Jak zamontować zawiasy do drzwi zewnętrznych i jak je wyregulować?

27 maja, 2021

Prawidłowy montaż i regulacja zawiasów drzwi wejściowych to bardzo ważne czynności mające ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowników. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z nieszczelnością, a także osiadaniem skrzydła, które będzie powodować nieprzyjemne skrzypienie lub szuranie po podłodze. Jak zamontować zawiasy do drzwi i jak je prawidłowo wyregulować? Co warto wiedzieć o tym procesie?

Zawiasy do drzwi wejściowych – co jest najważniejsze?

Prawidłowy montaż i osadzenie zawiasów są bardzo ważne, szczególnie w przypadku drzwi wejściowych. Dzięki temu skrzydło może się płynnie otwierać i zamykać. Niewłaściwie zamontowane lub wyregulowane zawiasy do drzwi wejściowych mogą utrudnić ich zamykanie, zagrażając bezpieczeństwu Twojego domu i jego mieszkańców. Luźne zawiasy w drzwiach mogą też spowodować zwiększoną przepuszczalność powietrza i dźwięków. Przez to nawet starannie dobrane, drogie drzwi o najlepszych parametrach w zakresie izolacji akustycznej i termicznej nie spełnią swojego zadania. W najlepszym przypadku użytkowanie nieprawidłowo osadzonych drzwi będzie po prostu niewygodne ze względu na szuranie ich dolnej krawędzi po podłożu. Dlatego też montaż czy wymiana zawiasów w drzwiach zewnętrznych zawsze powinny być przeprowadzane przez fachowców.

Ważne również, aby dobrze dobrać zawiasy do drzwi wejściowych. Powinny być dopasowane do ich:

  • typu (przylgowe, bezprzylgowe),
  • wagi – ciężkie skrzydło potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby nie opadało,
  • sposobu otwierania – dostępne są zawiasy prawe, lewe i uniwersalne.

Ważny jest również materiał, z jakiego wykonano skrzydło i ościeżnicę. Zawiasy do futryny metalowej starszego typu będą mieć nieco inne parametry niż te przeznaczone do nowych konstrukcji. Ponadto warto zwrócić uwagę na kolor zawiasów, szczególnie jeśli nie są to zawiasy ukryte. Powinien tworzyć harmonijną całość z drzwiami, klamką i wkładką zamka.

Zawiasy do drzwi wejściowych – poprawna regulacja - ogrodzenia-europlot.pl
Poprawna regulacja zawiasów do drzwi wejściowych jest bardzo ważna. Jeśli drzwi nie zamykają się poprawnie, zachodzą na ościeżnicę lub szurają po podłodze, oznacza to konieczność wyregulowania zawiasów.

Jak zamontować zawiasy do drzwi zewnętrznych?

Montaż zawiasów przeprowadza się po umieszczeniu ościeżnicy w otworze drzwiowym.

Mocowanie zawiasu w ościeżnicy można rozpocząć dopiero po wyschnięciu pianki montażowej oraz uszczelnienia. Współcześnie najczęściej stosuje się zawiasy wkręcane lub wciskano-wkręcane, które są dość proste w montażu, a ościeżnice mają wyznaczone miejsca mocowania zawiasów, co pozwala uniknąć mierzenia i wiercenia otworów.

Jak wkręcić zawiasy do drzwi?

Nie jest to trudne – współcześnie stosowane rozwiązania są zazwyczaj proste i szybkie w montażu. Zawiasy do drzwi wejściowych należy umieścić w przygotowanych otworach poprzez wkręcenie lub wciśnięcie i dokręcenie za pomocą klucza imbusowego. Następnie dokonuje się ich regulacji – to najważniejszy etap prac decydujący o dobrym osadzeniu skrzydła.

W przypadku zawiasów wkręcanych na końcu należy przybić lub przykręcić dodatkowy trzpień przytrzymujący zawias.

Następnie można zamocować na zawiasach skrzydło drzwiowe, pamiętając o wcześniejszym zamontowaniu w nich zamka wewnętrznego, szyldu i klamki.

Należy sprawdzić, czy pomiędzy drzwiami a ościeżnicą nie występuje za duży luz. Jeśli jest większy niż 0,5 mm, należy ponownie wyregulować zawiasy.

Jak regulować zawiasy?

Jak już wspomniano, poprawna regulacja drzwi jest niezwykle ważna. Dokonuje się jej poprzez dostosowanie położenia zawiasów. Jest ona niezbędna na wstępie – przy montażu drzwi – ale może być również wymagana po czasie, np. gdy skrzydło zacznie opadać i szurać po podłożu.

Polega to na dokręceniu lub poluzowaniu śrub, które regulują ich pozycje w pionie lub poziomie, a także stopień docisku skrzydła do ościeżnicy. W zależności od rodzaju zawiasów proces ten wygląda nieco inaczej, jednak zasada działania jest podobna.

Jak wyregulować zawiasy kołkowe?

Najpopularniejsze i najprostsze zawiasy kołkowe są wyposażone w śruby do regulacji w trzech płaszczyznach. Aby podnieść lub obniżyć górną krawędź drzwi należy dokręcić lub odkręcić dolną śrubę dolnego zawiasu. Regulując górną śrubę przy górnym zawiasie, można przesunąć skrzydło w poziomie, natomiast regulacja śruby dolnej tego samego zawiasu pomoże dopasować docisk skrzydła do ościeżnicy.

Jak wyregulować zawiasy puszkowe?

Zawiasy puszkowe mają charakterystyczną konstrukcję, która pozwala na ich regulację bez otwierania skrzydła. Jak obniżyć drzwi na zawiasach puszkowych? Wystarczy posłużyć się kluczem imbusowym i dostosować położenie śrub podobnie jak w przypadku zawiasów kołkowych. W taki sam sposób zmienia się docisk do ościeżnicy oraz położenie skrzydła w poziomie.

Jak wyregulować zawiasy wpuszczane?

Zawiasy wpuszczane (ukryte) również są wyposażone w śruby do regulacji, a zasada ich działania jest podobna. Należy jedynie zwrócić uwagę na równomierne rozłożenie ciężaru drzwi na wszystkie zawiasy.

Poprawnie wyregulowane zawiasy do drzwi wejściowych zapewnią płynne i wygodne zamykanie drzwi. Skrzydło powinno być dociśnięte do ościeżnicy w taki sposób, by włożona w szczelinę kartka papieru po zamknięciu skrzydła nie dała się wyjąć. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak regulować zawiasy w drzwiach, nie wahaj się poprosić o pomoc fachowca. Uzyskasz wówczas pewność co do ich prawidłowego działania.

Przeczytaj też artykuł: Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Ogrodzenie z paneli kratowych – skąd się biorą różnice w cenach?
Gabiony z paneli ogrodzeniowych - pomysł na ogrodzenie
Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe z siatki zgrzewanej cz.1
Panele ogrodzeniowe z drutu zgrzewanego cz. 2 - pomysł na ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie panelowe - jak wykonać? Pomysł na ogrodzenie cz. 3
Montaż ogrodzenia panelowego – 4 etapy prac. Pomysł na ogrodzenie – panele ogrodzeniowe cz. 4
Jak obniżyć koszty ogrodzenia? 5 sposobów na redukcję wydatków
Ogrodzenie posesji firmowej – pomysł na ogrodzenie przemysłowe z paneli kratowych
Ogrodzenie działki budowlanej – przepisy, które musisz znać!
3 sposoby na ogrodzenie frontowe domu jednorodzinnego
Ogrodzenia łupane – 9 kwestii, o które pytacie najczęściej
Automatyka do bram – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak wybrać automatykę do bramy? 5 wskazówek i 1 dobra rada
Bramy garażowe - pytania i odpowiedzi
Brama garażowa do domu jednorodzinnego - która najlepsza?
Śmietnik w ogrodzeniu – niewidoczny, mimo że na linii wzroku...
Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji
Efekt bimetaliczny - co to jest i co ma wspólnego z Twoją bramą garażową?
Ciepła brama garażowa – 7 najważniejszych cech. Wskazówki

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram