Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów - Słupki i podmurówka z pustaka łupanego krok po kroku

17 marca, 2020

Szukasz sposobu na to, aby ogrodzenie Twojej posesji było eleganckie, solidne, a jednocześnie powstało w krótkim czasie i przy relatywnie niskim nakładzie czasu? Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na ogrodzenie systemowe, a więc takie, które buduje się z elementów prefabrykowanych. Mogą to być np. pustaki łupane. Dowiedz się, jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów tego typu!

Dlaczego płot z gotowych elementów to dobre rozwiązanie?

Ogrodzenie to jeden z najważniejszych elementów każdej posesji, bez wyjątków. W końcu służy nie tylko do zabezpieczenia terenu przed złodziejami i ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, pełni też rolę reprezentacyjną. Dlatego liczą się i jego design, i solidne wykonanie. Nie bez znaczenia są również inne kwestie praktyczne, takie jak ostateczna cena konstrukcji oraz czas i stopień skomplikowania jej montażu.

Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na ogrodzenie z gotowych elementów. To szczególnie rozsądne rozwiązanie w sytuacji, gdy masz ambicje, aby swój płot postawić samodzielnie, zamiast skorzystać z usług fachowca.

Ogrodzenie z pustaka łupanego to jedno z takich rozwiązań systemowych. Decydując się na nie:

  • otrzymujesz gotowe do montażu elementy, wraz z akcesoriami ułatwiającymi instalacje, np. z zaczepami itp.,
  • nie musisz samodzielnie wylewać podmurówki pod ogrodzenie – wykorzystasz gotowe elementy na ogrodzenie, które spełnią swoją rolę równie dobrze, ale ich zamontowanie i ustabilizowanie pochłonie znacznie mniej czasu i energii niż wylanie betonu,
  • skrócisz czas montażu ogrodzenia, jednocześnie nie rezygnując z jego solidności.

Dlatego jest to zdecydowanie opcja warta rozważenia – zwłaszcza, że łupany pustak słupkowy i elementy na podmurówkę łupaną prezentują się elegancko i dostojnie, a jednocześnie dopasowują się do niemal każdego charakteru posesji.

Jak zbudować ogrodzenie z gotowych elementów krok po kroku?

Chcesz przeprowadzić montaż ogrodzenia z pustaka łupanego samodzielnie? Poniżej prezentujemy etapy prac.

1. Zaprojektuj ogrodzenie z pustaka łupanego

Chodzi o dokładne wytyczenie przestrzeni, na której powstanie płot. Zadbaj, aby znajdował się on w granicach Twojej posesji. Granice możesz wytyczyć samodzielnie lub z pomocą geodety. Warto fizycznie oznaczyć je przy pomocy drewnianych palików oraz sznurka.

Kolejny aspekt projektu to ustalenie z producentem ostatecznego designu Twojego ogrodzenia – koloru, który przybiorą pustaki łupane oraz materiału, z którego powstaną kolejne przęsła. Mogą być np. metalowe lub drewniane – decyzja należy do Ciebie.

2. Wyrównaj teren pod ogrodzenie

Zanim zaczniesz stawiać kolejne słupki i montować przęsła, musisz jeszcze dokładnie wyrównać teren, tak aby płot zyskał pełną stabilność i był łatwy do zainstalowania. Istotne jest przede wszystkim oczyszczenie gruntu z gruzu, kamieni, starych korzeni drzew itp. Niezbędna może być także niwelacja terenu i jego wyrównanie – także przy pomocy minikoparki lub innego „cięższego” sprzętu. Możesz go wynająć, również z operatorem, aby przyspieszyć i ułatwić sobie prace.

3. Przygotuj fundament

Pamiętaj, że ławę fundamentową warto uzbroić pionowo i poziomo, jak również zaizolować całą powierzchnię fundamentu przy pomocy papy izolacyjnej pociętej na paski bądź lepiku, a najlepiej – z wykorzystaniem specjalnej folii, która zapobiegnie podciąganiu przez płot wody z gruntu.

4. Układaj pustaki na podmurówkę

Kolejne elementy pasują do siebie, dlatego bez problemu ułożysz je jeden obok drugiego, wykorzystując odpowiednio dobrany klej montażowy. Każdą warstwę pustaka należy zalać betonem. Jak pisaliśmy już tutaj, gdyby w trakcie procesu zaczęło się przesączać mleczko cementowe, należy poprawić nieszczelne spoinowanie elementów.

5. Ułóż pustak słupkowy

Trzymaj się podobnej zasady jak w przypadku układania podmurówki z pustaka. Uwaga! Już na etapie budowy słupków zamontuj uchwyty pod przęsła, aby miały szansę zespoić się z konstrukcją ogrodzenia. To samo tyczy się przygotowania otworów w płocie – np. na rury odpływowe, korytka z kablami itp.

Ogrodzenie z pustaka łupanego
Ogrodzenie z pustaka łupanego prezentuje się elegancko i nowocześnie zarazem.

6. Załóż daszki

Szczeliny, które powstały między daszkami a bloczkami możesz uszczelnić przy pomocy silikonu.

7. Odczekaj aż beton się zwiąże, żeby zamontować przęsła

Ile? To zależy od użytej do łączenia pustaków mieszanki betonowej. W większości przypadków wystarczy odczekać dwie doby, by beton osiągnął stopień związania pozwalający prowadzić dalsze prace, ale pełną twardość osiąga po 28 dniach. Dlatego im dłużej wstrzymasz się z montażem przęseł, tym większą masz pewność, że podmurówka i słupki tworzą stabilną i bezpieczną konstrukcję, która utrzyma przęsła.

Jeśli masz wątpliwości, jak poprawnie wykonać montaż lub jednak wolisz powierzyć go specjalistom, skontaktuj się z ekspertami Euro Płot. Służymy pomocą i poradą!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Koszt ogrodzenia panelowego – od czego zależy?
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – która opcja jest lepsza
Gabiony w ogrodzie – inspiracje aranżacyjne
Bramy wjazdowe – jak dopasować je do ogrodzenia posesji i do działki
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Jaką bramę wjazdową wybrać – 5 błędów, których lepiej nie popełniać
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Jak dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia palisadowego
Gotowe ogrodzenia domu – jak szybko ogrodzić posesję
Ogrodzenia tanie i ładne – 5 pomysłów na ogrodzenie domu
Ile kosztuje ogrodzenie frontowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Panele ogrodzeniowe – solidne ogrodzenie na lata
Ciekawe ogrodzenia posesji – dlaczego warto wybrać gabiony
Projekt ogrodzenia – jaką bramę wjazdową wybrać do ogrodzenia panelowego
Jak działa i ile kosztuje brama przesuwna z montażem
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Jak zrobić ogrodzenie panelowe
Czym najtaniej ogrodzić działkę? Trzy sposoby na solidne i tanie ogrodzenie terenu

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram