Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji

9 października, 2019

Każdy, kto choć raz szukał inspiracji do zaprojektowania ogrodzenia domu, wie, że od dostępnych możliwości może zakręcić się w głowie. Zebraliśmy 5 propozycji na aranżacje, które z pewnością przyciągną nie tylko uwagę osób lubiących oryginalne rozwiązania, ale także zaciekawione spojrzenia wszystkich sąsiadów i przechodniów. Oto niebanalne ogrodzenia domu i posesji z gwarancją efektu wow!

Pomysł 1: Nieoczywiste połączenia

Pierwszy w tym zestawieniu, oryginalny pomysł na ładne ogrodzenie to połączenie kilku materiałów. Można je dobierać i zmieniać, mając na uwadze podział działki na strefy – większe prześwity i ażurowe rozwiązania stosując przy wejściu, a pełne przęsła, dające poczucie prywatności, blisko domu.
Innym ciekawym rozwiązaniem może być zestawienie, w którym jeden materiał lub rodzaj ogrodzenia jest stosowany jako podbudowa i miejscami jako ogrodzenie pełne, a drugi – w górnej części lub co kilka przęseł. Wspaniałe efekty dają umiejętnie zestawiane ze sobą materiały naturalne – kamień, drewno, żywopłot i inne, ale także metal z cegłą (w stylu industrialnym), cegły z drewnem, beton z roślinnością lub drewnem… Możliwości jest bardzo wiele, ale ograniczeniem jest nie tylko wyobraźnia projektanta, ale i to, jak pod względem technicznym łączy się różne materiały, by ładne ogrodzenie było także trwałe.

Pomysł 2: Zielone ogrodzenie domu

Oryginalny (choć znany nie od dziś) pomysł na estetyczne ogrodzenie domu, które jednocześnie zapewni poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom, to żywopłot w różnych odsłonach. Gęsta, zielona roślinność, niezależnie od tego, czy to bluszcz czy też szpaler krzewów – tłumi hałasy, ogranicza brudzenie elewacji budynku, powstrzymuje wścibskie spojrzenia i niechcianych gości. Dzięki połączeniu ogrodzenia segmentowego, gabionów lub metalowych paneli ogrodzeniowych z roślinnością można uzyskać efekt ogrodu nawet w centrum miasta. To sprawia, że rozwiązanie to coraz częściej stosowane jest nie tylko jako ogrodzenie domów jednorodzinnych, ale i przez deweloperów budujących nowoczesne, rodzinne osiedla strzeżone. Ale uwaga – ogrodzenia domu z żywą zielenią w roli głównej tylko wtedy spełnią swoją funkcję estetyczną, gdy roślinność będzie zadbana. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba zatem liczyć się nie tylko, jak w przypadku innych gotowych ogrodzeń, na zakup i montaż, ale i na całoroczną pielęgnację.

Ogrodzenie z gabionów i równo przyciętego żywopłotu.
Ogrodzenie domu w nowoczesnym stylu nie musi być jednorodne. Gabiony, dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi, doskonale sprawdzają się w ogrodzeniach budowanych z różnych materiałów. W zależności od potrzeb mogą pełnić rolę słupków ogrodzeniowych, podmurówki lub przęseł. Wspaniale komponują się też z roślinami zimozielonymi.

Pomysł 3: Szklana ściana

Szkło, jako główny materiał na ogrodzenie? Tak! W Polsce spotyka się jedynie elementy przęsła ze szkła w ogrodzeniu aluminiowym, ale możliwe jest także wykonanie ogrodzenia domu i działki, którego głównym materiałem będzie to szlachetne tworzywo. Choć to rozwiązanie bardzo kosztowne, podatne na uszkodzenia, a na dodatek nie tylko nie zapewniające prywatności, a wręcz przeciwnie – przyciągające spojrzenia sąsiadów do tego, co znajduje się w środku, nie jest niemożliwe do wykonania. Można wybrać szkło o różnym stopniu przezroczystości, bezbarwne a także barwione. Zwykle szklane ogrodzenia domów jednorodzinnych wykonane są w systemie panelowym, a zasada montażu jest taka sama jak w przypadku innych ogrodzeń tego typu. Słupki mogą być osadzone w fundamencie z cokołem lub bezpośrednio w gruncie, po oprawieniu w bloczki betonowe, a płyty szklane mogą znajdować się między pasami lub ramami z kątownika.

Pomysł 4: W rustykalnym stylu

W kontrze wobec ogrodzeń z tworzyw sztucznych, szkła i metalu stoją projekty, w których wyraża się tęsknota za sielskim, anielskim życiem wiejskim. Niewysokie płoty z drewna lub niskie, szerokie murki z naturalnych kamieni to rozwiązanie, które spodoba się osobom żyjącym w rytmie slow i rozmiłowanym w naturze. Nie sprawdzi się ono jednak w przypadku domów wielorodzinnych w wielkim mieście, bo ani nie zapewni bezpieczeństwa, ani prywatności, ani nie ochroni przed hałasem, ani nie będzie pasować do otoczenia. Oczywiście z technicznego punktu widzenia można je wykonać nie tylko pod miastem i uzyskać oryginalny efekt, ale warto pamiętać, że zawsze i projekt domu, i ogrodu powinny nawiązywać do jednego, konkretnego stylu. W przeciwnym razie nawet bardzo ładne ogrodzenie rustykalne w centrum metropolii wywoła raczej zmieszanie (w najlepszym razie) niż podziw przechodniów, gości i sąsiadów.

Pomysł 5: Gabiony nie tylko z kamieniami

Wśród powszechnie dostępnych gotowych ogrodzeń jednym z najbardziej oryginalnych rozwiązań są gabiony, których kosze wypełnione są materiałem skalnym. Uwadze osób, dla których ta opcja, choć bardzo efektowna, wydaje się zbyt popularna, polecić można ogrodzenia domów jednorodzinnych i działek z niestandardowym wypełnieniem koszy. Drewniane klocki, pnie, kora, efektowne otoczaki spodobają się klientom szukającym oryginalnych rozwiązań. Wspaniale wyglądać będą także duże bryły przetopionego szkła, którymi można wypełnić cały kosz lub umieścić je pomiędzy innym wypełnieniem, na przykład kamieniami. Ale uwaga, ze względu na to, że raz złożonej konstrukcji koszy nie powinno się rozmontowywać, lepiej nie wypełniać gabionów materiałami podatnymi na zniszczenie. Ponadto pojedyncze elementy powinny być większe niż oczka siatek, by przez nie nie wypadły.

Słupek ogrodzeniowy i podmurówka z gabionów wypełnione kolejno białymi otoczakami oraz bryłami zielonego szkła.
Gabiony można wypełnić różnorodnym materiałem. Najpopularniejsze są różnego rodzaju kamienie, ale z powodzeniem można je zastąpić drewnem lub bryłami przetopionego różnokolorowego szkła.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego?
Jakie panele ogrodzeniowe wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Ogrodzenie domu – 5 nietypowych pomysłów na ogrodzenie Twojej posesji
Pomysł na ogrodzenie – cztery rzadko spotykane połączenia różnych typów ogrodzeń
Jak tanio ogrodzić działkę? – 3 ekonomiczne sposoby na zabezpieczenie działki
Jak zamontować bramę wjazdową przesuwną – krok po kroku
Ogrodzenie w granicy działki bez zgody sąsiada – co mówią przepisy?
Jak postawić płot panelowy? Co musisz wiedzieć przed montażem ogrodzenia
Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu? 3 rozwiązania ogrodzeniowe
Gabiony z paneli ogrodzeniowych – instrukcja montażu ogrodzenia gabionowego
Ogrodzenie frontowe – 3 sposoby na reprezentacyjne ogrodzenie domu
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów - Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – 2 metody
Zakup i montaż ogrodzenia bez wychodzenia z domu - Euro Płot
Ogrodzenie bez podmurówki – 3 sposoby na płot bez fundamentu
Ogrodzenie pionowe czy poziome – zasady doboru
Ogrodzenia dworkowe – czym zastąpić drogie ogrodzenia kute?
Jak zamontować słupki ogrodzeniowe – o tych zasadach musisz pamiętać

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram