Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry

29 kwietnia, 2021

Drzwi techniczne zewnętrzne wyróżniają się na tle standardowych modeli. Czym? Przede wszystkim znacznie solidniejszą konstrukcją oraz dodatkowymi funkcjonalnościami, które podnoszą bezpieczeństwo obiektu. Jednak wybór tych odpowiednich wcale nie jest tak prosty i oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Poznaj rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych i dowiedz się, czym różnią się między sobą.

Drzwi techniczne, czyli jakie?

Mianem drzwi technicznych określa się „skrzydła do zadań specjalnych” – takie, które mają znacznie wyższe właściwości ochronne o różnym charakterze. Najczęściej z punktu widzenia inwestora istotne jest, aby:

  • drzwi zewnętrzne techniczne zapewniały ochronę przed włamywaczami – w klasie RC2 lub RC3,
  • konstrukcja gwarantowała dodatkowe zabezpieczenie przed przedostawaniem się ognia – chętnie wybierane są wersje przeciwpożarowe w klasach EI30 lub EI60,
  • skrzydła pomagały utrzymać dobrą ochronę termiczną – to istotne zarówno, gdy w grę wchodzą drzwi do pomieszczeń technicznych, jak i wejściowe.

I choć większość modeli technicznych drzwi wejściowych spełnia te wymogi, poszczególne modele różnią się charakterystyką.

Jakie są rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych?

Drzwi techniczne zewnętrzne można podzielić z uwagi na kilka różnych kryteriów. Oto przegląd tych najważniejszych.

Przeznaczenie drzwi technicznych

Mimo że wszystkie zewnętrzne drzwi techniczne muszą spełniać jednakową rolę bariery pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a pomieszczeniami w obiekcie, to różnią się między sobą. W tym kontekście można wymienić m.in.:

  • drzwi wejściowe techniczne do domu – są chętnie wykorzystane przez inwestorów, którzy mają domy pasywne, a także po prostu oczekujących najwyższego standardu zabezpieczenia. Wbrew pozorom drzwi techniczne zewnętrzne mogą się prezentować bardzo elegancko i dobrze wpisują się estetykę nowoczesnych budynków,
  • drzwi do pomieszczeń technicznych – to modele, które są wykorzystywane np. na wejściu do kotłowni w budynku czy w przejściu między domem a garażem. W przypadku tych pierwszych istotne jest dobre zabezpieczenie przeciwpożarowych, a w drugich – wysoka termoizolacja;
  • drzwi magazynowe zewnętrzne – bardzo często są tu wybierane drzwi techniczne dwuskrzydłowe lub drzwi techniczne przesuwne, z uwagi na to, że ich otwór musi być znacznie większy niż w budynkach mieszkalnych czy biurowych;
  • drzwi stalowe gospodarcze – najczęściej także szersze niż standardowe i montowane w budynkach gospodarczych.

To może Cię zainteresować: Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe

Budowa i wyposażenie drzwi technicznych

Różnice w budowie poszczególnych modeli drzwi technicznych mogą być bardzo znaczące. Choć w większości przypadków taka sama jest zewnętrzna warstwa pokrywająca drzwi – ocynk – to już ich wypełnienie czy design mogą być różnorodne.

  • Wypełnieniem zewnętrznych drzwi płaszczowych najczęściej jest tzw. styropian lub wełna mineralna, w zależności od pożądanych właściwości. Warto przy tym nadmienić, że w drzwiach technicznych wewnętrznych często wykorzystuje się karton komórkowych.
  • Drzwi mogą być wyposażone w dodatkowe elementy funkcjonalne – np. przeszklenia, nadświetla czy doświetla boczne. Przykładowo w restauracjach i obiektach o podobnym profilu chętnie wykorzystywane są drzwi techniczne z bulajem, prowadzące do strefy przygotowywania posiłków.
  • Różne mogą być też szerokości drzwi technicznych – od standardowych 90-tek, po znacznie szersze modele.
  • Drzwi zewnętrzne techniczne mogą również mieć dodatkowe wyposażenie, np. różnego rodzaju samozamykacze, dźwignie antypaniczne, systemy napowietrzania, kratki wentylacyjne, wizjery, stopki podporowe, bolce przeciwwyważeniowe czy zaczepy elektromagnetyczne. Wszystko zależy od ich przeznaczenia oraz wymagań funkcjonalnych.
Drzwi techniczne z bulajem-ogrodzenia-europlot.pl
Drzwi techniczne z bulajem i dźwignią antypaniczną często służą do ewakuacji z budynku.

Przeczytaj też nasz artykuł: Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki

Estetyka drzwi zewnętrznych technicznych

Decyzja o tym, czy drzwi techniczne będą miały przeszklenia, nie jest jedyną z estetycznego punktu widzenia. Chociaż ten typ konstrukcji kojarzy się raczej z surowym i industrialnym wyglądem, najlepsi producenci oferują je w bardzo wielu wzorach i kolorach. Dobrym przykładem są drzwi stalowe płaszczowe ECO marki Wiśniowski, które są dostępne m.in. w:

  • klasycznych kolorach RAL – można znaleźć np. drzwi techniczne antracyt (RAL 7016) czy drzwi techniczne brązowe (do wyboru RAL 8014 oraz 8017),
  • kolorach mat strukturalnych – np. czerwonym, granatowym, zielonym czy kwarcowym,
  • kolorach drewnopodobnych – to idealna propozycja, gdy chcesz zamówić drzwi wejściowe techniczne.

Jak zatem widać, możliwości, gdy chodzi o ten typ drzwi jest bardzo wiele. Jedyne, co trzeba zrobić, to… umiejętnie je wykorzystać.

Chcesz dobrać odpowiedni rodzaj drzwi zewnętrznych technicznych do swojego domu lub do obiektu przemysłowego czy lokalu? Skorzystaj z naszej pomocy. Doradcy Euro Płot podpowiedzą, który model najlepiej spisze się w Twoim budynku oraz zadbają o jego poprawne zamontowanie. Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz!

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram