mocnego związania z słupkami, co obniży ich stabilność i doprowadzić do szybszego uszkodzenia ogrodzenia.
Pamiętaj: dobre firmy wykonujące montaż słupków ogrodzeniowych i całej konstrukcji, dają wieloletnią gwarancję na prace instalacyjne. Jej podstawą jest dokument potwierdzający wykonanie usługi, najczęściej faktura. Dlatego, zanim zlecisz wykonanie prac, upewnij się, że otrzymasz dowód zakupu.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak poprawnie zamontować słupki ogrodzeniowe do paneli czy innego typu ogrodzenia, skontaktuj się ze specjalistami Euro Płot.
Jeśli zajmujesz się budową i montażem ogrodzeń zawodowo i poszukujesz sprawdzonego partnera do współpracy oraz regularnych zleceń, mamy dla Ciebie dobrą propozycję. Sprawdź!
Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu