Na tropie ognisk korozji... – wiosenna konserwacja metalowego ogrodzenia

26 lutego, 2018

Jak walczyć z rdzą na ogrodzeniu panelowym z siatki zgrzewanej

Przegląd ogrodzenia panelowego, a później ewentualne czyszczenie, zabezpieczenie i malowanie – te czynności powinieneś uwzględnić w swoim harmonogramie wiosennych porządków. Zwłaszcza, gdy Twój metalowy płot ma już kilka lat. Sprawdź, czego będziesz potrzebował, aby właściwie przygotować ogrodzenie do wiosenno-letniego sezonu.

Zdecydowana większość dostępnych na rynku ogrodzeń panelowych z siatki zgrzewanej jest chroniona przed korozją warstwą cynku, którą nakłada się jeszcze w fazie produkcji. Cynkowanie uchodzi za najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia metalu przed rdzą, jednak ze względu na powolne utlenianie się cynku, nie jest to metoda doskonała. Ponadto proces utleniania staje się szybszy, gdy ogrodzenie jest narażone na stały kontakt z powietrzem zanieczyszczonym metalami ciężkimi lub nasyconym solą (tereny nadmorskie). Aby go opóźnić, można pomalować panele z metalowego drutu farbą, która izoluje cynkową powłokę.  

Najlepsze efekty przynosi malowanie proszkowe drutu cynkowanego metodą zanurzeniową – otrzymana w ten sposób powłoka DUPLEX nadaje ogrodzeniom panelowym estetyczny wygląd i może zabezpieczać metalowy płot przed rdzą nawet przez kilkadziesiąt lat. Osoby, które się na nią zdecydowały, na pewno na jakieś 10 lat mogą w ogóle zapomnieć o konserwacji płotu. Pozostali przynajmniej raz w roku powinni zrobić jego przegląd. Wiosna jest do tego dobrą okazją!

Na początek – inspekcja!

Czego szukamy? Jeśli płot jest malowany – wszelkich pęknięć, rys, odparzeń lub odprysków wierzchniej warstwy farby, które otwierają drogę rdzy. Jeśli jedynie cynkowany – ognisk korozji.

Szczególną uwagę zwracamy na poszczególne łączenia drutów oraz na miejsca położone najbliżej gruntu lub bezpośrednio w nim. Oczywiście nie pomijamy metalowych słupków.

Do czyszczenia – papier ścierny lub szlifierka

Gdy wykryjemy ubytki w powłoce farby lub zauważymy początki korozji, działajmy jak najszybciej!

Uwaga! Do prac naprawczych wybierzmy okres sprzyjającej pogody – suche dni (bez opadów, bez mgły) z temperaturą powyżej 10⁰C, ale nie wyższą niż 25⁰C.

Proces renowacji zaczynamy od miejscowego wyczyszczenia naprawianej powierzchni. Luźną rdzę lub uszkodzoną farbę usuwamy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, a następnie wygładzamy papierem drobnoziarnistym. Możemy też użyć do tego wiertarki ze specjalną końcówką do szlifowania. Powierzchnia powinna być równa, ale delikatnie chropowata – dzięki temu kolejne powłoki będą się lepiej trzymać.

Jeśli ogniska korozji znajdują się na całej powierzchni ogrodzenia, najszybszym i gwarantującym dokładność rozwiązaniem, będzie demontaż i piaskowanie paneli w specjalistycznym zakładzie. ]

Odkurzanie i odtłuszczanie powierzchni

Przed kolejnymi czynnościami metal należy oczyścić z osadów i kurzu, który pozostał po szlifowaniu oraz odtłuścić.  Jeśli pominiemy ten etap, kolejny preparat zwiąże się z brudem i nie będzie trwale przylegał do powierzchni. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać szmatkę nasączoną terpentyną lub odpowiednim rozpuszczalnikiem, który przyda się później również do mycia narzędzi.

Grunt to... grunt

Gdy naprawiana powierzchnia jest już oczyszczona, warto sięgnąć po preparat gruntujący. W sprzedaży znajdziemy specjalistyczne stabilizatory rdzy, które – w sytuacji, gdy niemożliwe jest całkowite usunięcie jej ognisk – penetrują metal do „czystych” warstw. Ponadto zwiększają przyczepność kolejnej warstwy farby – farby podkładowej.

Podkład – specjalny na cynkowane powierzchnie

Jeśli nie zastosowaliśmy gruntu (zalecane), musimy zastosować farbę podkładową przeznaczoną specjalnie na cynkowany metal – w przeciwnym razie będzie płatami odchodziła od powierzchni.

Najpopularniejsze farby podkładowe do metalu to emalie, czyli farby olejne, zwane również alkidowymi.

Na koniec – farba dekoracyjna

Zdecydowaną większość podkładów należy dodatkowo zabezpieczyć farbą dekoracyjną. Malowanie ogrodzenia farbą nawierzchniową nie jest skomplikowane, ale niestety raczej żmudne. Najczęściej producenci zalecają nałożenie dwóch, raczej obfitych warstw, z zachowaniem koniecznej przerwy technologicznej pomiędzy nimi.

Do malowania najlepiej wykorzystać okrągłe pędzle z naturalnego włosia, które najlepiej sprawdzają się w przypadku farb rozpuszczalnikowych. Do malowania metalowych słupków przydadzą się pędzle płaskie lub ewentualnie wałki. Malowanie przyspieszy zastosowanie farby w sprayu (sprawdzi się w przypadku miejscowych napraw) lub agregat natryskowy, ale są to metody wymagające dokładnego zabezpieczenia otoczenia ogrodzenia, np. podmurówki, trawnika itp. Ponadto odznaczają się sporymi stratami materiału i – w przypadku malowania natryskowego – wymagają dodatkowych ilości rozpuszczalnika.

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram