Kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych zgrzewanych – najważniejsze elementy konstrukcji

27 grudnia, 2017

Na co musisz zwrócić uwagę, budując kojec dla psa z paneli z siatki zgrzewanej

Ogrodzenia systemowe z paneli z siatki zgrzewanej kojarzą się najczęściej z ochroną terenów przemysłowych oraz grodzeniem nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej i jednorodzinnej. Tymczasem można z nich także zbudować praktyczne i bezpieczne kojce dla psów, również dużych ras użytkowych. Na jakie elementy konstrukcji należy zwrócić uwagę przy budowie takiego kojca?

Bezpieczeństwo jest priorytetem

Jedną z podstawowych funkcji kojca dla psa jest ochrona zarówno ludzi, jak i samego czworonoga. Bezpieczny kojec uniemożliwia samodzielne wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz, gdzie po pierwsze może stanowić zagrożenie dla otoczenia, po drugie samo jest narażone na niebezpieczeństwo ze strony innych psów, dzikich zwierząt i również ludzi. Samo bezpieczeństwo to jednak nie wszystko. Porządny kojec dla psa dodatkowo zapewnia ochronę przed złą pogodą, jest wygodny, łatwy do utrzymania w czystości i estetyczny. Aby te wszystkie warunki zostały spełnione, należy zadbać o rodzaj i jakość materiałów użytych do budowy kojca oraz jego konstrukcje. Przyjrzyjmy się kolejno wszystkim elementom kojca dla psa.

Ściany kojca dla psa – mocne, choć ażurowe

Panele ogrodzeniowe – odpowiednio dobrane do rasy i temperamentu psa – z powodzeniem mogą być wykorzystane do budowy zagrody lub kojca dla psa. Zwłaszcza, że ich ażurowa konstrukcja nie ogranicza psu kontaktu ze światem i pozwala na ciągłą obserwację terenu. Muszą być na tyle mocne, stabilne i wysokie, aby pies nie był w stanie ich sforsować.

W przypadku dużych ras panele zgrzewane powinny mieć:

  • wysokość co najmniej 180 cm,
  • drut grubości 6 mm,
  • stosunkowo niewielkie oczko, aby utrudniać gryzienie drutu oraz ewentualną wspinaczkę.

Panele muszą być osadzone na mocnych słupkach, najlepiej profilach stalowych o przekroju nie mniejszym niż 5 cm, wmurowanych w podłoże. Dla dodatkowego zwiększenia stabilności i zapobieżenia podkopywaniu się pod panelami, można zastosować niezbyt głębokie fundamentowanie lub podmurówkę systemową z gotowych elementów.

Dobra rada!

Jeśli nie planujemy w kojcu zadaszenia, a wiemy, że nasz psiak może podejmować próby przeskoczenia płotu, możemy zastosować panele, których górna krawędź jest zagięta do wewnątrz.

Wejście do kojca – otwierane do wnętrza boksu

Furtka do kojca powinna mieć szerokość co najmniej 80 cm, chyba że w kojcu będzie znajdowała się buda – wówczas powinna być ona odpowiednio szeroka, aby można ją było wynieść z kojca bez konieczności demontażu (np. po to, by ją dokładnie umyć).

Uwaga! Ze względu bezpieczeństwa furtkę należy zamontować w taki sposób, aby otwierała się do środka kojca.

Podłoże w kojcu dla psa – lepsze jakiekolwiek niż żadne

Podłoże w kojcu dla psa jest niezmiernie istotne w kontekście utrzymania czystości oraz zapobiegania podkopywaniu się zwierzęcia pod przęsłami.

Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem będzie pozostawienie w kojcu gołego klepiska, które w deszczowe dni będzie wypełniać się błotem, zaś przy suchej i ciepłej pogodzie stanie się źródłem kurzu na posesji. Utrudni to utrzymanie w czystości samego psa i otoczenia kojca. Zatem po wytyczeniu granic kojca, należy ułożyć w nim podłogę.

Najmniej polecana jest opcja drewniana, choć ładnie się prezentuje i jest ciepła w dotyku, nawet najlepiej zaimpregnowana nie wytrzyma długo ciągłego kontaktu z wilgocią. Lepiej w tym miejscu ułożyć łatwą do zmycia kostkę betonową lub betonowe płyty z otworami, w których może rosnąć trawa.

Jeśli pies większość doby będzie spędzać w kojcu, aspekt higieniczny jest szczególnie ważny. Trzeba zadbać, aby podłoże miało spadek (dopuszcza się nawet 2 cm na przestrzeni 1 m) w kierunku jednego z boków kojca, który umożliwi spływanie nieczystości i przyspieszy wysychanie podłoża po deszczu i myciu. Ważne, aby w miarę możliwości spróbować przewidzieć, w którym miejscu boksu pies będzie kładł się najczęściej i tak zaplanować nachylenie podłogi, by znajdowało się w jej najwyższym punkcie. Dzięki temu pies nie będzie miał kontaktu z wodą i nieczystościami. 

Dobra rada!

Jeśli decydujemy się na podłoże betonowe, dobrze zapewnić psu posłanie, które odizoluje go od zimnej podłogi – zwłaszcza, gdy w kojcu nie ma budy. W tej roli świetnie sprawdzi się wodoodporna drewniana płyta grubości min. 9 mm. By zapobiec przesuwaniu się płyty, można ją przymocować haczykami do paneli. Na czas mycia kojca płytę odpina się i ustawia w pozycji pionowej, co umożliwia dokładne umycie płyty z obu stron i podłoża pod nią. 

Zadaszenie kojca dla psa – blaszany dach niewskazany

Zadaszenie powinno się uwzględnić już na etapie planowania ogrodzenia kojca.

Najlepiej, gdy konstrukcja, na której ma być zamontowany dach była wykonana z blachy ocynkowanej. Mogą to być metalowe profile, tzw. ceowniki. Do nich mocuje się pokrycie z dowolnej dachówki lub płyty falistej (eurofali) lub zwyczajną blachę dachową. Nie poleca się jednak stosowania blachy na dach –  w czasie opadów lub gradobicia generuje duży hałas, powodując poczucie dyskomfortu, a nawet lęk u psa, a przy słonecznej aurze nagrzewa się, co może być zagrożeniem dla zdrowia czworonoga. 

Dobra rada!

Warto, aby konstrukcja zadaszenia umożliwiała wysunięcie dachu poza boki ogrodzenia. Takie rozwiązanie w słoneczne dni zapewnia więcej cienia w kojcu, a w okresie słoty chroni przed zacinającym deszczem.

Kojec dla psa – odpowiedniej wielkości

Rozmiar kojca powinien być dopasowany do wielkości psa i umożliwiać mu swobodne poruszanie się. Przyjmuje się, że dla psów o wadze powyżej 30 kg 2 m2 podłogi to absolutne minimum, a jeśli w kojcu jest buda, powierzchnia musi przekraczać 3 m2. Zbyt mały kojec będzie ograniczał psa, może powodować frustrację, agresywne zachowania i próbę sforsowania zagrody. 

Lokalizacja kojca dla psa – dająca szansę psu na odpoczynek, ale nie w całkowitej izolacji

Lokalizacja kojca powinna być dokładnie przemyślana. Wybór odpowiedniego miejsca jest szczególnie ważny w przypadku kojców otwartych, które nie zapewniają wystarczającej ochrony przed promieniami słonecznymi. Zaleca się sytuować je w otoczeniu drzew lub zapewnić przynajmniej częściowe zadaszenie, które pozwoli bezpiecznie przetrwać upały.

Całkowita izolacja psa nie jest wskazana – pies powinien mieć możliwość reagowania na to, co się dzieje w jego otoczeniu, dlatego nie zaleca się budowy kojca dla psa na tyłach nieruchomości. Wyjątkiem od tej zasady są kojce dla psów pracujących, np. takich, które przez część doby są poza boksem, by strzec terenu. W takich wypadkach kojec powinien być umieszczony w takim miejscu, aby pies mógł spokojnie wypocząć przez nikogo nie niepokojony, w przeciwnym razie zwierzę będzie bez przerwy w pracy. 

Dobra rada!

Dobrze, gdy nawierzchnia przed kojcem dla psa jest również utwardzona. Dzięki temu powstające w trakcie deszczu błoto nie będzie dostawać się do wnętrza boksu.

Na sam koniec jeszcze kilka uwag.

  • Pamiętajmy, że w kojcu nie powinno być żadnych ostro zakończonych elementów, które mogłyby poranić czworonoga.
  • Regularnie sprawdzajmy, czy w boksie nie ma żadnych poluzowanych mocowań, którymi na pewno, w chwilach nudy, pies się zainteresuje.
  • Drut, z którego wykonany jest panel powinien być ocynkowany i dodatkowo zabezpieczony powłoką malarską, aby ryzyko korozji ograniczyć do minimum.
  • I najważniejsza sprawa: kojec dla psa o ażurowych ścianach powinien być wyposażony w budę, w której czworonóg może się skryć przed deszczem, wiatrem i wzrokiem obcych (chyba że ma przynajmniej częściowe zadaszenie i jest wykorzystywany wyłącznie w ciągu dnia, np. podczas nieobecności właścicieli).

Pozdrawiamy
Zespół EURO PŁOT

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Standardowe wymiary drzwi wejściowych – do domu, mieszkania, magazynu...
Drzwi szklane do biura – jak je dobrze wybrać? Wskazówki
Ogrodzenie pełne – kiedy to dobre rozwiązanie?
Jaka jest optymalna wysokość ogrodzenia? Aspekty prawne, estetyczne i praktyczne
Przęsło ogrodzeniowe – 3D czy 2D? Porównanie
Jak podwyższyć ogrodzenie panelowe?
Ogrodzenie posesyjne - ogrodzenia-europlot.pl
Jak sprawnie przeprowadzić montaż furtki panelowej?
Słupki ogrodzeniowe metalowe – kwadratowe czy okrągłe? Które wybrać i jak osadzić
Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków – materiały, budowa, koszty
Montaż podmurówki betonowej z gotowych elementów – etapy, czas, koszty
Budowa ogrodzenia panelowego wokół domu – formalności, średnie koszty, czas trwania
Koszt budowy ogrodzenia – płot panelowy vs palisadowy. Zestawienie
Drzwi techniczne wymiary – standardowe i nietypowe
Montaż drzwi technicznych Wiśniowski – wskazówki
Ogrodzenie na starym fundamencie - kiedy budować, na co uważać?
Rodzaje drzwi zewnętrznych technicznych – budowa i parametry
Klasy antywłamaniowe drzwi – charakterystyka
Rodzaje zawiasów drzwiowych zewnętrznych – różne rozwiązania

Może Cię również zainteresować

© 2023 EURO PŁOT. Wszystkie prawa zastrzeżone.
phone-handsetbubblemagnifierchevron-rightarrow-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram